41 YIL ÖNCE KATLEDİLEN YAZAR ÜMİT KAFTANCIOĞLU’NUN DA KATİLİ “NATO GLANYOSU”!..

  • 0
150 150 bakikarakol

41 yıl önce dün (11 Nisan 1980), “Atatürk Türkiyesi”nin aydınlanmacı eğitim yuvalarından “Köy Enstitüleri”nden, Kars Susuz “Cilavuz Köy Enstitüsü” mezunu öğretmen, derlemeci, öykü-roman yazarı, TRT İstanbul Radyosu Programcısı, asıl adı “Garip Tatar” olan Ümit Kaftancıoğlu, İstanbul Şişli’deki evinin ve okuluna götüreceği 13 yaşındaki kızı Pınar’ın gözü önünde katledildi. https://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%9Cmit_Kaftanc%C4%B1o%C4%9Flu

TRT girmeden 4 yıl önce, “1970 TRT Büyük Ödülü”nü aldığı “Dönemeç” öykü kitabının bende büyük etkisi var:
“Dönemeç”i, “dönemecim” oldu.
Yanılmıyorsam 1974 yılında Kars’a gelmişti; Kars Halk Eğitim Başkanı soyadını anımsayamadığım Hanifi Beyle, TRT İstanbul Radyosu adına söyleşi (röportaj) yapacaktı.
Hanifi Beyin odasında söyleşi öncesi gördüm.
Dönemecim olan Dönemeç öyküsünün ve kitabının koca dev yazarını görmenin, el sıkışıp konuşmanın mutluluğunu yaşadım.
Hala da yaşarım!..

Rahmetle anıyorum.
Işıklar içinde uyusun.

Katili diye “Ahmet Mustafa Kıvılcım” diye biri yakalandı.
Karakoldaki ifadesinde, solcu olduğu için öldürdüğünü söylemiş!
Müebbetle yargılandı; 4 yıl yattı, çıktı!
Tanımam.
Ama 12 Eylül 1980’deki faşist askeri darbeye giden süreçte kullanılan sayısız tetikçilerden olduğu tartışmasızdı!
Gerçek katiller, askeri faşist darbelerle Atatürk Türkiye’sini gericiliğin karanlığına götüren emperyalistler ve yapılanmalarıydı!
Ümit Kaftancıoğlu gibi nice yurtseverimize, halkseverimize, insan ve insanlık severimize, aydınlıkçımıza vb kıydılar!
Bunu da, kullanıp –değim yerindeyse- çöpe attıklarından ama koruyup kolladıkları “işbirlikçileri” ile yaptılar!
Karargahları “NATO” birimlerinden “Gladyo merkezi” idi!
Yazılanlar, çizilenler, konuşulanlar bu yöndeydi…

Türkiye’nin, NATO’ya girmesi için çok çalıştığı kitaplarda yer alan, işgal yıllarında İngilizler’in, Osmanlı’ya Genelkurmay Başkanı olmasına onay verdikleri, Atatürk Türkiye’sinde de 23 yıl gibi “Genelkurmay Başkanlığı” yapan “Mareşal” unvanlı Fevzi Çakmak https://tr.wikipedia.org/wiki/Fevzi_%C3%87akmak, baştan, NATO’nun “Gladyo” yapılanmasına gideceğini, Atatürk Türkiye’sinin de içinde olacağı ülkelerde “gerici, ilkel, karanlık, kanlı ve ölümler, sapotajlar”la bitecek operasyonlar yapacağını bilseydi, NATO’ya girmekte ısrar eder miydi?!
Ayrı konu olduğu ve yazı konusunu dağıtacağı için “yanıt” ayrıntısına girmeyeceğim…

Kamutay (TBMM) Başkanı –Tekirdağ AKP Milletvekili- Mustafa Şentop, ölümünün 71’ınci yıldönümünde yaptığı konuşmada https://www.sabah.com.tr/gundem/2021/04/10/tbmm-baskani-mustafa-sentoptan-emekli-amirallere-maresal-fevzi-cakmak-cevabi?paging=5 Çakmak’ın “ordunun, politikaya karışmasına karşı olduğunu” söyledi!

Şentop, dünya lideri Kemal Atatürk sonrası Türkiye’yi, görünürde CHP ve İsmet İnönü olmasına karşın, perde gerisinden Çakmak’ın yönettiğinden ya gerçekten habersiz, ya da gerçekten habersizmiş gibi davranıyor!
Kendisine, partisi ve Partisinin Genel Başkanı “Tek parti dönemi” diye diye her defa yerdikleri özünde Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak dönemi olduğunu namuslu tarihçilerden öğrenmesini öneririm.
Çakmak’ın neden 2’inci Cumhurbaşkanı olmaya yanaşmadığını, İnönü’nün seçilmesi için tankları Kamutay’ın önüne getirdiğini de…

Şentop’un konuşmasında vurguladığı gibi, Kamutay’da, üst rütbeli asker Milletvekilleri de vardı; “asker-siyaset iç içeliği”ne sıcak bakmayan dünya lideri Kemal Atatürk, buna son vermek istiyordu.
Günü geldi, “Asker Milletvekilleri”ne ya askerliyi veya siyaseti/Milletvekilliğini seçmelerini önerdi.
Çakmak, asker kalmak istedi, Milletvekilliğinden çekildi.
Ama görünmez bir biçimde hep siyasetin içinde kaldı!

Benden 13 yaş küçük Şentop’a sormak isterim:
Konuşmanızda vurguladığınız “ordunun politikaya karışmasına asla razı olmadı”ğı mı, benim vurguladığım “görünmez biçimde hep siyasetin içinde kaldı”ğı mı doğru?!

Bilinsin ki…
Vatanı ve halkı için gözünü kırpmadan canını veren “asker”in, halkına karşı darbe yapan, darbe süreçlerinde halkının canını yakan, canını alan “asker” olması hepten emperyalistlerin ve güçlü silahlı örgütleri NATO’nun, NATO Gladyosu’nun yıllara yayılmış işidir!..

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.