HANİ YSK’NIN KARARLARI KESİNDİ?!. VE “KARS’IN BÜYÜKERŞEN’İ”: PROF. DR. BARLAS SÜLÜ!..

  • 0
150 150 bakikarakol

Dün…

“Dinci, kindar anlayış”ın militanları, “terör karşıtı”, gazeteci, televizyon programcısı Ayşenur Arslan’ı, 1 Ekim 2023 Pazar günü Ankara’da yaşanan terör eylemini konuğuyla konuştuğu/değerlendirdiği 2 Ekim 2023 Pazar günkü “Medya Mahallesi”ndeki sözlerini cımbızlayarak ve de çarpıtarak,  “terör sevici” ilan etmekle kalmadılar, linç ettiler/ettirdiler, Savcılığın dava açmasına, ifade için polis gözetiminde Savcı karşısına çıkarılmasına neden oldular.

Arslan tutuklanmadı, “adli kontrol” kararıyla serbest bırakıldı; ancak, dosya kapanmadı, açık.

Bugün…

AKP’li bir Milletvekilinin, PKK terör örgütünün başı hükümlü Abdullah Öcalan’la ilgili sözlerini dillendirdiği için 100 gündür Marmara (Silivri) Cezaevi’nde tutuklu olan Tele1 TV Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ bugün Yargıç karşısına çıkacak.

Herkes gibi ben de Yanardağ’ın bugünkü duruşmada “tahliye” edileceği beklentisi içindeyim; ancak, kaygılıyım!

Yarın…

Anayasa Mahkemesi (AYM), “Gezi Parkı Davası”ndan tutuklu, Hatay Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Av. Can Atalay’ın tahliyesi ve hakkındaki “yargılama”nın durması isteminin ret edilmesi üzerine yapılan “hak ihlali” başvurusunu görüşecek.

Ancak, 28 Eylül 2023 Perşembe günü, Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi, Gezi Davası’nda beş sanığın cezasını onadı https://www.diken.com.tr/gezi-davasinda-kavala-ve-atalayin-da-arasinda-oldugu-bes-kisinin-cezasi-onandi/ .

AYM nasıl bir karar alır/verir?

Bir öngörüm yok.

Bir öngörüm yok ama cezası onanlar arasında bulunan Milletvekili Av. Can Atalay’la ilgili söyleyecek bir çift sözüm var:

Av. Can Atalay, tutuklu iken TİP’ten Hatay Milletvekili adayı gösterildi; bir itiraz olmadı, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) da bir sakınca görmedi, “Milletvekili adayı olabilir” dedi; bunun üzerine Atalay, oy pusulalarında yer aldı ve Milletvekili seçildi; YSK bu kez Can Atalay’a “Milletvekili mazbatası”nı verdi.

Ammaa…

Bir irade, Anayasa’ya, yasalara ve YSK’nın “kesin, itiraz edilemeyen/edilemeyen kararlarına karşın, Milletvekili Atalay’ın tahliye edilmesine, Kamutay’a (TBMM’ye) gelip Kamutay kürsüsünden “Milletvekili yeminini” etmesine izin vermedi!

YSK, kararlarının arkasında durmadı!

Neden acaba?!

Kamutay’ın AKP’li Başkanı Numan Kurtulmuş ise oralı bile olmadı!

Neden acaba?!

Yetmedi; Yargıtay, bir hafta önceden öncelik alıyor, AYM’nin kararını beklemeden cezayı onaylıyor!

Bu ”ön alma”daki çabanın sırrı ne?!

Ve bu “ön alma” eylemi hukuka, Anayasa’ya, yasalara, YSK’nin kararlarına uygun mu?!

En başta YSK, ortadan kaldırılan, “yok hükmü”ne sokulan kararlarına neden sahip çıkmadı, Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi’ni uyarmadı?!

Hani YSK kararları kesindi, itiraz edilmezdi?

Milletvekili Av. Can Atalay’ın avukatlarından Akçay Taşçı, Kars Akyaka İlçesi İncedere Köyü’nden köylümdür, “Karakol ailesi”nin partidaşı ailesi, dostumuzdur; umarım, bilgilendirici bu yazıyı okur, bir açıklama gönderir, ben de 11 Ekim 2023 Çarşamba günkü yazımda paylaşırım.

 

Gelelim 27 Eylül 2023 Çarşamba günkü KURULTAYDA KEMAL KILIÇDAROĞLU VEYA ÖZGÜR ÖZEL KAZANIRSA!.. VE KARS’IN “BÜYÜKERŞEN”İ!.. https://bakikarakol.com/kurultayda-kemal-kilicdaroglu-veya-ozgur-ozel-kazanirsa-ve-karsin-buyukerseni/ başlıklı yazımda //Sonucu bakımından işlevi, önemi ağır ve anlamlı olan 38’in Olağan Kurultay’da Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu da, Özgür Özel de seçilse, 31 Mart 2024 Yerel Seçimleri’nde, memleketim Kars’tan Belediye Başkanlığı seçimini açık ara kazanacak biri var.

Aday olur mu?

Bilemem.

Kendisiyle konuşmadım; ama konuşacağım.

CHP onu aday gösterir mi?

Bilemem.

Ama bildiğim şu:

O kişi adaylığı kabul ederse, CHP de onu aday gösterirse, açık ara kazanmakla kalmaz, “Kars’ın Büyükerşen”i* olur, Kars’ı “Eskişehir” yapar.

CHP’den Kars Belediye Başkanlığı için şimdiden –adlarını yazmayacağım- 2 aday var; onlara –kızacaklar ama- Kars Belediye Meclisi üyeliğini, ardından sırayla “Belediye Başkan Vekili” görevini düşünmelerini öneririm…

*Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen// tümcelerimle sözünü ettiğim kişiye:

Bu tümcelerimin yer aldığı yazımın yayınlandığı gün “Kars’ın Büyükerşen’i” dediğimle saat 16.00 sıralarında telefonla konuştum.

“Partim, teşkilatım aday gösterirse, olurum” dedi; sorum üzerine, bu sözünü, adını, soyadını, adının önündeki unvanlarını yazmama izin verdi; ben de yaklaşık yarım saat sonra X hesabımdan BUGÜN YAYINDA OLAN YAZIMDA SÖZÜNÜ ETTİĞİM “… VE KARS’IN BÜYÜKERESN’İ” DEDİĞİM KİŞİ “GENEL CERRAH PROF. DR. BARLAS SÜLÜ”DÜR… AYRINTISINI, 4 EKİM 2023 ÇARŞAMBA GÜNKÜ YAZIMDA YAZACAĞIM… UMARIM CHP GENEL MERKEZ VE KARS CHP İL, İLÇELER YÖNETİMİ DİKKATE ALIR, DEĞERLENDİRİR… https://twitter.com/BakiKarakol/status/1707054089836671270 paylaşımında bulundum.

 

Barlas Sülü’yü, Kafkas Üniveristesi’ndeki (KAÜ’deki) görevinden/işinden,  CHP’den Kars Milletvekili adayı olmasından ötürü herkes tanıyor.

İlişkilerinden olum etkilenmeyen Karslı hemşerime rastlamadım.

Herkesteki düşünce, “CHP adayı olur ama başka partilerden de oy alır ve açık arayla kazanır. Donanımlı, deneyimli Belediye Meclis üyeleriyle iyi işler yapar; Kars’ı, biz Karslıları kalkındırır. Bir yıl içinde Kars’ın Yılmaz Büyükerşen’idir. Biz onu en az iki dönem Kars Belediyesi’nin başında görmek istiyoruz. Umarız CHP bir arıza yapmaz, rahatlıkla kazanacağı seçimi, kazanamayacak adaylardan birine ikram etmez” biçiminde.

 

Karslı hemşerilerim, Kars’ta kaldığım 3,5 ay içinde, kişiliğime, gazeteciliğime güvendikleri için bana konuştular.

Tek istekleri, ad ve soyadlarının yazılmamasıydı.

Yazmadım.

 

Yazımda, onların söylediklerini harmanladım, onların sesi olmaya çalışım; kendimden kattığım tek bir sözcük, düşünce yoktur.

 

Başarabildiysem, bana ne mutlu.

 

Bana güvendikleri, yalın dille konuştukları için hemşerilerime teşekkür ediyorum.

Bilmelerini, bilinmesini isterim ki, İstanbul’da otursam da, her zaman emirlerinde, hizmetlerindeyim.

Çünkü ben bir Kars ve Karslı sevdalısıyım…

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.