GENE SUUDİ ARABİSTAN’DA, GENE RİYAD’DA, GENE AYNI STADYUMDA 16 MART 2016’DA YAŞANAN UNUTTUĞUMUZ!..

  • 0
150 150 bakikarakol

Hala anlamış, bilgilenmiş değilim:

Fenerbahçe ile Galatasaray arasındaki Yüzüncü Yıl Süper Kupa karşılaşmasının, 29 Aralık 2023 Cuma günü, Suudi Arabistan’da, Başkent Riyad’da oynanmasına, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) hangi neden veya nedenlerden ötürü karar verdi?!

Resmi bir açıklama olmadı.

Olmadı ama halk arasında yaygın bir biçimde konuşulmaya başlandı:

“Suudi parası”!

Ülkenin içine sokulduğu ekonomik çıkmazlardan ve de iktidarın, başta Suudi Arabistan olmak üzere, petrol zengini Arap ülkelerinin emperyalist işbirlikçisi yönetimlerinden “para” almak/alabilmek “mesai”lerinden ötürü usa (akla) ilk gelen “para” oluyordu.

Ama “ana “özne, para” idi.

 

TFF’nin, “ana özne para”dan yana kararı, toplumda beklenenin çok üstünde tepkiyle karşılandı; ancak TFF Başkanı ve yönetimi dikkate almadı!

TFF, Galatasaray ve Fenerbahçe kulüplerinin “Suudi Arabistan’da oynamayalım, illerimizin birinde oynayalım”  istem içerikli başvurusuna da kulak tıkadı; kulak tıkamakla kalmadı, iki kulübün, “para için”, süper kupanın Riyad’da oynanmasını istediğini savladı (iddia etti) ve bu savını el altından yaydı!

Bir anlamda, kendinde odaklaşan “itham”ı, Fenerbahçe ve Galatasaray’a atmaya kalkıştı. Ama inandırıcı olmadı/olamadı.

 

29 Aralık 2023 gününe gelindi.

Toplumda kimsede, özellikle futbolseverlerde ve Galatasaray, Fenerbahçe taraftarlarında bir heyecan, coşku yoktu, üzüntü, sessizlik vardı.

 

Gece saat 19.45’te karşılaşma başlayacaktı.

Takımlar, ısınmak için sahaya “Atatürk”lü tişört ve dünya lideri Kemal Atatürk’ümüzün “Yurtta barış, dünyada barış (Yurtta sulh, dünyada sulh)” sözü yazılı pankartla çıkma,  sahada da “İstiklal Marışı”mızı okumak istediler.

Suudi yöneticiler kurşun yemişe döndüler, “Olmaz” dediler, soyunma odalarının önüne polis, asker diktiler.

O sırada, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç gürledi:

“Atatürk yoksa Türkiye de yok, maç da yok!”

Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek de aynı düşünüyor.

Böylece iki kulüp maça çıkmıyor, “karar” resmi olarak bildiriliyor, maç erteleniyor.

 

Bu karar, bu gelişme ülkemizde ve dünya ülkelerinde bomba etkisi yapıyor!

 

“Mazlum ülkeler”e örnek olmuş Türk halkı, “örnekliği”ne bir yenisini eklemişti!

 

O gece Türk halkı, 20 yılı aşkındır sürdürdüğü sessizliğini “çığlığa”, “sevince”, “mutluluğa” dönüştürdü!

Ulusal onurun, gururun tadını iliklerinde hissetti!

Sevinçten uçuyordu!

Taraftar, takımının bayrağını aldı, Atatürk ve Sabiha Gökçe Havaliman’na koştu, Suudi yönetimini ve arkalarındaki, “Türk, Atatürk düşmanı” emperyalistlerin ağa babası, ödlek, kalleş İngiltere yönetimini ters köşe yapan Galatasaray, Fenerbahçe kulübünün yöneticileri ile futbolcularının, Riyad’dan dönmelerini, gecenin soğuğuna karşın saatlerce beklediler!

 

Ulus “ulusal bayram” yaşarken, Suudi beslemesi gazeteler, televizyonlar, internet basını, sosyal basın trolleri, yazarlar, çizerler, konuşan gevezeler vb adeta “ulusal yas” ilan ettiler!

Bunlara, emperyalist İngiltere’nin, ABD’nin, Almanya’nın, Fransa’nın, İspanya’nın, Hollanda’nın vb yerel işbirlikçileri de katıldılar!

Hep bir ağızdan, “ulusal onur”u, “ulusal duruş”u göklere çıkaran Fenerbahçe’mizi, Galatasaray’ımızı çarmıha germeye, bir kaşık suda boğmaya kalktılar; Suudi Arabistan yönetiminden üstü kapalı biçimde özür üstüne özür dilediler, “Bir halt ettik” demeye getirdiler!

 

Siyasilerden…

Örneğin, Cumhur İttifakı’nın yandaşı Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek X hesabından “Galatasaray ve Fenerbahçe yönetimlerini Türkiye’de Atatürkçü mevziilerde görmüyoruz. Suudi Arabistan’da birden Atatürkçü kesildiler. Onları yönlendiren var. Galatasaray ve Fenerbahçe yönetimleri Türk milletiyle Arap ülkelerinin arasını açmak isteyen emperyalistlere alet oldular”  https://www.cumhuriyet.com.tr/siyaset/dogu-perincek-fenerbahce-ve-galatasarayi-hedef-aldi-araplara-karsi-2157538 diye yazdı.

(Başka yazdıklarını, linki tıklayarak okuyabilirsiniz.)

Perinçek’e, X hesabımdan SEN Mİ “ATATÜRKÇÜ”SÜN?!. OLMA OLMA!.. SENDEN, SENİN GİBİLERDEN ATATÚRKÇÜ” OLMAZ!..  https://twitter.com/BakiKarakol/status/1741083606313795792 tümcelerimle yanıt verdim.

 

“Atatürk”, “Atatürkçülük” konularında burnundan kıl aldırmayan, şimdi İstanbul AKP Milletvekili Hulki Cevizoğlu’nun ettiği şu “ceviz kabuğunu doldurmayan” sözüne/yazdığına ne demeli?!:

“Arkadaş, Suudi Arabistan’da, Belçika’da Avrupa’da, kutuplarda Atatürk tişörtü giyeceğim diye milleti ayağa kaldırmanın alemi var mı?https://halktv.com.tr/siyaset/akp-milletvekili-hulki-cevizoglu-ataturk-tisortu-giyecegim-diye-milleti-ayaga-793969h

 

Cumhuriyet Gazetesi’nin internet sitesinin 30 Aralık 2023 Cumartesi günkü manşetlerinden biri şuydu:

“Türkiye ayağa kalktı: Devlet Bahçeli’nin ‘Suudi Arabistan’ sessizliği dikkat çekti”

https://www.cumhuriyet.com.tr/siyaset/turkiye-ayaga-kalkti-devlet-bahcelinin-suudi-arabistan-sessizligi-2157501

28 Aralık 2023 Perşembe günü gerçekleştirdiğim BİR SİYASİ PARTİ GENEL BAŞKANI VAR… CHP’YE DÜŞMAN KESİLENLERDEN VE ETMEDİK HAKARET BIRAKMAYANLARDAN… AİLESİ KÖKTEN CHP’Lİ… BABASI, İSMET İNÖNÜ TUTKUNU… KİM BU CHP SİYASİ PARTİ GENEL BAŞKANI?!. YANIT, http://bakikarakol.com SİTEMDE 3 OCAK 2024 ÇARŞAMBA GÜNLÜ YAZIMDA… https://twitter.com/BakiKarakol/status/1740332606804427041 paylaşımımda sözünü ettiğim kişi olan Devlet Bahçeli sessizliğini, AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın açıklamasından bir gün sonra (31 Aralık 2023 Pazar) X hesabındaki paylaşımıyla bozdu:

“Aziz Atatürk, Türk milletine ve Türk tarihine mal olmuş yüksek bir şahsiyettir. Onun adı ve anıları üzerinden kamplaşma üretmeye gayret edenler 2024 yılında da hayal kırıklığına uğrayacaktır. Türkiye Cumhuriyeti, milli ve üniter bir devlettir. Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü her türlü siyasi mütalaa ve mülahazanın önünde ve üstündedir. Nihai hüküm 29 Ekim 1923 tarihinde verilmiş, 29 Ekim 2023 tarihinde de teyit edilmiştir. Bu karardan geri dönüş diye bir şey söz konusu değildir. Bu nedenle makûs ve menhus emel sahipleri karanlık hesaplarını tekrar gözden geçirmek durumundadır. Aksi halde ödenecek bedellerin ağırlığı da doğrudan doğruya artacaktır.

Hayatın her alanına provokasyon yatırımı yapan, milli ve manevi hassasiyetlerimizi kanatmak pahasına kaşıyan, bilhassa Türk sporunu kirli amaç ve arzularına alet etmek için sürekli faal halde bulunan kim ya da kimler varsa, bu kapsamda hangi çevreler hamle üstüne hamle peşinde koşuyorsa, bilinmesini özellikle isterim ki, alayının karşısında sapasağlam durmaya 2024 yılında da azimle devam edeceğiz.” https://www.mhp.org.tr/htmldocs/mhp/5259/mhp/Milliyetci_Hareket_Partisi_Genel_Baskani_Sayin_Devlet_BAHCELI__nin_sosyal_medya_hesabi_X_uzerinden_yayinladiklari_mesajlari_3.html

 

AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhur İttifakı ve Cumhur İttifakı İktidarı ortağı Bahçeli’den bir gün önce şunları söylüyordu:

“Sözlerime son vermeden önce, dün gece yaşanan hadiselerden duyduğumuz üzüntüyü burada altını çizerek vurgulamak istiyorum. Biz, futbol başta olmak üzere Türk sporunun tartışmalarla değil, başarılarla gündeme gelmesini arzu ediyoruz. Hangi sebeple olursa olsun sporun günlük siyasi rekabetin mezesi hâline getirilmesi yanlıştır, hatalıdır, sporumuza hiçbir faydası yoktur. Dün geceden itibaren muhalefet partilerinin yaptığı açıklamaları istismar siyasetinin yeni örnekleri olarak görüyoruz. Cumhuriyet 85 milyonun ortak değeridir. Gazi Mustafa Kemal, bu ülkenin banisidir. Daha düne kadar, affınıza sığınarak söylüyorum ‘Siz Atatürk’ün askeri değil, itlerisiniz.’ diyenlerle el ele, kol kola yürüyenlerin bugün söylediklerinin bizim nazarımızda hiçbir kıymetiharbiyesi yoktur. Türkiye’nin ve Türk milletinin onurunu, haysiyetini, şerefini bizim nasıl savunduğumuzu CHP bilmese de tüm dünya çok iyi biliyor. Ülkemizin itibarını, bizim nasıl koruduğumuzu muhalefet bilmese de tüm insanlık gayet iyi biliyor. CHP ve şürekâsı ders vermeyi bıraksınlar, şayet samimiyseler gitsinler önce bölücü örgütün uzantısı ittifak noktalarından hesap sorsunlar. Dünkü olayın mecrasından çıkarılarak şov ve provokasyon malzemesi yapılmasına müsaade edemeyiz. Hele hele müessif bir olay üzerinden milletin inancına ve mukaddesatına ahlaksızca dil uzatılmasını hiçbir şekilde mazur göremeyiz. Bu konuda yapılması gereken ne varsa, hangi adım atılması gerekiyorsa onu yapmaktan çekinmedik, çekinmeyiz. Dünkü hadiseden dolayı futbolseverlere, 20 yılım futbolla geçti, bunlar gibi tribünden seyretmedik ve spor camiasına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Tüm kulüplerimizden, sporun barışı, dayanışmayı, işbirliğini temsil eden fair play ruhuna samimiyetle sahip çıkmalarını bekliyorum.” https://www.tccb.gov.tr/haberler/410/150661/-turkiye-nin-kultur-sanat-iklimi-mutlaka-hak-ettigi-seviyelere-ulasacaktir-

( 2 Ocak 2024 Salı günü –dün- de konuştu:

Çeşitli provokasyonlarla ve art niyetli söylemlerle ülkemizi bölgesinden, bölgedeki ortaklarından çok güçlü tarihî, dinî, beşeri, ekonomik ve ticari bağlarının olduğu kardeş ülkelerden koparma girişimlerinin farkındayız. Yaz aylarında ülkemizin en önemli gelir kalemlerinden biri olan turizmi baltalamaya yönelik dış bağlantılı bir kampanya yürütülmüştü. Şimdi benzer bir dalganın muhalefet partilerinin de desteğiyle bu sefer spor üzerinden oluşturulmaya çalışıldığını görüyoruz. Asla tasvip etmeyeceğimiz nefret söylemleriyle insanlar, toplumlar, inançlar, ülkeler hedef alınıyor. Sırf kökeninden dolayı insanlar horlanıyor, aşağılanıyor, hakarete maruz bırakılıyor. İslam düşmanlığına ve yabancı karşıtlığına varan bir furya ile karşı karşıyayız. Muhalefet aktörleri de gündeme gelmek uğruna maalesef bu mülevves, bu pespaye, bu son derece tehlikeli nefret siyasetine gönüllü figüranlık yapmaktadır. Bu nefret dalgasının Türkiye’ye yatırım yapan, deprem felaketi dâhil zor zamanlarımızda yanımızda olan, ülkemizin en önemli ticari ortakları arasında yer alan kardeş ülkeleri hedef alması asla tesadüf değildir. Burada Türkiye’ye ve Türkiye’nin çıkarlarına yönelik sinsi bir operasyon, çok açık bir sabotaj girişimi vardır. Nasıl daha önceki kirli senaryoları yırtıp attıysak Allah’ın izniyle bu oyunu da mutlaka boşa çıkaracağız.”

https://www.tccb.gov.tr/haberler/410/150677/-2023-yili-ihracati-255-milyar-809-milyon-dolara-ulasarak-cumhuriyet-tarihimizin-rekorunu-kirdi- )

 

Aynı gün (30 Aralık 2023 Cumartesi) CHP Genel Başkanı Özgür Özel de, AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan saatler önce şöyle diyordu:

“Aylardır şunu söylüyorum: Fenerbahçe ve Galatasaray Türkiye’nin 2 güzide kulübü. Süper Kupa maçı yapacaklarsa, bu maç Türkiye’nin 100’üncü yılında Türkiye dışında oynanamaz. Adı Atatürk Stadı olmayan bir yerde oynanamaz. Mutlaka ve mutlaka bunu Türkiye’nin en büyük stadyumu, İzmir’deki Atatürk Stadyumu. Oraya yakışırdı. Dinlemediler. Yurt dışında yapacaksanız, bir mazeret olur. Bir mazeret. O da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yani Türkiye’nin, bizim burası kadar vatan bildiğimiz yerde olur. Ama yurt dışında olmaz. Peki nerede olmaz? Hiçbir yerde olmaz ama Suudi Arabistan’da kesinlikle olmaz. Bunlar gelince Anıtkabir’e gidiyorlar mı, İstiklal Marşı’na saygı gösteriyorlar mı? Bunların olduğu yere 100’üncü yılın Süper Kupası gider mi? En büyük maç 100’üncü yılın son gününde orada olur mu? İşte böyle rezillik olur, böyle utanmazlık, kepazelik olur. Hepimiz utandık, tepkiliyiz. Ama burada suç ne kulüplerdedir, ne de istifa ettirilerek bütün suçun yükleneceği Türkiye Futbol Federasyonundadır. Suç, ‘Her şeyi ben bilirim, ben’ diyen var ya, suç Recep Tayyip Erdoğan’dadır. Atatürk’ü, Suudi Arabistan’da pazarlık konusu yapan, İstiklal Marşı’nı pazarlık konusu yapan baş suçlu Recep Tayyip Erdoğan’dır. Söyledik, dilimizde tüy bitti ama maalesef böyle bir rezalet yaşandı. Ancak Fenerbahçe ve Galatasaray’a, onlara destek veren Beşiktaş’a ve tüm kulüplere müteşekkiriz. Bu hadsizlere, Suudi Arabistan’daki hadsizlere ve onlara Türkiye’nin en önemli 100’üncü yıl kupasını oraya yollayan hadsizlere hadlerini Türkiye’nin tüm kulüpleri ve taraftarlar bildirmiştir. Hepsine teşekkür ediyoruz.” https://www.chp.org.tr/haberler/chp-genel-baskani-ozgur-ozel-ataturku-pazarlik-konusu-yapan-bas-suclu-recep-tayyip-erdogandir

 

Olumlu, olumsuz başka tepkileri geçiyorum.

Riyad’da karşılaşmanın iptal edildiğinin resmen açıklandığı dakikalarda (29 Aralık 2023 Cuma saat 20.37) tepkisini X hesabından ilk açıklama yapan siyasetçi, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu idi.

Davutoğlu’nun paylaşımına değinmeden edemeyeceğim.

Davutoğlu “Türkiye Futbol Federasyonu Süper Kupa finalinin Suudi Arabistan’da oynanmasına karar verenler, siz milli değerlerimizi pazarlığa mı çıkardınız? Bu maçın atmosferine uyacak organizasyon planlanmadı mı? Bir spor organizasyonunda dahi milli itibarımızı koruyamayanlara yazıklar olsun. Gazze’de soykırım devam ederken bir spor faaliyetinin akışında bile kriz çözemeyen iki büyük İslam ülkesinin durumu içler acısıdır. Bu işin sorumluları hesap vermeli.” https://twitter.com/Ahmet_Davutoglu/status/1740789211186311492 diye yazıyordu.

Başkaları gibi bir şeyi unutuyordu, anımsatayım:

Konya AKP Milletvekili Ahmet Davutoğlu aynı zamanda AKP Genel Başkanı ve 64’üncü Hükümet’in Başbakanı https://www.akparti.org.tr/ak-kadro/hukumetler/64-hukumet/ , Sivas AKP Milletvekili İsmet Yılmaz Milli Savunma Bakanı, Hulusi Akar Genelkurmay Başkanı (28’inci) iken…

Aralık 2015’te görüşmelere başlanan, 10 Şubat 2016’da bir araya gelinen ama içeriği gizlenmek için “yalanlanan” https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/suudi-arabistanla-ortak-askeri-tatbikat-soz-konusu-degil/519208 ama 16 Mart 2016’da, gene Suudi Arabistan’da, gene Suudi Arabistan’ın Başkenti Riyad’da, gene aynı stadyumda – Al-Awwal Park*- …

Bir olay yaşandı!

Olayı, Sözcü Gazetesi ve internet sitesi aynı gün, spotu “İslam Ordusu tatbikatı Suudi Arabistan Kralı’nın gövde gösterisine dönüştü” olan “Türk Bayrağı Suudi Kralı’nın huzurunda” https://www.sozcu.com.tr/turk-bayragi-suudi-kralinin-huzurunda-wp1138642 başlığıyla veriyordu.

 

Türk askeri, Suudi askerinin arkasından yürümüştü!

Türk Bayrağı, Suudi Bayrağı’nın gerisine düşmüştü!

İçim parçalanmıştı!

29 Aralık 2023 Cuma gecesi Riyad’dan gelen habere kadar yaralıydım!

 

Orada Türkiye’den tek Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin vardı.

 

Ne Sezgin’den, ne Başbakan Davutoğlu’ndan, ne Genelkurmay Başkanı Akar’dan, ne siyasi partilerden bir ses çıkmadı!

Böyle bir olay sanki yaşanmamıştı!

Ve…

Unutuldu gitti!

Süper kupa maçı sonrası yaşananlara tepki koyanlar bile ayrı ayrı yayınladıkları bildirilerinde anmadılar!

 

Dünya liderimiz Kemal Atatürk’le, dünya lideri Kemal Atatürk’ümüzün düşündaşları tarafından ağır bir yenilgiye uğrayan emperyalistler, onların yerel işbirlikçileri, ağır yenilgilerinin karşılığını kesin alacaklar!

Bilinsin, hazır olunsun!

 

* https://tr.wikipedia.org/wiki/Kral_Suud_%C3%9Cniversitesi_Stadyumu

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.