İMAMOĞLU NEDEN HEDEFTE?!.

  • 0
150 150 bakikarakol

Değinmeden geçemeyeceğim:

Türkiye’ye ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin “Cumhurbaşkanlığı” makamında oturan AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı’na “tehdit”lerde bulunan Çeçen başı Kadirov gazetecilere açıklamalarda bulunmuş, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın doğru karar vereceğini umut ediyorum. Türkiye’yi çok seviyoruz, zengin bir tarihi var, Müslüman mirası var. Dolayısıyla biz bu akıl almaz olay yüzünden ilişkilerimizin bozulmasını istemeyiz” https://www.sozcu.com.tr/2021/dunya/ramazan-kadirovdan-yeni-turkiye-aciklamasi-erdogana-seslendi-6851203/ demiş.

Kadirov, sözlerinden çıkmadığı Putin’den ve Putin yönetiminden “İstediğin olacak” içeriğinde “tüyo” mu aldı?!

 

*

 

Millet İttifakı’nın 1 numarası, ne vakit, “Hayır Ekrem Bey ile Mansur Bey Cumhurbaşkanı adayı olmayacaklar, Başkan seçildikleri Belediyelerin başında kalacaklar” dese, Cumhur İttifakı’nın ve Cumhur İttifakı İktidarı’nın ortaklarından AKP ve MHP, “Bakan” sıfatlı atanmış büyük bürokratlar ve yandaş basın topyekûn hop oturur, hop kalkar!

 

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mustafa Balbay önceki gün “Kılıçdaroğlu ile sohbet…” https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mustafa-balbay/kilicdaroglu-ile-sohbet-1895440 başlıklı bir yazı yazdı.  

Balbay yazısını şu paragraflarla bitiriyor:

// Kılıçdaroğlu ile görüşmelerin olmazsa olmaz sorusu cumhurbaşkanı adaylığı. Bilinenleri vurguladı, Millet İttifakı bileşenlerinin kabulüyle böyle bir adaylığın söz konusu olabileceğini söyledi, ekledi:

“Cumhurbaşkanı devlet deneyimi olan bir kişi olmalı, kritik bir süreci yönetecek. Sayın Yavaş ve İmamoğlu’nun ismi öne çıkarılıyor ama İstanbul ve Ankara’nın yönetimini bırakamayız. Seçmenimize anlatamayız.”

Kemal Bey’in anlatımlarından bizim çıkardığımız sonuç şu:

Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adayını, kendi adını önde tutarak perdeliyor! //

 

Balbay’ın çıkardığı sonuçtaki vurgusunu bir kenara koyalım; sorusuna aldığı yanıt, hop oturup hop kalkanları gene hop oturttu, hop kaldırdı!

 

Balbay’ın yazısının yayınlandığı gün (26 Aralık 2021 Pazar), AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı, partisinin İstanbul Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı’nda “CHP belediyelerinde 15 bin kişiyi işten çıkarıp terörle bağlantılı 45 bin kişiyi işe aldı. Utanmadan bana mektup gönderiyor, böyle bir şey yok diye.

Hani İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde personel fazlası vardı. Belediyenin borcunu 61 milyar liraya çıkardılar. Devam eden işleri bile yürütemiyorlar. Şimdi de utanmadan engelleniyoruz yalanıyla beceriksizlerini örtmeye çalışıyorlar. Belediyenin borcunu 61 milyar liraya çıkardılar.

Bunlar hayatı yalan. Çiftçiye yalan söylüyorlar, esnafa yalan söylüyorlar. İstanbul’a yalan söylüyorlar” https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/erdogandan-imamogluna-utanmadan-bana-mektup-gonderiyor-6850319/ sözleriyle İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu ve CHP Genel Başkanı ile Genel Merkez Yönetimini yerince, yandaş Anadolu Ajansı (AA), İçişleri Bakanlığı, İBB’ye ‘özel teftiş’ başlatıldığını bildirdi” https://www.aa.com.tr/tr/gundem/icisleri-bakanligi-ibbye-ozel-teftis-baslatildigini-bildirdi/2458070 başlıklı ve İçişleri Bakanlığı; İBB ve şirketlerinde işbaşı yaptırılan personelden bazılarının terör örgütleriyle iltisaklı/irtibatlı olduğu ihbar, şikayet ve tespitler üzerine, konunun tüm yönleriyle soruşturulması için özel teftiş başlatıldığını bildirdi” tümcesinin yer aldığı “Muhammed Ali Toruntay” imzalı haberi abonelerine servis etti.

 

Akşam saatlerinde, İBB’den, CHP’den, siyasilerden açıklamalar yapıldı.

Bir gün sonra da (dün) CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkanı, CHP Genel Merkezi’nde, Yerel Yönetimlerden Sorumlu CHP Genel Başkan Seyit Torun’un başkanlığında bir araya geldiler.

10’unun, İmamoğlu’na destek verdikleri toplantıda, Torun ve İmamoğlu konuştular, basın mensuplarının sorularını yanıtladılar.

 

Türkiye gündemine bomba gibi düşen olay, İmamoğlu’nun, “özel teftiş” başlatan İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınacağını, İBB’ye “kayyım” atanacağını kamuoyunda yaygın konuşulur kıldı!

 

Böyle bir gelişme çok yanlış olur, ülkemizi Bangladeş’le eş duruma düşürür!

 

Cumhur İttifakı’nın ve Cumhur İttifakı İktidarı’nın böyle bir yanlış yapacağını usumdan (aklımdan) dahi geçirmek istemiyorum.

Ama eğer böyle bir şey yaparlarsa, bilsinler ki, kendilerini bitirirler.

 

İBB Başkanı CHP’li Ekrem İmamoğlu’na yönelik bu gelişme, şöyle düşünmeme neden oldu:

“Hop oturup hop kalkanlar”, İBB’yi çok önemsiyorlar, çok istiyorlar.

Onlar, İmamoğlu’nun, CHP’nin veya Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı olmasını, İBB Başkanlığı’nın bu biçimde boşalmasını arzuluyorlar.

İmamoğlu’nu, görevden almalarının, İBB’ye de “kayyım” atamanın kendilerine, yalnız İstanbul’da değil, yurt genelinde çok büyük zararı olacağı bilincindeler.

O nedenle bu seçeneğe sıcak bakmıyorlar.

Sıcak baktıkları seçenek üzerinde duruyorlar, siyasa geliştiriyorlar.

Sıcak baktıkları seçenek, İmamoğlu’nun bir biçimde Cumhurbaşkanı adayı olması, İBB’nin Başkansız kalması, İBB Meclisi’ndeki çoğunlukla, İBB’yi eskisi gibi yönetmek!

Ancak…

CHP’den yapılan açıklamalarla, İmamoğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığının önünün kesilmesi, sıcak baktıkları seçeneği olanaksız kılıyor.

Olanaksız kılınca da, sıcak bakmadıkları seçeneği gündeme sürüyorlar ve gündemde tutuyorlar.

 

Söylemeliyim ki…

Millet İttifakı, devlet ve propaganda olanaklarında sahip Cumhur İttifakı karşısında siyasa (politika) üretmekte, halka gitmekte, anlatmakta çok zayıf!

Bu, başlı başına ciddi bir sorun!

Hemen bugün sorun olmaktan çıkarılmalı…

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.