KENDİ DE “ATANMIŞ BÜROKRAT” OLAN CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY, DEVLETİN MEMUR VE BÜROKRATINA “ÇALIŞANLARIMIZ” DEDİ!..

  • 0
150 150 bakikarakol

Partim CHP’min başındaki “adı lazım değil” 16 Ekim 2021 Cumartesi günü sosyal basın hesabından bir video yayınladı. https://www.gercekgundem.com/siyaset/306669/halkimizi-sahit-olmaya-davet-ediyorum-diyen-kilicdaroglundan-burokratlara-cagri-18-ekim-pazartesi-itibariyle

Videosunu “Bu ülkenin bürokratlarına sesleniyorum; halkımızı da şahit olmaya davet ediyorum” notuyla paylaştı.

“Sevgili halkım, bugün devletimize hizmet eden memurlarımıza, yani bürokratlarımıza önemli bir hususta seslenmek istiyorum. Sizi de buna şahitlik etmeye davet ediyorum” tümceleriyle başladığı sözlerini özetle şöyle sürdürdü:

“Unutmayın; Türkiye Devleti’ni, şahıs devletine dönüştürmüş bir kişi ve ailesi var. Bu şahsın ve ailesinin, kişisel çıkarlarına hizmet etmeye zorlanmış bir kısım devlet memurları var. Bazıları çok baskı altında. Ancak unutulmamalıdır ki; devlete değil, şahsi çıkarlara hizmet etmenin sorumluğu var. Bu sistemde Erdoğan ve şürekasının kurdukları vakıfların tezgahından geçmeyenlerin, memur olmalarının neredeyse imkansız hale getirildiği görülmektedir. Daha önce memur olanların da görevde yükselmeleri TÜGVA tezgahından geçmelerine bağlanmıştır. Böylece kamuda yapmak istedikleri ne kadar illegal iş, rant, mafyatik çıkar varsa, bunları yapacak memur militanlar düzene eklenmiştir. İktidarın değişmesine az kaldı. İktidar değiştiğinde, soruşturmalar başlayacak ve eminim ki bu bürokratların bir kısmı eminim ki; ‘Efendim, emir aldık, uygulamak zorunda kaldık’ diyecekler. İşte bunu diyerek ‘Sıyrılırım’ diye düşünen, sarayın baskısına boyun eğerek kanun dışına çıkmış o devlet memurlarına buradan seslenmek istiyorum: Vazife namına mafyatik düzene hizmet edemezsiniz. Kanun dışı işleri emir olarak telaki edemezsiniz. Siz Erdoğan ailesinin değil, bu devletin şerefli memurlarsınız. Kamil akla gelmeniz için Kılıçdaroğlu abinizin, amcanızın bu size son çağrısıdır. 18 Ekim Pazartesi itibariyle bu düzenin illegal isteklerine verdiğiniz tüm desteğin sorumluluğu size de ait olmaya başlayacaktır. ‘Emir almıştım’ diyerek bu kirli işlerden sıyrılamazsınız.

Size kanun dışı her ne yaptırılıyorsa Pazartesi itibariyle durun. Bu illegal paralel sistemlerden elinizi eteğinizi çekin. Size bunu yaptıranlara farklı bir muamele olacak elbet.”

 

Bu sözler, özetlenerek, bir gün sonra (17 Ekim 2021 Pazar), Angola, Togo, Nijerya gezisi öncesi Atatürk Havalimanı’nda düzenlediği basın açıklaması bitiminde AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanına soruldu.

Yanıt özetle şu oldu:

“Bu açıklama tabii CHP zihniyetinin vesayet zihniyeti olduğunun açık bir itirafıdır. Bürokrasiyi özellikle seçilmiş hükûmete karşı çıkmaya davet etmek vesayet çağrısından başka bir şey değildir. Bu hukuk dışı çağrı kamu düzenine ciddi bir tehdittir. Bunlar ne devlet yönetiminin, ne millî iradenin, ne de demokrasinin ne olduğunu biliyorlar. CHP zihniyeti her zaman bürokrasiyi, seçilmiş iradeyi sınırlandıracak bir enstrüman olarak kullandı ve bundan artık milletçe de tabii ki bıktık. Milletimiz de bütün bunlardan bıktığı içindir ki başkanlık sistemini tercih etti. Yeni sistem ise bürokrasinin siyaset yapmasının millet hilafına adım atmasının önüne geçti. Yeni sistem bürokrasisinin siyasi olma özelliğini ortadan kaldırdı ve bürokrasiyi gerçek anlamda idari bürokrasi hâline getirdi. Biz CHP’nin özlemini çektiği vesayet düzeninin defterini çoktan dürdük. Bay Kemal’e hatırlatıyorum: Burası bir hukuk devletidir. Bir kabile devleti değildir. Kılıçdaroğlu’nun kamu görevlilerine yönelik bu tehdidi, siyasi garabetini bir kenara bıraktım aynı zamanda açıkça bir suçtur. Sen nasıl olur da bu ülkenin memurlarını tehdit edersin? Sen kimsin ya? Böyle bir şeyi nasıl yaparsın? Bugüne kadar AK Parti zihniyetinden şu 19-20 yıl içerisinde böyle bir şey duydun mu? Yerel seçimlerde iş başına geldiniz. Belediyeleri boşaltıyorsunuz. Ve bütün bunlar olurken AK Parti iktidarı elindeki gücü size karşı bu şekilde düşündü, böyle bir adım attı mı? Hayır. Kılıçdaroğlu’nun, kamu görevlilerini, hatta genel olarak milletimizi ilk tehdidi de bu değildir. Daha önce, yine söylüyorum, hâkimlerden başladı, polislere, öğretmenlere kadar pek çok kamu görevlisine kendi aklınca tehditler savurdu. Şimdi bir de tarih veriyor. Ve yarın pazartesi. Pazartesiden itibaren bu ülkede memurların vay hâline. Hadi bakalım. Göreceğiz. Ne yapacağını göreceğiz. Bay Kemal, bu alan boş değil. Ve bu ülkede memurunun, hâkiminin, polisinin, öğretmeninin, bütün bunların haklarını savunan bir iktidar vardır.” https://www.tccb.gov.tr/haberler/410/130964/-afrika-kitasiyla-iliskilerimizi-kazan-kazan-ve-esit-ortaklik-temelinde-ilerletmek-istiyoruz-

 

Aynı gün, İstanbul CHP Milletvekili Gürsel Tekin, AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanının, AKP Genel Başkanı olarak, 2001 yılında, AKP grubunda yaptığı konuşmanın videosunu yayınladı.

Güncel tartışı konusunda, AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı, AKP Genel Başkanı olarak 20 yıl önce AKP grubunda şunları söylüyordu:

“Devletin imkanları, belli bir siyasi parti veyahut da siyasi maksatlı operasyonlar için kullanılıyor. Devletin bürokratlarına suç işlettiriliyor. Bütün bunlardan sorumlu olan hükümet üyeleri, kendileriyle görüşen arkadaşlarımıza, olaylara el koyacaklarını söylemelerine rağmen, gözaltında bulunan vatandaşlarımıza kötü muamele günlerce sürmüştür. Buradan açıkça ilan ediyorum, bu işleri yapanlar, yaptıkları hukuksuz ve ahlaksız her türlü faaliyetin altında ezilecekler” https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/erdoganin-burokratlar-icin-soyledigi-bu-sozler-sosyal-medyada-gundem-oldu-6712620/

 

Aynı kişinin, aynı konuda 20 yıl önce söylediği ile 20 yıl sonra söylediği arasındaki zıtlığa…

Gene aynı kişinin, aynı konuda, Afrika uçuşundan önce yöneltilen soruya verdiği yanıtlarındaki yaşamla örtüşmeyen çelişki yığınına bakar mısınız?!

 

Dün de (18 Ekim 2021 Pazartesi)…

Atanmış bürokrat Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, resmi twitter hesabından paylaşımlarda bulundu.

“Bugün 18 Ekim 2021; Kılıçdaroğlu’nun kamu kurumları ve görevlilerini şaibe altında bırakarak ‘ahır, lağım, pislik, mafyatik düzen, militan’ gibi hastalıklı ruh hallerini yansıtan ifadelerle vesayet özlemli tehditleri için verdiği tarih” dedi, sürdürdü:

“Cumhurbaşkanımızdan en alt kademedeki çalışanına kadar tüm kamu görevlileri hukuk düzeni içerisinde ve yasal çerçevede büyük bir özveri ile görevlerini yerine getirmektedirler. Aksi ile ilgili elinde bilgi ve belgesi olanlar bunları hemen yargıya taşır. Şayet gecikir veya geciktirir ise yukarıda kullandığı seviyesiz ifadelerin tamamının altında kalır. Buradan, vesayet ve paralel yapı algısı oluşturmaya çalışarak vatandaşlarımızın ve çalışanlarımızın her kesimini tehdit eden ve şaibe altında bırakanlar hakkında suç duyurusunda bulunuyorum. Bu paralel yapılara hesap sorulmalıdır. Zalimleri bağışlamak milletimize cefadır. Bugünden itibaren Kılıçdaroğlu’nun vesayet özlemli tehditlerine karşı her bir kamu çalışanımız ve bürokratımız milletimize olan hizmetine performansını katlayarak cevap verecektir. Hodri meydan.”

https://www.gercekgundem.com/siyaset/307111/fuat-oktaydan-kemal-kilicdaroglu-hakkinda-suc-duyurusu

Oktay’ın, devletin bürokratları, memurları için “çalışanlarımız” demesi ve bir atanmış olmasına karşın, Kamutay’ın 2’inci büyük siyasi partisinin -seçilmiş Milletvekili- Genel Başkanına “hodri meydan” çekmesi, sizin de dikkatinizi çekmiştir!

 

Dün ayrıca…

AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanının avukatları, bürokratlarla ilgili sözlerinde Cumhurbaşkanına hakaret ettiği savıyla “adı lazım değil” hakkında suç duyurusunda bulundular! https://www.birgun.net/haber/erdogan-dan-kilicdaroglu-hakkinda-suc-duyurusu-362547?utm_source=webpush

 

Konunun geneliyle ilgili başka da yoruma gerek yok!

Her yaşanan, her gelişme kendi içinde yorumunu ayrıntılı taşıyor!

Okura, okumak kalıyor!..

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.