“KATAR’IN TÜRKİYEYİ BESLEMESİ” VE BUNDA 10 YILLIK DEMOKRAT PARTİ İKTİDARLARININ BÜYÜK PAYI!..

  • 0
150 150 bakikarakol

Dün gece, izlediğim tartışı programı, reklama gidince, tv kanalları arasında gezindim.
Yandaş kanallardan birinde, yalaka gazeteci yazar (!) bayanla bay, Katar’a, Katar sermayesine, Katar parasına, Katar’ın ülkemize yatırımlar yapmasına, para akıtmasına vb karşı çıkılmasını anlayamadıklarını söylüyorlardı.
İstemeyerek, azıcık takıldım.
Tekrar edip duruyorlardı.
Ama ses tonları, vücut dilleri, söylediklerinde içten olmadıklarını, söylediklerine kendilerinin de inanmadıklarını ele veriyordu.
Ayırtında değillerdi.

Aynı gün öğle saatlerinde partim CHP’min başındaki Soroscu “adı lazım değil”in ziyaret ettiği Demokrat Parti’de söyledikleri kulaklarımda çınladı:
//Dün yine bir televizyon programında iktidar partisine destek veren bir kişi, eski milletvekili galiba şu açıklamayı yapıyor: “Ekonomik olarak -Katar için söylüyor- ekonomik olarak Türkiye’yi neredeyse en kritik dönemlerde besliyorlar, para aktarıyorlar. Katar en kritik dönemlerde Türkiye’yi besliyor.” Ne zamandan beri Türkiye Cumhuriyeti Devleti Katar’ın beslemesi oldu? Buna itiraz eden var mı, bunu konuşan var mı, “Bu yanlıştır” diyen var mı, “Bunu düzelt, Türkiye Cumhuriyeti Devleti Katar’ın beslemesi olamaz” diye “düzelt” diyen var mı? Yok. RTÜK var mı? RTÜK yok. Neden? Kanal yandaş kanal da onun için. Neden? Söyleyen AK Partili de onun için. Bundan daha ağır bir cümle olabilir mi? Bir daha söylüyorum: Bundan daha ağır bir cümle olabilir mi? “Katar Türkiye’yi besliyor.” Biz aç mıyız, biz el avuç açan bir devlet miyiz? Biz Katar’ın beslemesi miyiz? Tank palet fabrikasını bedava verdi. Niye bedava verdi? Besleme olduğun için mi? Bunların tartışılması lazım, bunların konuşulması lazım.// https://www.chp.org.tr/haberler/chp-genel-baskani-kemal-kilicdaroglu-ile-demokrat-parti-genel-baskani-gultekin-uysalin-ortak-basin-toplantisi-03-aralik-2020

Katılıyorum:
Bunların konuşulması, tartışılması gerek.

Ve…
Evet, çok doğru, çok yerinde tepki.
Her tümcenin altına imzamı atarım.
Bu sözleri eden AKP eski Milletvekili hakkında yargı süreci başlatılmalı.

Ne acıdır ki, başlatılmayacak.
Çünkü:
Söyleyen iktidardan…
Çünkü:
Söylediklerinin hepsi gerçek!
Yargı sürecinde, itiraf olacak, belgelenecek, kayıtlara geçecek.
Bu da, iktidarı, halk gözünde ciddi sıkıntıya sokar.

Bu, işin bir yönü…
Diğer yönü çok daha “vahim”!
AKP’li eski Milletvekilinin bu “Katar, Türkiye’yi besliyor” sözünü söylediğini dillendiren “adı lazım değil”, dillendirmekle ve “Bunların tartışılması lazım, bunların konuşulması lazım” demekle yetiniyor!
Çok yanlış!
Yetmez!
“Katar’ın, Türkiye’yi beslediği”nin konuşulması halka öyle bir anlatılmalı ki, halk, ülkenin kötü yönetim sonucu bu noktaya geldiğini/getirildiğini görsün, kavrasın, bilinçli seçmen olsun…

“Adı lazım değil” söylemlerini neden söylemde bırakıyor, eylemleştiremiyor?
Çünkü:
Görevli!
Çünkü:
Görevi bu!

“Ülke kötü yönetiliyor” gerçeğinin yanına, “Muhalefet bir o kadar kötü” gerçeğini iliştirmek gerek.

İnanmıyorum…
“Adı lazım değil”, yakın tarihimizi, Adnan Menderes Genel Başkanlığındaki Demokrat Parti’nin Atatürk Türkiye’sine, Atatürk Türkiye’si elerkisine (demokrasisine), demokratik, laik Cumhuriyet’ine vb ne büyük zararlar verdiğini bilmiyor olamaz!
Biliyor ve Demokrat Parti Genel Merkez’inde “Geldiğimiz, ziyaret ettiğimiz parti; demokrasiyi savunan, demokrasinin güçlenmesi açısından mücadele eden saygıdeğer bir parti, tarihsel kökleri olan bir parti. Demokrasiyi hepimiz savunuyoruz ve demokrasi için mücadele ediyoruz” sözlerini ediyor!

“Anca bir görevli böyle konuşur” diye düşünüyorum.
Son tümcesini de hiç inandırıcı bulmuyorum.

Ve…
Bugün Türkiye’nin, Katar’ın beslediği ülke olmasında, 10 yıllık Demokrat Parti iktidarlarının, yadsınamaz, görmezden gelinemez büyük payını da vurgulamalıyım…

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.