DÜN “GEZİ PARKI DİRENİŞİ”NİN 11’İNCİ, ÖNCEKİ GÜN “27 MAYIS”IN 64’ÜNCÜ YILDÖNÜMÜYDÜ VE 3 GÜN ÖNCEKİ PANKART!..

  • 0
150 150 bakikarakol

Dün (28 Mayıs 2024 Salı) “Gezi Parkı Direnişi”nin başladığı günün 11’inci yıldönümüydü.

Bu eylemin davasından 13 yıl hapis cezasına çarptırılan, 2023 seçimlerinde Hatay’dan Türkiye İş Partisi (TİP) Milletvekili seçilen, Anayasal ve yasal haklar çiğnenerek, cezaevinden, Anayasa Mahkemesi’nin “hak ihlali kararı”na karşın, Yargıtay 3’üncü Daire’nin “diretme”si sonucu çıkarılmayan, Kamutay’da da (TBMM’de de) hukuk katledilerek, haksızca “Milletvekilliği” düşürülen, halen “Marmara (Silivri) Cezaevi”nde tutuklu olan Av. Şerafettin Can Atalay bir gün önceden (27 Mayıs 2024 Pazartesi)  içeriği yüklü, anlamlı ve her şeyi çok güzel anlatan bir ileti paylaştı.

www.cumhuriyet.com.tr iletiyi //Can Atalay’dan Gezi direnişinin 11. yılında mesaj: ‘Hepimiz oradaydık’// başlığı ve “Gezi Parkı Davası’nda 13 yıl hapis cezası verdiği ve Anayasa Mahkemesi kararına rağmen milletvekilliği düşürülen eski Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay, Gezi direnişinin 11’inci yılında mesaj paylaştı.” spotuyla yayınladı. https://www.cumhuriyet.com.tr/siyaset/can-atalaydan-gezi-direnisinin-11-yilinda-mesaj-hepimiz-oradaydik-2211057

Teşekkürler Can Atalay!

Sana ve senin gibi hapis yatan arkadaşlarına, bu davadan “mağdur” olanlara, “Gezi Direnişi” sırasında yaşamlarını, uzuvlarını yitirenlere selam olsun. 

 

Önceki gün (27 Mayıs 2024 Pazartesi) de, “27 Mayıs askeri darbe”nin 64’üncü yıldönümüydü.

Evet, 24 yıl önce yapılan “askeri darbe” idi.

Toplum bilgilendirilmeden ve hazır değilken geçilen “Çok Partili Sistem”le, dönemin tek partisi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) içinden çıkan Milletvekillerinin ayrılıp kurdukları “Demokrat Parti”in (DP’in) 1950’de iktidara gelmesiyle ülkede yaşananlar, ülkenin gericiliğe, karanlığa yönelmesi, albay ve albay altı subayları, astsubayları, Adnan Menderes Başbakanlığındaki DP iktidarını, tek örgütlü, etkin güç “ordu”nun “müdahalesi”yle “devirme”ye itmiştir.

Darbe, 27 Mayıs 1960’da gerçekleşmiştir.

Bana göre “darbe” yanlış olmuştur.

Ama bu yanlışın da, bu yanlışın oluşumunun da, oluşum sürecinin de, ondan önceki sürecin ve süreçlerin de -yani Kemal Atatürk sonrası bütün olanların, hızla geriye, karanlığa, ilkelliğe vb gidişin/gidişlerin- arkasında, düşman emperyalist İngiltere, İngiltere’nin “vitri yüzü” emperyalist ABD var!

Darbeyi yaptıranlar bunlardı!

Ama darbeyi yapan albaylar, albay altı subaylar, astsubaylar, bu emperyalistlerden bundan habersizdiler!

Geç öğrendiler!

Darbenin başına getirilen Orgeneral Cemal Gürsel’in, bu emperyalistlere “Para verin. Para vermezseniz, personel maaşlarını ödeyemeyiz” diye nasıl yakardığı, İngiliz ve ABD kayıtlarında/arşivlerinde yer aldığı yazıldı, çizildi.

Ve para verildi!

Başbakan Menderes’le iki Bakan arkadaşının idamlarının arkasında da bu emperyalistler var!

Menderes ve iki Bakanın idamını, Türkiye’de sağ siyasi kadroların, “Atatürk Düşünceleri”ne, “Atatürk Düşünceleri”ni sahiplenip ilke edinenlere karşı doyasıya kullanmalarını planlayan da gene düşman emperyalist İngiltere, ABD’dir!

Bütün bunları ayrıntılarına kadar bilen, dillendiren, yazan, çizen çokça insanımız var; bilip de susan, çarpıtan, yalanlar uyduranlarımız da var; hiç bilmeyenlerimiz de!..

90’lı yıllarda, İstanbul ANAP İl Yönetimi’nden tanıdığım, bir ara Hürriyet Gazetesi’nde yazan, sonra “Makale yazmayı bırakıyorum, kitap yazacağım” diyerek, yitip giden dostum Cüneyt Ülsever bir yazısında, Adnan Menderes için “demokrasi şehidi” diye yazmıştı.

“Yanılıyorsunuz, Adnan Menderes, elerki (demokrasi) şehidi değil, elerki düşmanıdır” diye yazdım, kendisine gönderdim; dostluğumuz bitti.

Biliyorum, doğrularına katıldığım, kimilerini paylaştığım, kimilerini yazı konusu yaptığım Doğru Parti Genel Başkanı Rıfat Serdaroğlu da bana tepki gösterecek.

Göstersin, canı sağ olsun.

Doğru bildiğimden şaşmam!

“27 Mayıs”ın 64’üncü yıldönümünde, AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanının metin yazarları gene tarihi yaşanmışlıkları, gerçekleri çarpıtan metin kaleme almışlar.

AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı da cam ekrandan okudu.  https://www.tccb.gov.tr/haberler/410/152524/-turk-demokrasisi-yeni-ve-sivil-anayasa-yapma-esigini-asacak-guce-olgunluga-fazlasiyla-sahiptir-

Bilinmesini isterim ki, ben idama şiddetle karşıyım.

Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan’ın idam edilmeleri yanlıştı!

Darbe yapan askere “Askeri Mahkeme”de “idam kararı” çıkarttıran, DP’yi iktidara taşıyan gene emperyalist İngiltere ve ABD’dir!

Lütfen artık bu gerçek bilinsin!

Menderes, Zorlu, Polatkan kesin kes idam edilmemeliydiler; ancak, iktidarları darbeyle değil, seçimle yani halkın iradesiyle bitmeliydi ve gerçek anlamda bağımsız yargıda, Yüce Divan’da yargılanmalıydılar.

Yalnız üçü ve yaşından ötürü af edilen Cumhurbaşkanı Celal Bayar değil, DP’nin Milletvekilleri, siyasi kadroları, bürokratları, yandaş yalakaları, yandaş yalaka gazetecileri, yazar-çizerleri vb de yargılanmalıydı.

Yargılamalar sonunda suçsuzlar beraat edilirdi; az, orta, ağır, çok ağır suculular suçlarına göre cezalara çarpılırlardı; cezaevlerinde cezalarını çekerlerdi!

Böyle yapılmadı, yapılmasına izin verilmedi!

Çünkü düşman emperyalist İngiltere, ABD, kininin intikamını alma, Atatürk Türkiyesi’ni gerici Arabistan yapma, Türkiye ve Ortadoğu’daki çıkarlarının, egemenliklerinin peşinde, uğraşındaydı!

Şimdi acil sırada, Milli Eğitim Bakanlığı’nın oldubittiyle uygulamaya soktuğu “Türkiye Yüzyılı Maarif Müfredatı”* ve anayasa tanımayan siyasi kadronun yapmak için kolları sıvadığı “Yeni Sivil Anayasa” dedikleri var!

“Türkiye Yüzyılı Maarif Müfredatı”na hukuki kazanımı “Yeni Sivil Anayasa”yla sağlamak çabasındalar!

Buna; Çanakkale’de, Anadolu’da, bu topraklar için, bu topraklarda yaşayanlar için savaşıp şehit ve gazi olanların, komutanların, Başkomutan Kemal Atatürk’ün torunları izin vermeyecek!

Selam olsun…

 

Ve üç gün önce…

26 Mayıs 2024 Pazar günü Anlara Tandoğan Meydanı’nda, Özgür Özel’in günler öncesinden duyurduğu “Emekliler Mitingi” https://www.t24.com.tr/haber/chp-den-ankara-da-buyuk-emekli-mitingi,1166615#google_vignette vardı.

Meydanı hınca hınç doluydu.

Türkkiye’nin her ilinden, ilçesinden, bucağından, kasabasından, köyünden yüz bin emekli akın etmişti.

Emeklilerin ellerindeki pankartlardan biri ilgimi çekti.

Dikkatle okudum:

“Emekliler için zordur geçim, Özgür Özel acele seçim”

https://t24.com.tr/foto-haber/binlerce-emekli-buyuk-emekli-mitingi-nde-bulustu,32430 ** yazıyordu.

Çok hoşuma gitmişti.

Aynı gün saat 17.48’de X hesabımdan paylaşımda bulundum, HOŞUMA GİDEN İÇERİKLİ, İLETİLİ PANKART: “Emekliler için zordur geçim, Özgür Özel acele seçim”!.. “KENDİ BİLİR AMA ÖZGÜR ÖZEL (Ö.Ö.), UYANAN TABANIN SESİNE, İSTEMİNE KULAK VERSİN, ‘ERKEN SEÇİM’İ GÜNDEMİNE ALSIN, ‘ERKEN SEÇİM’ SÜRECİNİ BAŞLATSIN” DERİM… https://twitter.com/BakiKarakol/status/1794742397676786061 diye yazdım.

Dün (28 Mayıs 2024 Salı) Özgür Özel’i TV’den izledim.

Grupta konuşuyordu.

Emeklinin pankartında dile getirdiği “… Özgür Özel acele seçim” istemine “oralı” değildi, kulak tıkamıştı!

https://www.chp.org.tr/haberler/chp-lideri-ozgur-ozel-arkadaslarimizin-ceride-tutulmasi-anayasa-hlalidir-hukuk-devletinin-askiya-alinmasidir   

Umutlu değilim ama gene de yazacağım:

Özgür Özel, erken seçimi ve ucube “Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistem”den bir an önce kurtulmayı, “Demokratik, Laik Parlamenter Sistem”e dönmeyi gündemine almalı, ülke gündemine taşımalı, yarından tezi yok gittiği, gideceği her yerde, her platformda, meydanlarda bıkıp usanmadan, yorulmadan halka anlatmalı, halkı bilgilendirmeli, toplumsal muhalefeti bunlar için eyleme geçirmeli…

   

  * İleride yazacağım.

** Pankart, linki tıkladığınızda ekran sağındaki ilk görselde.

 

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.