“ADI LAZIM DEĞİL” VE 6’LI MASADAKİ DİĞERLERİ, 17 AĞUSTOS DEPREMİ’Nİ 23’ÜNCÜ YILDÖNÜMÜNDE ANIMSAMADI, ANMADI!..

  • 0
150 150 bakikarakol

17 Ağustos 2022…

17 Ağustos 1999’da saat 03.02’de, merkez üssü Kocaeli Gölcük olan 45 saniyelik 7.4 büyüklüğündeki depremin 23’üncü yıldönümüydü.

Depremden ağır etkilenen yerlerden biri de “Yalova” idi.

Kamutay (TBMM) tatilde olduğu için, 2 Ağustos 2022 Salı günü Erzurum’dan başlattığı “Grup Toplantısı”nı, Edirne ile sürdüren partim CHP’min -ne yazık ki- başındaki “adı lazım değil”, 3’üncü grup toplantısını 17 Ağustos 2022 Çarşamba günü saat 13.35’de Yalova’da yaptı. https://www.youtube.com/watch?v=jSzq4yZNnO8

Televizyon karşısına geçip oturdum. 

23 yıl önce koca Marmara’yı sallayan, binlerce insanın ölümüne, yitimine (kaybına), yaralanmasına, binanın yıkılmasına neden olan “Gölcük Depremi”…

Ve de…

Aynı büyüklükte beklenen “İstanbul Depremi”…

İle ilgili…

AKP’nin 20 yıllık iktidarlarında “duyarsız” ve “ “ilgisiz” kaldığını, bir “Deprem ülkesi” olan Türkiye’mizde “deprem” konusunda bir arpa boyu dahi yol almadığını anlatarak, “güzel muhalefet” yapacağını, AKP ve Cumhur İttifakı’na görkemli bir gol atacağını, bu gölle de seçmeni etkileyeceğini, seçimin yazgısını değiştireceğini vb umdum.

O da ne!

Yaklaşık 40 dakikalık konuşmasında, tek sözcük etmedi!

Eti de, ben mi kaçırdım!

Arandım, tarandım…

Yok, etmemişti!

Hiç yapmadığımı ilk kez yaptım:

Tırnaklarımı yedim!

 

Bir gün önce (16 Ağustos 2022 Salı) Hacı Bektaş-ı Veli Anma Törenlerinde olduğu için “Salı” günleri gerçekleştirdiği “Grup Toplantısı”nı ve Grup Konuşması”nı bir gün sonraya (17 Ağustos 2022) kaydırdığı Çarşamba günü saat 14.24’te Twitter hesabımdan YUH!.. MERKEZ ÜSSÜ GÖLCÜK OLAN 17 AĞUSTOS 1999’DAKİ 7.4 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ DEPREMDEN EN AĞIR ETKİLENEN YERLERDEN YALOVA’DA GRUP TOPLANTISI YAPTI, 23’ÜNCÜ YILDÖNÜMÜNDE DEPREMİ AĞZINA ALMADI!.. USU BAŞINDA BİR YARDIMCISI, DANIŞMANI, MİLLETVEKİLİ VB ANIMSATMAMIŞ Kİ, TEK SÖZCÜK ETMEDİ!..  https://twitter.com/BakiKarakol/status/1559863684503150594 diye yazdım, paylaştım.

Bu paylaşımımı bakikarakol@hotmail.com sayfamdan da gerçekleştirdim.

Arkasından, partim CHP’min Genel Merkez’ini aradım.

Santraldaki bayandan “Basın Birimi”ni bağlamasını istedim.

Adını sorduğum “Necati” Bey çıktı.

Kendimi tanıttım; “Genel Başkan”ın, Yalova’daki grup konuşmasında, ne “17 Ağustos 1999’daki depremin 23’üncü yıl dönümü”nden, ne “AKP’nin, beklenen İstanbul Depremi”ne ve ne de “Türkiye’nin deprem gerçeğine ilgisiz, duyarsız kaldığı”ndan tek sözcük etmemesi, bir CHP’li, bir gazeteci, duyarlı bir yurttaş olarak, beni fena yaraladığını anlattım.

Partim CHP’mden açıklama ve özyergi (özeleştiri) beklediğimi vurguladım.

Beklemedeyim…

 

Aynı gün saat 13,31’deTwitter hesabımdan ve Facebook sayfamdan gerçekleştirdiğim paylaşımla, diğer muhalefet partilerini, özellikle ve öncelikle “6’lı Masadakiler”i yerdim.

Şöyle:

MUHALEFET NEDEN, MERKEZ ÜSSÜ GÖLCÜK OLAN 17 AĞUSTOS 1999‘DAKİ 7.4 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ “MARMARA DEPREMİ”Nİ, 23’ÜNCÜ YILDÖNÜMÜ BUGÜN “ETKİN” BİÇİMDE “ANMADI” VE NEDEN “AKP İKTİDARI”NIN, BEKLEN “7.4 ÜSTÜ İSTANBUL DEPREMİ”NE DUYARSIZLIĞINI/İLGİSİZLİĞİNİ ANLAŞILIR DİLLE “HALKA ANLATMADI”?!.

 

(21 Ağustos 2022 Pazar günü, Saadet Partisi’nin ev sahipliğinde Saadet Partisi Genel Merkezi’nde, 1’inci turun 6’ıncında bir araya geldiler.

6 saat süren toplantıların bitiminde yayınladıkları ortak açıklamada https://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye/son-dakika-altili-masadan-ortak-aciklama-cumhurbaskani-adayimiz-1972237 23’üncü yıldönümünde “17 Ağustos Depremi” yoktu!

Ama gerçekten kutlarım, “30 Ağustos Zafer Bayramı” unutulmamış, anılmıştı.

Saat 12.52’deki BU “6’LI MASA”DAKİLER… “17 AĞUSTOS DEPREMİ”Nİ 23’ÜNCÜ YILINDA NEDEN UNUTTULAR, NEDEN AKP’NİN YUMUŞAK KARNI OLAN “TÜRKİYE’NİN DEPREM GERÇEĞİ”Nİ GÜNDEME TAŞIMADILAR?!. paylaşımımla tepkimi dile getirdim.)

 

Bitmedi…

18 Ağustos 2022 Perşembe günü Twitter hesabımdan ve Facebook sayfamdan saat 12.32’de şu paylaşımı yaptım:

AAAH MERAL AKŞENER AH!.. 23 YIL ÖNCEKİ (17 AĞUSTOS 1999) 7.4 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ DEPREMİN MERKEZ ÜSSÜ, SEÇİM BÖLGENİZ KOCAELİ’NİN GÖLCÜK İLÇESİYDİ… DEPREMİN 23’ÜNCÜ YIL DÖNÜMÜ OLAN DÜN (17 AĞUSTOS 2022) NEREDEYDİNİZ?!. NEDEN GÖLCÜK’TEN AKP’NİN YUMUŞAK KARNI “DEPREM”İ DİLLENDİRMEDİNİZ?!.

 

Gene bitmedi…

Aynı gün (18 Ağustos 2022 Perşembe) saat 17.19’da, Bursa CHP Milletvekili, MYK üyesi ve Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık’ın bir gün önce (17 Ağustos 2022 Çarşamba) saat 19.48’de yayına koyduğu, dört fotoğraflı “Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun önemli açıklamalarıyla haftalık Grup Toplantımızı bu hafta Yalova’da gerçekleştirdik…”

Altına // Bursa CHP Milletvekili, Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyik’a…

Sayın Karabıyık; dün, 17 Ağustos 1999’daki merkez üssü Gölcük olan 7.4 büyüklüğündeki depremin 23’üncü yıl dönümüydü. CHP’nin “Grup Toplantısı”da tek sözcükle dahi olsa değinilmedi. Oysa güncel bir konuydu; 20 yıl iktidarda olan “AKP’nin de Yumuşak karnı”ydı. Grup toplantısında değinilseydi, hem 23 yıl önceki deprem anılmış olacaktı, ülkenin bir “deprem ülkesi” olduğu gerçeği anımsatılacaktı, hem de böyle bir ülke gerçeği karşısında AKP’nin duyarsızlığı, vurdumduymazlığı vurgulanacaktı, özlenen bir muhalefet yapılacaktı. Bu da seçmeni etkileyecekti. Bu etkileme de sandığa yansıyacaktı. 23’üncü yıl çok önemli, çok anlamlıydı; çünkü 24’üncü yılda, yani önümüzndeki yıl ve sonrasında AKP olmayacak… Bir özyergi (özeleştiri) zamanı. Bekliyorum. Saygılarımla… //

diye yazdım.

“Siyasi duruşu”nu, “Milletvekilliği”ni beğendiğim/taktir ettiğim Karabıyık saat 17.41’de yanıt verdi:

Baki bey merhaba

Genel Başkanımızın Yalova ziyareti zaten sabah ilk önce Deprem Anıtı’na ziyaret ve orada yaptığı basın açıklamasıyla başladı, sonrasında ziraat odalarıyla buluştu, sonra da grup toplantısı ve esnaf ziyareti yaptı.

Yani deprem ile ilgili mesajını depreme özel düzenlenen ilk programda verdi.”

13 dakika (17.54) sonra şöyle yazdım:

“Sayın Karabıyık, galiba yazdıklarımı iyi okumadınız, beni anlamadınız. Lütfen tekrar okuyun. Ve şu soruma yanıt verir misiniz: Grup Toplantısı’da dile getirilmesinde bir sakınca mı vardı? Anıt ziyareti ve orada edilen sözler gündem olmadı; ama Grup Toplantısı gündem oldu… Saygılarımla…”

3 dakika (17.57) sonra şu iki tümceyi ekledim:

“Bu arada… Sayın Karabıyık, duyarlılığınıza ve ilginize teşekkür ederim…”

 

B e l i r t m e l i y i m  ki :

Başta, “6’lı Masa”daki  “6 siyasi parti” (CHP, İyi Parti, Saat Partisi, Demokrat Parti, DEVA, Gelecek Partisi) 17 Ağustos 1999’daki –“Marmara Depremi” diye de anılan- 45 saniyelik 7.4 büyüklüğündeki, merkez üssü Kocaeli Gölcük olan, AKP’nin/AKP iktidarlarının ve Cumhur İttifakı’nın/iktidarı’nın, ekonomi, hayat pahalılığı, işsizlik, dış siyasadaki (politikadaki) çıkmazlar gibi “yumuşak karnı deprem”i, 23’üncü yıldönümünde -tam da gününde- dört dörtlük anmamış, dört dörtlük gündeme taşımamış, dört dörtlük muhalefet yapmamıştır!

Öngörebiliyorum:

Yanlışlarını şimdi görmüşlerdir, “24’üncü yıl dönüm” olan 17 Ağustos 2024’te görkemli anacaklar!

İyi de…

24’üncü yıldönümünde (önümüzdeki 2023’de) AKP, iktidarda ve siyasi yaşamımızda olmayacak ki!

23’üncü yıldönümü, siyasi açıdan ve gelişmelerden ötürü anlamlıydı, önemliydi!

Neden öngöremediler?!

Çıkıp özyergi (özeleştiri) yapmalılar, halktan özür dilemeliler!..

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.