“ALLAH SİZİ BAŞIMIZDAN EKSİK ETMESİN REİSİİİM”!..

  • 0
150 150 bakikarakol

Dün yürürlüğe giren https://www.gercekgundem.com/guncel/360848/resmi-gazetede-yayimlandi-dezenformasyon-yasasi-yururluge-girdi?utm_source=share-twitter, dünya lideri Kemal Atatürk’ün demokratik, laik, çağdaş Türkiye’sini, dünya “elerki (demokrasi) ligi”nden, çok çok altlara, karanlıklara, gericiliğe indiren, elerkinin geliştiği, pik yaptığı, “çağdaş ülkeler ligi”nden koparan, halk arasında “Sansür Yasası” diye tanımlanan “Dezenformasyon Yasası”nı…

14 Ekim 2022 Perşembe günü saat 18.15’te Bartın’ın Amasra ilçesinde Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü’ne bağlı maden (kömür) ocağında meydana gelen, 41 maden işçisinin yaşamını yitirdiği, 5’i ağır, 6 işçinin de yaralandığı patlama / kaza unutturdu!

 

İçim, içimiz bu acıyla kavrulurken…

 

AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı, bir gün sonra (15 Ekim 2022 Cuma) olay yerine (BartınAmasra) gidiyor; incelemelerde bulunuyor, ilgililerden bilgiler alıyor.

Patlamada yaşamını yitiren Rahman Özçelik’in, Makaracı Köyü’ndeki cenaze törenine katılıyor.

Orada, “Ne gerekiyorsa bundan sonra bunların takibi yapılıyor. Biliyorsunuz şu an itibariyle Türkiye’de maden işlerinde en ileri yer burası. Daha geçen bir ay içerisinde bakanım ve sendika burada incelemede bulundu” diyor.

Sözlerinin bitiminde Rahman Özçelik’in yana yakılan ablasından şu sözleri duyuyor:

“Kardeşim 10-15 gün önce ‘burada gaz kaçağı var, burayı patlatacaklar’ demiş. Nasıl ihmal edildi? ‘Patlatacaklar bizi burada’ demiş, bunu 10-15 gün önce söylemiş. Kardeşimin içine doğmuş. Kardeşim göz göre göre şehit oldu.” https://www.sozcu.com.tr/2022/gundem/hayatini-kaybeden-maden-iscinin-yakinindan-erdogana-carpici-sozler-7421146/

Sonra…

https://www.diken.com.tr/erdogan-kardesinin-goz-gore-gore-oldugunu-soyleyen-madenci-yakinina-cevap-vermedi/ linkindeki Erdoğan, ‘Kardeşim göz göre göre şehit oldu’ diyen madenci yakınına cevap vermedi” başlık haberin altındaki “Emre Deveci”nin Twitter hesabından //Hayatını kaybeden bir madencinin yakınından Erdoğan’a: “Kardeşim 10 gün önce ‘burada gaz kaçağı var bizi patlatacaklar’ demiş. Nasıl ihmal oldu?”// https://twitter.com/deveci_emree/status/1581286494500622336 diye yazdığı videoyu tıklayıp dinlediğinizde, sona doğu, “Cümleten başımız sağolsun” dediğini duyacaksınız.

Acılı ablanın çevresinde, AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanının karşısında bir kadın yığını var, onlar da “Sağol. Allah razı olsun” karşılığını veriyorlar.

AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı bu kez “Rabbim sabırlar versin” deyince, kadınlardan “Sağol” yanıtını alıyor.

Kadınlardan biri “Allah sizi başımızdan eksik etmesin reisiiim” diye sesleniyor.

AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanının yanıtı “Sağol” sözcüğü oluyor.

 

İşte…

Kadının biri çıkıyor “Allah sizi başımızdan eksik etmesin reisiiim” diyor ya; bir anda her şeyi kafamdan siliniyor, canım daha bir acıyor, yakıyor, ben benden kopuyorum!

 

Emre Deveci’nin bu paylaşımının yorumlarına bakıyorum.

“Allah sizi başımızdan eksik etmesin reisiiim” tümcesine yapılan yorumları okuyorum.

 

Emre Deveci’nin anılan Twitterini alıntılayan @mantiklikonustu hesap sahibi Sılawithpassiflora ise //Kadın orda yakınırken, ihmal vardı derken 10 saniye sonra nasıl “Allah sizi başımızdan eksik etmesin Reisim” diyebiliyorsunuz? Bu nasıl bir kabulleniş.// https://twitter.com/mantiklikonustu/status/1581901072087412736 diye yazarak, paylaşımda bulunuyor!

 

Katılıyorum.

 

“Allah sizi başımızdan eksik etmesin reisiiim” tümcesini eden kadını seçemiyorum.

O kadın, AKP’li olabilir; partisinin Genel Başkanına ve ülkesinin Cumhurbaşkanına bu dilekte bulunabilir, dua edebilir.

Ama…

Yeri, zamanı uygun değil!

Hiç uygun değil!

Acının yürek yaktığı bir günde, bir yerde, bir ortamda, “Allah sizi başımızdan eksik etmesin reisiiim” tümcesini etmek çok yanlış olmuştur!

Doğru bulmuyorum, kınıyorum!

Biz böyle bir toplum değildik, değiliz!

Tanısak da, tanımasak da, ağlayanla ağlarız, ağlayanın derdini dert ederiz, paylaşır, ortak oluruz!

 

“Allah sizi başımızdan eksik etmesin reisiiim” tümcesini söyleyen kadın yoksa bu toplumdan değil mi?!

Yoksa provokatör, ajan mı?!

Maden ocağındaki patlamada ihmali, sorumluluğu olanlar kadar suç işlemiştir!

Bulunup yargılanmalı, hak ettiği cezayı almalı, cezasını çekmeli!

Ki…

Bir daha böyle densizlik etmesin, acıya acı katmasın, toplumun dayanışma, paylaşma değerlerine ciddi zarar vermesin!

 

Çok özür diliyorum!

Yüreğim kaldırmıyor!

Daha fazla yazamayacağım!

Yazıma burada nokta koyacağım!..

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.