HALK, VEKİLİNİ SEÇEBİLSEYDİ, ŞENTOP KAMUTAY BAŞKANI, ŞENTOPGİLLER MİLLETVEKİLİ OLMAZDI!..

  • 0
150 150 bakikarakol

Tekirdağ AKP Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop, Cumhur İttifakı ve Cumhur İttifakı İktidarı’nın ortakları AKP ile MHP’nin ortak adayı olarak, dün (7 Temmuz 2020 Salı) Kamutay (Meclis) Genel Kurulu’nda yapılan oylamayla yeniden Kamutay Başkanı seçildi…
https://www.gercekgundem.com/siyaset/195215/tbmm-baskanlik-secimi-sonuclandi-iste-tbmmnin-yeni-baskani

328 oyla Kamutay Başkanı olan Şentop, 16 Nisan 2017 yılında yapılan ve “Atı alan Üsküdar’a geçti” anlayışıyla kabul edilen, ucube “Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”nin, Kamutay Anayasa Komisyonu sürecinde, Komisyon Başkanıydı…

Dünyada bir ilk olan “Ucube sistem”in, Kamutay Anayasa Komisyonu’nda görüşülmesi, kabul edilmesi sürecinde Şentop’un, hafızalardan silinmeyen, hiçbir zaman da silinmeyecek uğraşı, çabası var!..
Tarih, uğraş ve çabalarından ötürü Şentop’u ayrıntılı yazacak!..

Şentop, Başkanı olduğu Anayasa Komisyonu’ndaki “çalışması” ile ucube “Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”nin Komisyon’da kabul edilmesinin karşılığını, ikinci defa “Kamutay Başkanı” seçilerek, almıştır!..

Demokratik Parlamenter Sistem’i “katledenlerden”; ucube “Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”nin, Başkanı olduğu Kamutay Anayasa Komisyonu’nda kabul edilmesinde etkin rol oynayanlardan olan, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Prof. Dr. Mustafa Şentop, “ucube sistem” çerçevesinde “başarılı” Kamutay Başkanıdır!..
Sistemin ve kendisinin başarılı olması için elinden geleni yapıyor, yapacağının işaretlerini veriyor!..

Bu ülkede, seçme ve seçilme hakkına kavuşan halk, “seçmenin ve seçilmenin” ne olduğunu bilseydi, vekilini kendisi seçerdi, bugünlere gelmezdik, “Partili Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi gibi bir “ucube, Kamutay’da gündeme gelmezdi, Anayasa Komisyonu’ndan geçmezdi, halkoyuna sunulmazdı, Mustafa Şentop ve onun gibiler de “Milletvekili” olmazdı!..

Bugün Kamutay’da, halkın seçtiği vekilleri yok!..
Bugün Kamutay’da, siyasi parti Genel Başkanlarının “Milletvekili Listeleri”ne yazdıkları, “halkın yalnızca oy verdiği” Milletvekilleri var!..
Bunlara “Atanmış Milletvekilleri” demek, yanlış olmaz!..

Demek ki…
Bugün Kamutay’da, “Atanmış Milletvekilleri” var!..

Milletvekili listeleri yaparak “atama” işini gerçekleştiren siyasi parti Genel Genel Başkanlarının beşte dördünün de “atandığını” söylemek, doğru söylem olur!..

Önseçimle Milletvekili adayı olmuş ve seçim kazanmış Milletvekilleri olayında da, “delege ağalığı”, halkın, vekilini kendisinin seçmesinin önüne geçti!..

Dahası…
Anavatan Partisi (ANAP) Kurucusu merhum Turgut Özal’ın Cumhurbaşkanlığı, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz’ın Başbakanlığı döneminde, 20 Ekim 1991 günü yapılan 19’uncu Milletvekili Genel Seçimi’nde “Tercihli oy” kullanımı da –AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı, “tercihli oy kurbanı” olmuş, İstanbul İl Başkanlığını yaptığı Refah Partisi’nden İstanbul 2’inci Bölge’den Milletvekili seçilememişti-, halkın, “vekilini belirleme süreci”ne olanak tanımadı!..
Ama…
O güne kadar ve o günden sonra yapılan seçimlerde, demokratik açıdan, olumlu, apayrı yeri olduğu yadsınamaz…

Partim CHP’min başında bulunmasından sonsuz rahatsız olduğum Soroscu “adı lazım değil”, basına 11 Haziran 2020 Cuma günü yansıyan bir gün önceki Parti Meclisi (PM) toplantısında kurmaylarına “Milletin vekilini, millet seçmeli” içeriğinde bir yasa çalışması başlatmalarını söylüyor… https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kilicdaroglu-milletin-vekilini-millet-secsin-1744544

“Halk, vekilini nasıl seçecek?” diye sorsam, yemin ederim, yanıt veremez!..
Yanıtı; “önseçim”, “tercihli oy kullanma” çerçevesinde olacak!..
Hayır!..
Halkın, vekilini bu yollarla seçmesi olası değil!..

Bunun nasıl olacağını ileriki günlere bırakıyorum…

Yarın, ucube “Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”nin ürünlerinden(!), “Çoklu Baro Yasası” önerisi Kamutay Genel Kurulu’na gelecek!..
Büyük olasılıkla, Cumhur İttifakı ve Cumhur İttifakı İktidarı ortakları AKP, MHP oyları ile kabul edilecek!..

Çok yazık olacak!..

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.