KILAVUZU BABASI “BANKAMATİK MİLLETVEKİLİ” DENİZ BAYKAL, SÖZCÜSÜ MEHMET SEVİGEN OLAN ASLI BAYKAL SİYASETE HOŞ GELDİ!..

  • 0
150 150 bakikarakol

AKP yanlısı basının amiral gemisi Sabah Grubu’nun gazetesi Sabah’ın “yandaş yazarlar”ın başında gelen Mahmut Övür, 2 Haziran 2021 Çarşamba günü “İkinci Baykal sahaya iniyor” https://www.sabah.com.tr/yazarlar/ovur/2021/06/02/ikinci-baykal-sahaya-iniyor başlıklı bir yazı yazdı.
Aynı gün, Sabah Gazetesi’nin internet sitesinde saat 16.17’de “Muhammed Uzun” imzalı “CHP’yi panikleten hamle: Baykal harekete geçti” https://www.sabah.com.tr/gundem/2021/06/02/chpyi-panikleten-hamle-baykal-harekete-gecti başlıklı haber yayınlandı.
Anlaşıldı ki, iktidar yanlısı “Sabah Grubu”, Öztürk Yılmaz (Yenilik Partisi Genel Başkanı, Ardahan CHP eski Milletvekili, diplomat) ile başlattığı, “kandırıkçı, siyasi palyaço, şaklaban” Muharrem İnce (Memleket Partisi Genel Başkanı, Yalova CHP eski Milletvekili, 2018’de CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı) ile sürdürdüğü, “partim CHP’m”e yönelik “operasyon”una, kısa aranın ardından yeniden start verdi.

Övür’ün de, Uzun’un da kaynağı, son günlerde CHP karşıtı basında yer alan Mehmet Sevigen’di.

Mehmet Sevigen’i, İstanbul DSP İl Başkanı olduğu yıllarda tanıdım.
Hüsamattin Özkan’ın rahmetli abisi Necdet Özkan’ın 1990’daki İstanbul Bayrampaşa ilçesi Belediye Başkanlığı seçimini (Günaydın Gazetesi’nde çalışıyordum. Rahmetli Necdet Özkan, kazandığı gecenin ilk saatlerinde seçim karargahında beni arkadaşlarına “Kazanacağımı 1,5 ay önce bana söyleyen ve yazan gazeteci” diye tanıttı) kazanmasındaki çalışkanlığına hayran kalmıştım.

Prof. Dr. Yalçın Küçük’ün televizyon ekranlarından, soyadındaki “gen”den ötürü “Yahudi kökenli” olmakla suçladığı Mehmet Sevigen 1991 ve 1995 seçimlerinde DSP’den; faşist 12 Eylül yönetiminin kapattığı partilerden “CHP”nin 9 Eylül 1992’de açılmasından (Erol Çevikçe’nin emeği unutulmamalı) bir süre sonra geçtiği CHP’den de 2002 ve 2007 seçimlerinde İstanbul Milletvekili seçildi.
İlerleyen yıllarda, Genel Başkan Deniz Baykal’ın A takımında (Biri de, 10 Mayıs 2010’da Baykal, CHP’den istifa ettiğini açıklayınca, “Gitme” diyerek, hüngür hüngür ağlayan, şimdi AKP’li ve AKP’den Ağrı Belediye Başkanı, dün de makamında 8-10 sarıklı, cübbeliyi ağırlayan (!) Savcı Sayan’dı) yer almayı başardı.
Bitmedi…
Övür de, Uzun da, Mehmet Sevigen için “CHP Genel Sekreteri” diye yazdılar.
Yanlıştı.
Sevigen, Genel Sekreter Önder Sav’ın Yardımcısıydı.
2009’daki yerel seçimler öncesinde hakkında “CHP’den ilçe Belediye Başkan adayı olacaklardan maddi çıkar elde etmek”le suçlandı.
“Genel Sekreter Yardımcılığı” görevinden istifa etmesi ısrarla istendi.
20 Şubat 2009’da istifa etti.
2 Nisan 2020’de de CHP’den çıkarıldı.
Bu arada…
Deniz Baykal’ın Dışişleri Bakanı-Başbakan Yardımcısı olduğu Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı Tansu Çiller başkanlığındaki 52’inci Hükümet’te (30 Ekim 1995-6 Mart 1996) Işılay Saygın, Abdülkadir Ateş, Coşkun Kırca, Ayvaz Gökdemir, Salim Ensarioğlu, Aykon Doğan, Mehmet Alp, Ali Dinçer, Ömer Barutçu, Adnan Ekmen, Bekir Sami Daçe, Cavit Çağlar, Necmettin Cevheri, Ali Münif İslamoğlu gibi, yanılmıyorsam Denizcilikten Sorumlu Devlet Bakanlığı yaptı.

Mahmut Övür’ün yazısının ve Muhammed Uzun’un haberinin linklerini yukarıda verdim.
Tıklayıp okumanızı isterim.

Övür https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/aysenur-arslan-mahmut-ovurun-neden-vuruldugunu-yazdi-525955 ve Uzun’un da haber kaynağı Mehmet Sevigen ile ilgili Hürriyet Gazetesi yazarı, 1978-1981 yıllarında Kars muhabirliğini yaptığım Cumhuriyet Gazetesi’nde Haber Müdürüm Yalçın Bayer’in https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/yalcin-bayer/kurt-isim-mehmet-sevigen-41639032 linkindeki “Kurt isim: Mehmet Sevigen” başlıklı 18 Ekim 2020 günlü yazısını da okumanızı isteyerek; ilkin CHP’den Milletvekili olabilmek için çok çalıştığını ama kabul edilmediğini dün öğrendiğim Mahmut Övür’ün önceki günkü “İkinci Baykal sahaya iniyor” başlıklı yazısına Aslı Baykal’ın gönderdiği “düzeltme”sine geçeyim.

Övür, Aslı Baykal’ın “düzeltme”sini, dünkü “Marmara’nın ölümüne bir çivi de İmamoğlu’ndan” başlıklı yazısının altında “ASLI BAYKAL’DAN CEVAP VAR” ara başlığıyla yayınladı.
Okuyalım:
// Dün bu köşede, CHP Genel Başkanlarından Deniz Baykal’ın kızı Aslı Baykal’ın sokağa ineceğini yazmıştım. Aslı Baykal sürece nasıl baktığını anlatan bir cevap yolladı. Aynen yayınlıyorum:
“Bugünkü (dünkü) yazınız yeni bir oluşum içerisinde yer aldığım yönünde olduğu için bir açıklama yapmak istedim.
Cumhuriyet Halk Partisi, devletimizin kurucusu Büyük Atatürk’ün kurduğu büyük bir misyon partisidir. Hiç şüphe yok ki, Cumhuriyeti kuran partidir. CHP’nin misyonu Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza kadar bağımsız bir devlet olarak yaşatmaktır.
Ben kendisini bu büyük ideale adamış bir ailenin, bir babanın kızıyım. Deniz Baykal’ın kızıyım. Akademik kariyerimin ardından yaşamımın bu anında ve gelecekte bu büyük mirasın sarsılmaz savunucusu olacağımdan kimsenin kuşkusu olmaması gerekir.
Ülkemizin büyük tehditlerle yüz yüze olduğu bir süreçten geçiyoruz. Türkiye’nin Cumhuriyet Halk Partisi’ne her zamankinden fazla ihtiyacı vardır. Halkımızın tek ümit kaynağı CHP’dir. Bu nedenle, hepimiz, bölünmenin, parçalanmanın; ülkemize, demokrasimize, Cumhuriyet ve Atatürk ideallerine zarar vereceğini bilmeliyiz
CHP, birlik ve beraberliğimizin adresidir ve hepimizin özgürce siyaset yapacağı tek çatıdır.” //
https://www.sabah.com.tr/yazarlar/ovur/2021/06/03/marmaranin-olumune-bir-civi-de-imamoglundan

Kılavuzu, babası “Bankamatik Milletvekili” Deniz Baykal sözcüsü de Mehmet Sevigen olan Prof. Dr. Aslı Baykal, siyasete hoş geldi!
Gökte ararken yerde, yerde ararken gökte buldum!
Kendisini yakından izleyeceğim ve yazacağım!
Soracak çok sorum var!
Pazartesi başlayalım…

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.