GELEN VE DE GELECEK KORONA VİRÜSLÜ YABANCI HASTALAR ÖLDÜKLERİNDE, ÜLKEMİZDE Mİ GÖMÜLECEKLER?!.

  • 0
150 150 bakikarakol

“İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İçişleri Bakanı Süleyman soylu’yu ‘Çevrene çok dikkat et’ diye neden uyardı ve ‘Herkes anladığını anlasın’ neden dedi?” sorularını sorup geçeğim…

*

Korona Virüs hız kesmiyor, dünyayı kasıp kavuruyor, yüz binlerce insanın yaşamını yitirmesine neden oluyor.
Korona Virüs’ten ciddi biçimde olumsuz etkilenen ülkeler arasında, ülkemiz de var.
Günlük ölüm sayısı “100”ü geçti, geçecek.
AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı, Cumhur İttifakı İktidarı olarak aldıkları ve alacakları önlemleri anlatıp duruyor.
11 Kasım 2020 Çarşamba günkü AKP Grup konuşmasında şunları söylüyordu:
“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin getirdiği hızlı karar alma ve etkin uygulama imkanlarının çok büyük katkısı vardır. Her ne kadar eski Türkiye özlemiyle yanıp tutuşanlar kabul etmek istemese de ülkemiz bu sistem sayesinde koalisyonlu yılların kaotik ortamına geri dönmekten kurtulmuştur. Sistemin en büyük faydalarını, mart ayından bu yana yaşadığımız salgın sürecinde gördük.
İki ayda biri eski Yeşilköy Havalimanı yanında bir diğeri de Sancaktepe’de 1006 odalı hastaneler inşa ettik. Cumhuriyet tarihinde bunun örneği var mı? Yok böyle bir şey. Dünyada var mı? Yok böyle bir şey. Bunları söylerken sadece 1006’şar odalı değil, bir de bunların içinde 18’er ameliyathane ve tomografi, MR, ultrason vesaire bütün bu donanımlar da bu hastanelerimizde var. Böyle bir adım attık. Niçin buraları tercih ettik? Olur ya, yurt dışından gelecek hastalar Yeşilköy Havalimanına insin, hemen oradan 3-5 dakikada hastaneye ulaşsın. Diyoruz ya sağlık turizminde de bir adım atacağız. İşte bunun adımlarını da böylece atmış olduk. Başta Sağlık Bakanı olmak üzere, yüklenici firmaları, tüm emeği geçenleri tebrik ediyorum, kutluyorum.” https://www.akparti.org.tr/haberler/genel-baskanimiz-ve-cumhurbaskanimiz-erdogan-tbmm-grup-toplantimiza-katildi-11-11-2020-15-49-28/

“Eski Türkiye özlemiyle yanıp tutuşan” ben, Korona Virüsle savaşımda, ucube “Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”ne “övgüler” dizilmesine katılmıyorum.
Ama…
AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı, ucube “Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”nin, yararını ve katkısını “hızlı karar alma” ve “etkin uygulama” olarak açıklıyor.
Ucube sistemin tek yararı, katkısı bu, bu kadar!
Neymiş, 60 gün içinde iki hastane yapmak, hizmete sokmak!
Evet, doğru, ne dünyada, ne Cumhuriyet tarihimizde böyle bir örnek yok!
“Tek kişilik dikta yönetim”lerde bile yok!..

Avrupa yakasında “Eski Yeşilköy Havalimanı (bu tanım ‘Atatürk Havalimanı’ olmadan önceki tanımdı) yanı”yla, Anadolu yakasında “Sancaktepe”de iki hastane yapmalarını, “Olur ya, yurt dışından gelecek hastalar Yeşilköy Havalimanına insin, hemen oradan 3-5 dakikada hastaneye ulaşsın” tümcesiyle özetliyor.

Tümcenin başındaki “Olur ya” vurgusu önemli; özünde, iki hastanenin öznesi.
Yani…
İki hastane, öncelikle Korona Virüslü yabancı hastalar için!..

“Sağlık Turizmi” sözcüklerine de takılıyorum.
“Sağlık”la, “Turizm”i örtüştüremiyorum!
“Sağlık turizmi” mi olur?!
Hele de şu “pandemi” sürecinde?!.

Sözcü Gazetesi’nden Yusuf Demir’in 13 Kasım 2020 Cuma günlü “Ambulans uçaklarla coronalı hasta taşınıyor! 20 bin doları veren Türkiye’ye geliyor” https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/ambulans-ucaklarla-coronali-hasta-tasiniyor-20-bin-dolari-veren-turkiyeye-geliyor-6123285/ başlıklı haberi okuyunca işin özü daha bir net anlaşılıyor:
Para ve ticaret!

Haberin spotunda “Dünyada vaka sayıları rekor seviyede. Yoğun bakımlar doldu taştı. Ülkeler sağlıklı insanları bile kabul etmiyor. Fakat 20 bin doları veren herkes, ambulans uçaklarla Türkiye’ye geliyor. Vatandaş hastanelerde yatak bulamıyor” deniliyor.

Kahroluyorum!

Korona Virüsü nedeni ile yabancı ülkelerin yöneticileri, ülkelerine başka ülkelerin sağlıklı insanlarının girişine dahi izin vermezken, Türkiye’nin yöneticileri, yabancının Korona Virüslü hastalarına kapıları ardına kadar açıyorlar!
Ne için?
20 bin Dolar için!

Allah’ım!
Sen usumu koru!

Korona Virüs’le savaş/mücadeke böyle mi olur?!
Elin Korona Virüslüsüne kapılarını açacaksın, sağlık olanaklarından öncelikle ve en iyi biçimde yararlandıracaksın, kendi Korona Virüslü hastalarını yazgılarıyla baş başa bırakacaksın!..

Af edersiniz…
“Parayı veren düdüğü çalar” örneği; 20 bin Dolar karşılığında kabul edilen ve edilecek Korona Virüslü yabancı hastalardan ölenler olursa -ki, olacak-, ülkelerine mi gönderilecekler, ülkemizde mi gömülecekler?!.

Zaten kimi ülkelerin çöplüğüyüz!
Şimdi bir de bu eklenecek!

Salgından da para kazanmak!..
Ne yanlış, ne kötü anlayış!
Ya da…
Demek ki, ekonomimiz o derece dibe vurmuş!

Yazımı, Sözcü Gazetesi’nden Emre Deveci’nin spotu “2019’un ocak-ekim döneminde 4,9 milyar TL olan bütçedeki idari para cezası gelirleri, 2020’nin aynı döneminde 7,2 milyar TL’ye yükseldi. Sadece ekim ayında 1,5 milyar TL toplandı. Maskesizlere cezalar, gelirleri artırdı”, başlığı da “Bütçeye corona dopingi: İdari para cezaları rekor kırdı” olan dünkü haberle –ayrıntıya girmeden- bitireyim…

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.