HAİNDEN KAHRAMAN YARATAN KÜRT-İSLAM SENTEZCİLER VE “BİR ATIMLIK BARUTU VARDI, ATTI BİTTİ” DİYE ANILACAK GENEL BAŞKAN!..

  • 0
150 150 bakikarakol

7 Aralık 2023 Perşembe günü internet basınımızda bir haber yer aldı.

Haber, Yeniçağ Gazetesi’nin internet sitesinde “Diyarbakır’da kayyımın yönettiği belediye hainin adını bulvara verdi” https://www.yenicaggazetesi.com.tr/diyarbakirda-kayyimin-yonettigi-belediye-hainin-adini-bulvara-verdi-742740h.htm başlıklıydı ve şöyleydi:

“AKP tarafından kayyım atanan ve Vali Ali İhsan Su tarafından yönetilen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi skandal bir karara imza attı. Belediye, yapımı devam eden bulvara, Cumhuriyet düşmanı, bölücü Şeyh Said’inı adı verdi. Sosyal medya hesabı üzerinden duyuruyu yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nden; ‘Şehrimizin trafik akışını büyük ölçüde rahatlatacak yeni çevre yolumuzla Diyarbakır’ımıza değer katıyoruz. Silvan yolunu Elazığ yoluna bağlayacak 12 kilometre uzunluğunda ve 50 metre genişliğindeki Şeyh Sait Bulvarı’nın yapım çalışmalarına başladık’ denildi.”

 

Haber gündem oldu.

Toplum ayağa kalktı.

İlk tepki, siyasilerden Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’dan geldi.

Özdağ, X hesabından gerçekleştirdiği paylaşımında ‘‘Diyarbakır belediyesine kayyum atanmıştı. Vali aynı zamanda belediye başkanı. Şimdi kayyum vali, Diyarbakır’da Şeyh Sait Bulvarı inşa ediyor. Hangi devlet, kendisine karşı isyan etmiş, yüzlerce subayı, askeri ve sivil memuru katletmiş ve sonunda idama mahkum edilen bir vatan haininin ismini,  asıldığı şehirde inşa ettiği bulvara verir? Madem Şeyh Sait bulvarı yapacaktınız neden kayyum atadınız? HDP’de yapardı Şeyh Sait bulvarını. Siz yapmaya devam edin. Biz zamanı gelince o bulvarın adını, Diyarbakır’ın yiğit evladı Ziya Gökalp’in adını vereceğiz” diye yazıyordu.

 

13 Aralık 2023 Çarşamba günü “Cihan Aydın” adlı biri, @CihnAydin hesabından “Diyarbakır B. Şehir Bld. kayyumunun bir bulvara Şeyh Said isminin verilmesi konusunda birçok kasıtlı ya da yanlış bilgi gündemde dolaşmakta. Bulvarın ismi yeni açılacak 60 yer ile birlikte 29/11/2011 tarihinde 274 sayılı DBB meclis kararıyla Osman Baydemir döneminde verilmiştir.” https://twitter.com/CihnAydin/status/1734994294136516807?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1734994294136516807%7Ctwgr%5E07fca1e90c04eff0829c7ca91c4876cda051c811%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fmedyascope.tv%2F2023%2F12%2F14%2Fdiyarbakirdaki-bulvara-seyh-said-adini-veren-baskanlar-ve-meclis-uyeleri-hala-yargilaniyor%2F paylaşımda bulunuyor.

 

Bir gün sonra (14 Aralık 2023 Perşembe) Fert Aslan’ın (Güneydoğu haberlerinde başarılı gazeteci) “Diyarbakır’daki bulvara Şeyh Said adını veren belediye başkanları ve meclis üyeleri hâlâ yargılanıyor” https://medyascope.tv/2023/12/14/diyarbakirdaki-bulvara-seyh-said-adini-veren-baskanlar-ve-meclis-uyeleri-hala-yargilaniyor/  başlıklı haberinden ayrıntıları öğreniyoruz.

(Lütfen linki tıklayın, haberi okuyun.)

 

Ümit Özdağ, tepkisinde haksız mı?

Değil.

Ümit Özdağ…

Bir “Prof. Dr.”, bir “akademisyen”, yani sıradan biri değil.

Uzman olduğu konudan bu kadar habersiz, bu kadar “sapla samanı karıştıran” olamaz!

Ama oldu!

Olmamalıydı!

2023’te yapılanla, 2011’de yapılanı ayırt etmeliydi!

Neden etmedi, edemedi?

Çıkıp açıklamalı, ardından özür dilemeli.

 

Gününde duyarlı davranan var; onu da, Ferit Aslan’ın haberinden öğreniyoruz ve yargılama hala sürüyor.

 

Gelin, 14 yıl öncesine gidelim:

29 Mart 2009’da, yurtta “Yerel Seçimler” yapılıyor.

Demokratik Toplum Partisi (DTP), Diyarbakır Büyükşehir Belediye (DBB) Başkanlığı seçimin yüzde 65’lik oyla, adayı “Osman Baydemir”le kazanıyor.

Diyarbakır Barosu eski Başkanlarından Av. Cihan Aydın’ın paylaşımından bilgilendik ki, Atatürk Türkiyesi’ne, O’nun demokratik, laik Cumhuriyeti’ne azılı düşman kesilen, kan kusan, Türkiye’nin ve Türk halkının bir numara düşmanı İngiltere’nin ajanı Şeyh Sait adının, Diyarbakır ilimizde bir bulvara verilmesi olayı, DBB Başkanı DTP’li Osman Baydemir döneminde gerçekleşiyor; DBB Meclisi’nin “274 nolu karar”ı, 29 Kasım 2011 günkü oturum alınıyor.

 

Ne kararın alındığı günde, günlerde, ne sonraki aylarda, yıllarda sessiz ve tepkisiz kalan herkesi, özellikle de “siyasiler”i bir kenara koyalım, soralım:

DTP’li Osman Baydemir Başkanlığındaki DBB Meclisi, neden böyle karar alma gereğini, gereksinimi duydu?

“Düşmanımın düşmanı dostumdur” anlayışı mı etkili oldu, yoksa DBB Meclisi, “Alparslan Türkeş Milliyetçiliği”nin kaynağı “Türk-İslam Sentezi”nden mi –ki, bu sentezin üretim merkezi, düşman emperyalist İngiltere- etkilendi, “Kürt-İslam Sentezi”ne sığındı?

 

12 yıl boyunca uyuyanlar, 12 yıl sonra, eksik yazımdan ya da anlatımdan kaynaklanan “yanlış anlama” ile “ayılanlar”, beklenin üzerinde tepki gösterip Şeyh Sait’e yergi bombaları atınca, “Kürt-İslam Sentezi” yanlıları rahatsız ve tedirgin oldular, Şeyh Sahit’e hem Kürtlüğünden, hem inanan biri olmasından ötürü sahip çıktılar, Şeyh Sait’i kahraman ilan ettiler.

 

Bu kervana katılanlardan biri de, Demokrasi ve Eşitlik (DEM) Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan’dı.

 

www.politikars.com internet gazetesinin “Tuncer Bakırhan, Şeyh Said Kürt Halkının Onur ve Değeridir”  https://www.politikars.com/tuncer-bakirhan-seyh-said-kurt-halkinin-onur-ve-degeridir-573358h.htm başlıklı 13 Aralık 2023 Çarşamba günlü haberine göre Bakırhan, bir gün önce (12 Aralık 2023 Salı) X hesabından Kürtçe yayınladığı paylaşımında, Şeyh Said’in, Kürt halkının onur ve değeri olduğunu belirtiyor, “Halkı olan Kürtlerin varlık mücadelesinde büyük bir değerdir. Ayrıca bu varlık mücadelesi yolunda büyük bedeller de ödemiştir. Onun şahsına yönelik hakaretleri kabul etmiyoruz. Hakaret edenleri de kınıyoruz” diye yazıyor.

 

12 Aralık 2023 Salı…

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TV100’de, Candaş Tolga Işık’ın “Az Önce Konuştum” https://www.youtube.com/watch?v=LP06kd-l5pw programına katılıyor, sorularını yanıtlıyor.

Haberim yoktu, izleyemedim; haberim, internet basınından oldu.

Ama…

Günaydın ve Meydan gazetelerinde Genel Yayın Yönetmenim, meslek büyüğüm Rahmi Turan’ın 16 Aralık 2023 Cumartesi günlü “Özgür Özel Katılmadığım sözü!” https://www.sozcu.com.tr/ozgur-ozel-in-katilmadigim-sozu-p8947 başlıklı yazısında “Özgür Özel’in KESİNLİKLE katılmadığım sözü ise şu: Ben Şeyh Sait’e HAİN de KARAMAN da demem!” tümcelerini okuyunca, bir CHP’li olarak, yıkıldım!

 

Yayını videodan dinledim, yayının çözüm metnini de, partim CHP’min resmi internet sitesi www.chp.org.tr ’den okudum.  

Candan Tolga Işık, Özgür Özel’e, DEM Partisi’nin, Şeyh Said’e destek açık açıklaması yaptığını anımsatıyor, “İYİ Parti de soru önergesi verdi” diyor, soruyor:

“CHP olarak siz bu tartışmaya nasıl bakıyorsunuz?” https://chp.org.tr/haberler/chp-genel-baskani-ozgur-ozel-tv100de-candas-tolga-isik-ile-az-once-konustum-programina-katildi-12-aralik-2023

DBB Meclisi’nde, Diyarbakır’da bir bulvara “Şeyh Sait” adının verilmesinden (29 Kasım 2011) 5 ay 5 gün sonra (24 Kasım 2011) memleketi Manisa’dan CHP Milletvekili -24’üncü Dönem- seçilen Eczacı Özgür Özel’in yanıtı “Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak cumhuriyete, cumhuriyetin kurucu kadrolarına, kurucu babalarına saygılıyız. Cumhuriyetin geçmiş erken cumhuriyet döneminde, geçmiş dönemde cumhuriyette yaşanmış acılar varsa, bu acıları tartışmanın, sıcak siyasetin alanı değil, tarihçilerin alanı olduğunu değerlendiriyoruz. Bu mevzuyla ilgili sürekli dönüp dönüp birtakım yaraları kaşımanın kimseye faydası olmadığını düşünüyoruz. Ama İYİ Parti ile HDP veya DEM Parti arasındaki bu tansiyon benim üzerinde durup da kaşıyacağım ya da üstünü örtmeye çalışacağım bir alan değil. İki farklı siyasi partidir. Ben kendi alanımla meşgulüm. Cumhuriyetin kurucu kadrolarına, cumhuriyet devrimine ve cumhuriyeti bugüne getirenlere büyük bir minnet duyuyorum. Cumhuriyetin altı okuna sahip çıkıyorum ve Cumhuriyet Halk Partisinin, cumhuriyetin 2. yüzyılında da bu ülke için en önemli ve en gerekli iktidar alternatifi olduğunu düşünüyorum” oluyor.

 

Candaş Tolga Işık bu kez “Burada yani size göre Şeyh Said Kahraman mı, yoksa hain mi?” sorusunu soruyor, “Ben, onu anlamadım” diye ekliyor.

 

Özgür Özel “Bir kere ben Şeyh Said’e hain demem, kahraman demem. Sizi memnun edecekse, ben Şeyh Said isyanının kendi konjonktüründe cumhuriyete karşı bir ayaklanma olduğunu biliyorum ama bu ayaklanmanın bastırılması sırasında oluşmuş acılar, bugün bazı torunların kalbini acıtıyorsa, o acıya saygılı olmak gerekir. Ama tarihten ders çıkarmak lazım, husumet çıkarmamak lazım. Ama cumhuriyetin kurucu kadroları, kurucu babalarını bu dönemlerde bugünkü gibi iletişim olanaklarının olmadığı, verilen emirlerin takibinin mümkün olmadığı, bir sürü zorluğun olduğu yerde yaşanmış bir takım rahatsızlıklar, üzüntüler varsa, bunu işte Atatürk’e mal etmenin, bunu cumhuriyetin kurucu kadrolarına mal etmenin, cumhuriyete mal etmenin ve bunu Cumhuriyet Halk Partisinin sırtına yük gibi vurmak kimsenin haddi değildir.

Ayrıca bir de şunu söyleyeyim. Bu Cumhuriyet Halk Partisi iyi şeyleri ‘Cumhuriyeti kurduk’  deyince, o zaman başka parti mi vardı? Hep beraber kurduk. Cumhuriyet Halk Partisi, ‘Kurtuluş Savaşı’ deyince, bizim dedelerimiz de oradaydı. Cumhuriyet Halk Partisi çok partili rejimi getirdi, ülkeyi demokratikleştirdi. O zaman biz de vardık. Geçmişle ilgili tartışmalı bir alan olunca vurun yükü Cumhuriyet Halk Partisine. Ya nerede bu yoğurdun bolluğu kardeşim. Yok öyle şeyler. Bu ezberleri bırakacaklar biraz önce söylediğim gibi. Hiç bu ezberleri bırakacaklar. Cumhuriyet Halk Partisi böyle başımız dik, alnımız açık, kurucularımızla, kadrolarımızla, dünümüzle bugünümüzle gurur duyuyoruz. Cumhuriyetin herhangi evresinde yaşanmış hak ihlalleri varsa, acılar varsa o acıların bugüne yansımaları varsa onu anlamaya, meseleyi de tarihçilere bırakmayı doğru bulurum. Sıcak siyasette acıların üstünde tepinmenin, geçmiş kabuk bağlamış yaraları yeniden kaşımanın kime faydası var, bu ülkeye ne faydası var? O bambaşka bir tartışma konusu” yanıtını veriyor.

 

“Özgür Özel’in katılmadığım sözü!” başlıklı yazısı nedeniyle telefonla aradığım ustam Rahmi Turan’a söz verdiğim gibi –şu yerel seçim süresince- sakin olmaya çalışacağım.

 

Televizyon ekranından, milyonların gözünün içine baka baka “Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak cumhuriyete, cumhuriyetin kurucu kadrolarına, kurucu babalarına saygılıyız. Geçmiş dönemde, cumhuriyette yaşanmış acılar varsa, bu acıları tartışmanın, sıcak siyasetin alanı değil tarihçilerin alanı olduğunu değerlendiriyoruz. Bu mevzuyla ilgili sürekli dönüp dönüp birtakım yaraları kaşımanın kimseye faydası olmadığını düşünüyoruz.

Cumhuriyetin kurucu kadrolarına, cumhuriyet devrimine ve cumhuriyeti bugüne getirenlere büyük bir minnet duyuyorum. Cumhuriyetin altı okuna sahip çıkıyorum…” tümcelerini edeceksin, sonra da “Bir kere ben Şeyh Said’e hain demem, kahraman demem. Sizi memnun edecekse ben Şeyh Said isyanının kendi konjonktüründe cumhuriyete karşı bir ayaklanma olduğunu biliyorum ama bu ayaklanmanın bastırılması sırasında oluşmuş acılar, bugün bazı torunların kalbini acıtıyorsa o acıya saygılı olmak gerekir” diyeceksin!

İnanamıyorum!

Yahu kardeşim…

Sen, sıradan bir siyasi partinin Genel Başkanı değilsin, iç ve dış düşmanlara karşı savaşmış, zaferler elde etmiş, demokratik, laik Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kurmuş  “Cumhuriyet Halk Partisi”’nin “Genel Başkanı” s ı n !

Bu sözleri, hele de “Bir kere ben…” diye başlayan, “… o acıya saygılı olmak gerekiyor” diye biten sözleri edemezsin!

Etmemelisin!

Edersen…

Cahilsin, bilgisizsin!

Edenler, edecekler gibi “hain”, Kürt-İslam Sentezi ile kendilerini güncelleyenler kadar tehlikeli, onlar kadar Seyh Sait’i sahiplenen, koruyup kollayan, savunan, tarihi gerçeklere “ihanet eden” olursun!

Emperyalist İngiltere’nin, Türkiye ve bölgedeki işbirlikçilerinden “Kürt-İslam Sentezcileri” gibi, “hain”den “kahraman” yaratıyorsun ayırtında değilsin!

O koltukta, artık, değil bir gün, bir saat bile oturmamalısın!

Bilesin ki, yukarıdaki cahilce ve de çocukça sözlerinden sonra öz CHP’liler, sana çok kızgınlar, 1 Nisan 2024 sabahından itibaren seni, “Kemal baban” gibi gönderecekler!

Büyük olasılıkla, DEM Parti Eş Genel Başkanı Siirt Milletvekili Tuncer Bakırhan’ın 8 Aralık 2023 Cuma gecesi, partisinin –o günlerde HEDEP’ti, birkaç gün sonra DEM Parti oldu- Kağıthane ilçesinin “Halk buluşması” https://www.rudaw.net/turkish/middleeast/turkey/091220232 toplantısında ettiği “Birisini 100 yıldır Kürtlere, buradaki halklara ve inançlara uyguladığı baskı politikalarından tanıyoruz” –Ne kadar cahil ki, CHP’yi, 100 yıldır iktidarda sanıyor!- tümcesinden de habersizsin!

Ve…

Hep “Bir atımlık barutu vardı, attı bitti” tümcesiyle anılacaksın!..

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.