AKP, 2019 YEREL SEÇİMLERİNDE, IĞDIR VE KARS ADAYLARINI NEDEN ÇEKTİ, MHP ADAYLARINI DESTEKLEDİ?..-2-

  • 0
150 150 bakikarakol

AKP, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde, Kars’tan, Kars eski İl Başkanı Av. Ensar Erdoğdu’yu aday gösteriyor.
Ancak…
30 Mart 2014 yerel seçim sonuçlarını da dikkate alarak, 19 Şubat 2019’da adayını çekiyor, Cumhur İttifakı ortağı MHP’nin Kars Belediye Başkan adayı Çetin Nazik’i destekliyor.

Kars İl Beledi Başkanlığı seçimini, HDP’nin adayı, Kars HDP Milletvekili Ayhan Bilgen kazanıyor.
Oy dağılımı şöyle:
HDP: 12 bin 192 (yüzde 29.58), MHP: 10 bin 954 (yüzde 26.57), CHP: 9 bin 128 (yüzde 22.14), DSP: 7 bin 613 (yüzde 18.47), İyi Parti: 920 (yüzde 2.23).
Kars Belediye Meclis üyelerinin partilere göre dağılımı da şöyle:
HDP: 10 (HDP 11 üye çıkarıyor ama 1 üye istifa ediyor, bağımsız kalıyor), CHP 5, MHP 4, AKP 3, DSP 2, Bağımsız 1 (HDP’den istifa eden). Toplam: 25 üye.

AKP adayını çektiği gün (19 Şubat 2019), facebook sayfamdan ve twitter hesabımdan paylaştığım yazımda; “Seçimi HDP kazanacak olursa, AKP’nin bir süre sonra, Kars Belediyesi’nin HDP’li Başkanı Ayhan Bilgen’i bir biçimde görevden alacağını, Kars Belediyesi’ne kayyum atayacağını” öngördüm, paylaştım.
Yanılmadım…
25 Eylül 2020 Cuma günü düğmeye basıldı, süreç başlatıldı.
Olanları biliyorsunuz…

Önceki yıllarda, Güneydoğu illerimizdeki HDP’li Büyükşehir, il, ilçe, belde Belediye Başkanlarının görevden alınıp yerlerine kayyum atanmaları, (eş başkanların, Meclis üyelerinin görevden alınmaları) Ayhan Bilgen ile ilgili öngörümün kaynağını oluşturuyordu.
AKP’nin, “oy”la kazanamayacağı seçimi, “kayyum atama anlayış ve yolu” ile kazanma, o yerin belediyesini yönetme kurnazlığı veya siyasi oyunu, siyasi tuzağı da…

AKP’ye, Güneydoğu illerimiz dışındaki illerde, HDP karşısında seçim yitirmek çok ağır geliyordu.
Öyle ağır geliyordu ki, AKP kabullenemiyor, kaldıramıyordu.
Hele de Kars ve Iğdır gibi sınır illerimizde, Belediye ağırlıklı yerel yönetimleri seçim yoluyla HDP’ye kaptırmak, AKP için ölümden beterdi.
Bu nedenlerden ötürü, Belediye seçimlerinde, Kars ve Iğdır’da, HDP’ye yenilmek istemedi; Cumhur İttifakı ortağı MHP’yi öne sürdü, kendi adayını çekti, MHP adayını destekledi, HDP karşısında “yenilen”in kendisi değil MHP’nin olmasını istedi.

Bu bir, kılı kırk yararak saptanmış bir siyasaydı.
Tarihine ve tarihe, “HDP’ye yenilmiş siyasi parti: AKP” diye yazılsın istemedi.

İstemedikleri, istediği gibi gerçekleşti.

İmam Hatip ve Türkmen kökenli Ayhan Bilgen’in de azıcık katkısı oldu.

Belirtmeliyim ki:
Sevdalısı olduğum Karslım gibi ben de, Ayhan Bilgeni “insan” olarak sevdim.
Ama…
İkide bir, Kars Belediyesi’nin 400 milyona yakın borcu olduğunu anımsatıp “Bu borç altına girecek varsa, buyursun gelsin” derdi.
31 Mart 2019 yerel seçimlerinden 4 ay sonra Kars’a gittiğimde, ziyaretim sırasında, bu anımsatmasını ve söylemini yermiş, “Görevden alınmayı ne çok istiyorsunuz?” sorusunu sormuştum.
Gülmüştü.
Bu anımsatma ve söylem, Kars Belediyesi’nin gerçeğini doğru biçimde vurgularken, bir başka gerçeği de işaret ediyordu:
HDP, iktidar kadar, Başkan Ayhan Bilgen’i, sıkıyordu.
Bunu, HDP’li olmayan her Karslı biliyor,dile getiriyordu.

Kars Belediye Meclisi’nin kendi içinden Başkanını seçip “yoluna devam etmesi” düşüncesiyle “istifa kararı” alması ve açıklaması da, Ayhan Bilgen’in yerildiği konulardan biriydi.

Seçimle kazanamadığı Belediyeleri, “kayyum atama” anlayışı ve yoluyla ele geçiren AKP ağırlıklı Cumhur İttifakı İktidarı, Ayhan Bilgen’in “istifa etme” olayını bulunmaz fırsat belledi; eş başkan da içlerinde HDP’li 10 Meclis üyesinden 5’ini, soruşturma kapsamında gözaltına alınmasını sağladı.
Yetmedi.
Yetinmedi.
Kars Belediyesi’nin, HDP’li 5, CHP’li 5, MHP’li 4, AKP’li 3, DSP’li 2, Bağımsız 1 üyesinin mazbatalarının iptali ile Kars Belediye Meclisi’nin kapatılmasına –16 Mayıs 2020’de Iğdır’da olduğu gibi- yol verdi.

Yarın, Başkanları bir biçimde görevden alınan Belediyelerin Meclis üyelerinin mazbatalarının hangi gerekçeyle ve neye, nelere dayanarak iptal edildiğini, Belediye Meclislerinin kapatıldığını irdeleyeceğim…

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.