HDP, ÖNCEKİLER VE AKP GİZLİ ORTAK MI?!.

  • 0
150 150 bakikarakol

4 Kasım 2016’dan beri Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, www.halktv.com.tr’den Hazar Dost’un sorularını yanıtlamış.

Demirtaş, www.halktv.com.tr’de dün yayınlanan Dost’un “Türkiye son süreçte, ‘Genelgeler’ üzerinden yönetimi oldukça yoğun şekilde hissediyor. İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılması, gazetecilerin polisin görüntüsünü çekmesinin yasaklanması ve tekel bayilerin içki satışı yasağı da Türkiye gündeminde oldukça yer eden gelişmelerdi” anımsatması ardından yönelttiği “Sizin bu yasaklara dair düşünceleriniz neler? ‘Seni başkan yaptırmayacağız’ çıkışını yaptığınız süreçte Türkiye’nin bugününü tahmin edebiliyor muydunuz? Öngörüleriniz nelerdi?” biçimindeki 5’inci son sorusuna “Bugünleri tahmin etmiştim ama durdurmaya gücümüz yetmedi maalesef. Yoksa her şey baştan belliydi. Hukuk askıya alınacaktı, demokrasi yok edilecekti, ekonomi çökecekti, toplum sefalete sürüklenecekti. Bunlar olacaktı ve oldu da ne yazık ki. Şimdi artık bütün bunları düzeltmek ve bir çıkış yolu bulmak için el ele mücadele etme zamanı. Çok umutluyum. Hep birlikte başaracağız.” https://halktv.com.tr/gundem/demirtas-bana-karsi-ozel-bir-kin-oldugu-belli-457442h yanıtını veriyor.

Bu yanıt, bir süreden beri kafamdaki “HDP, öncekiler ve AKP gizli ortak mı?!” sorusunu aydınlattı!

Şöyle ki:
AKP de, HDP de, emperyalist Britanya İmparatorluğu’nun/Krallığı’nın ve bu emperyalist ABD’nin projesi!

HDP, öyle zamanlarda AKP’ye, AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanına yardımları dokundu ki!..
AKP’yi iktidardan düşmekten, AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanını Cumhurbaşkanı seçilememekten kurtardı!

AKP’nin ve iktidarının “açılım” siyasalarıyla HDP’ye, aynı çizgideki önceki siyasi parti ve partilere “kıyağı”nı da unutmamak gerek!

Yani…
İki gizli ortak, birbirlerini kollaya geldiler, kollaya da gidiyorlar!

Gizli ortaklık, Demirtaş’ın son açıklamalarıyla “deşifre” oldu izlenimindeyim!

Siyasi parti olarak HDP’nin de sahiplendiği Demirtaş’ın “Seni Başkan yaptırmayacağız” sözü dahi AKP’ye, AKP’nin Genel Başkanı Başbakanın, “Cumhurbaşkanı” seçilmesine yaramıştır!

10 Ağustos 2014’teki ve 24 Haziran 2018’deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde partisinin Cumhurbaşkanı adayı oldu; ilkinde 3 milyon 958 bin 48 (% 9,76), ikincisinde ise 4 milyon 205 bin 243 (% 8.40) oy aldı.

Demirtaş, Cumhurbaşkanlığı adaylığıyla oyları parçaladı, “Seni Başkan yaptırmayacağız” söylemiyle yerdiği AKP’nin ekmeğine yağ sürdü, AKP Genel Başkanının Cumhurbaşkanı seçilmesine yardımcı oldu.

Ayrıca da…
“Seni Başkan yaptırmayacağız” söylemiyle, AKP’nin eline doyasıya kullanacağı “malzeme” verdi!
AKP seçmenini AKP’de kenetlediği gibi, AKP seçmeninin kararsızları etkilemede tetikledi!

Dahası…
Demirtaş’ın kendisinin ve Eş Genel Başkanlığındaki HDP’nin, AKP ile sıcak ilişkiler içine girdiği basında sıkça yer alan İmralı tutuklusu, PKK terör örgütünün başı bebek katili Abdullah Öcalan’la kavgalı görünüm sunumu da, AKP’ye seçim kazanımı sağladığı yadsınamaz!

Ve…
HDP, Türkiye’nin siyasi partisi olamamasıyla, AKP’ye, AKP’nin içinde yer aldığı Cumhur İttifakı’nın değirmenine şarıl şarıl su taşıyor!

En son…
Emperyalist ABD’nin “bunak” 46’ıncı Başkanı Joe Bıden’ın, soykırım safsatasını tanımasının sıcak saatlerinden itibaren izlediği siyasayla içte AKP’nin elini güçlendirdi, dışta Türkiye’ye zarar verdi!

(Bu arada…
Düşman emperyalist Britanya İmparatorluğu/Krallığı –İngiltere- Parlamentosu https://www.sozcu.com.tr/2021/dunya/ingiltereden-sozde-ermeni-soykirimi-aciklamasi-6423174/ soykırım savını kabul etmediği,
İrlanda Dışişleri Bakanı Simon Coveney “1915 olaylarının soykırım olduğuna dair hukuksal zemin yok” https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/irlanda-disisleri-bakani-simon-coveney-1915-olaylarinin-soykirim-olduguna-dair-fikir-birligi-yok-1835031 açıklamasını yaptılar.)

Demirtaş’ın BDP Eş Genel Başkanlığında, bugünlerin startının verildiği 12 Eylül 2010’daki Anayasa’nın bazı maddelerinin değişikliğini içeren, ağırlıklı olarak da Yargı erkini ortadan kaldıran halkoylamasını boykot ederek, “Hayır” kampanyası yanında yer almayarak, AKP’ye altın tepsi içinde sunduğu/sundukları ikramı unutmak olası mı?!
https://m.bianet.org/bianet/siyaset/123843-bdp-referandumu-boykot-kampanyasini-istanbul-dan-baslatti

HDP ve çizgisindeki önceki partilerin AKP ile günümüzde bile süren gizli ortaklığın yaşanmışlıkları o kadar çok ki!
Kronolojik sıralama sayfalar alır.
Zaten Demirtaş, “Bugünleri tahmin etmiştim ama durdurmaya gücümüz yetmedi maalesef. Yoksa her şey baştan belliydi…” diyerek, doğruluyor, ipucu veriyor!

Demirtaş madem bugünler tahmin etmişti…
Durdurmaya güçlerinin yetmeyeceğini neden öngöremedi?!
Öngördü varsayalım…
Halka neden anlatmadı?!

Sızlanmadı bıraksın!
Bilsin ki…
Baştan belli olan her şeyi ayırt (fark) edip de, halka anlatamayan, halkı bilgilendirmeyen, halkı harekete geçiremeyen ya siyasetçi değil ya da üstlendiği görevden ötürü eline sıkıştırılan senaryo metnindeki rolünü ustaca oynayan oyuncudur!

Şunu da bilsin ki…
Artık “Gizli” diye bir şey kalmadı!
Her şey görünüyor, gözleniyor, sorgulanıyor!

Kendisine önerim:
Anı, öykü, roman, şiir, oyun, gülmece, fıkra, türkü yazsın; HDP’nin, Türkiye partisi olmasına ter döksün!

“Yazılımcılar”ı izin verir mi?!
Vermez!

Ancak…
Buna karşın, gene de “yazsın”, gene de “ter döksün” diyorum!

Yapar mı?!

“Bilmem” demeyeceğim, “Çok zor” diyeceğim ve ekleyeceğim:
Umut ederim, beni yanıltır!..

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.