NORMAL SÜRENİN BİTİMİNE BİR HAFTA KALA “ERKEN SEÇİM”E GİTMEK, HUKUKA UYGUN DEĞİL, ETİK HİÇ DEĞİL!..

  • 0
150 150 bakikarakol

Cumhur İttifakı’nın 2 numarası MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, aylar öncesinden açıkladı:

“Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’dır.”

Sonra da, Millet İttifakı’na çağrıda bulundu durdu:

“Siz de adayınızı açıklayın.”

Millet İttifakı’nın yanıtı “Seçim tarihini ilan edin, biz de Cumhurbaşkanı adayımızı açıklayalım” oldu.

Millet İttifak’ında, CHP Genel Başkanının adı öne çıkınca, Cumhur İttifakı “Cumhurbaşkanı adayı mısın, değil misin, açıkla” diye bastırdı.

Millet İttifakı’nın yanıt yine aynı oldu.

Neydi Cumhur İttifakı’nın, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı kimin olacağı merakı, ısrarla öğrenmek istemesi?!

Yıpratmak!

Millet İttifakı’nın, seçim tarihi ilanındaki ısrarı neydi?!

Cumhur İttifakı’nın, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayıyıpratmasına, dahası “siyasi yasak” getirmesine olanak vermemek!

İki ittifak da, siyasi bilek güreşi içinde!

Sonunda, Bahçeli’nin “Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanın adayı Recep Tayyip Erdoğan’dır” diye açıkladığı AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı, 9 Haziran 2022 Perşembe günü, partisi AKP’nin İzmir Genişletilmiş İl Danışma Meclisi toplantısında* “İşte söylüyorum, seçim önümüzdeki yıl Haziran ayının ortasında yapılacak. Kaçacak yerin yok Bay Kemal. Ha bire ‘Cumhur İttifakı’nın adayı belli olsun’ diyorsun. İşte söylüyorum, Cumhur İttifakı’nın adayı Tayyip Erdoğan. Biliyorum ki 2023 seçimlerinde aday olmak, karşıma çıkmak için can atıyorsun. Gel, kendine ve partine daha fazla eziyet etme Bay Kemal. CHP’ye oy vermiş vatandaşlarımızın başını daha fazla yere eğdirme. Cesaretin varsa, yüreğin yetiyorsa bugünden tezi yok ya adaylığını açıkla ya da adayını açıkla” tümcelerini etti; 11 Haziran 2022 Cumartesi günü de Van’da gençlerle bir araya geldi, “Bazıları çok merak ediyor. Bay Kemal diyor ki ‘Seçim tarihini açıkla’. Ya neyi açıklayacağım, seçimin tarihi belli. Ne zaman? Önümüzdeki yılın Haziran’ında seçim var ama bu ikide bir ‘Göreceksiniz Kasımda seçim var’ diyor. Bay Kemal, Kasımda seçim yok, seçim önümüzdeki yılın Haziran’ında, kendini oraya hazırla. Sen önce aday mısın, değil misin onu bir açıkla. Ya adaylığını açıkla, eğer sen aday değilsen adayını açıkla ama bunun her ikisi de şu anda yok”** diye konuştu.

Önceki gün (13 Haziran 2022 Pazartesi) ise CHP Sözcüsü Faik Öztrak, basının karşısına çıktı “Kasımda seçim yok, diyorsa sarayın kibirlisi, bu önemlidir. Kasım’a kadar bu işi götüremeyeceğini kendisi de anlamış, daha erken seçim yapılacaktır”*** dedi.

Oysa…

AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı, 20 Mayıs 2022 Cuma günü Darülaceze Sosyal Hizmet Şehri‘nin temel atma töreninde, yüklenici (müteahhit) firmanın yetkilisini “Ne diyor bu ya? Sen nasıl Fatih torunusun? Ne yapıyorsun sen?”**** diyerek azarlamış, “Hamza Bey, 36 aydan başladı. 30 aya indi. Bu müteahhiti değiştirelim biz” demiş, şu “talimat”ını vermişti:

“Kesinlikle önümüzdeki yıl bu günlerde burayı bitirmeniz lazım. Vardiya sistemlerini değiştireceksin. Burada kimse rahatsız olmaz, sen merak etme. Gece-gündüz full time çalışacaksınız. Şahit olun, ‘Söz diyor’. İnşallah aldığımız söz yerine gelir.” 

Buradan anlıyoruz ki, 20 Mayıs 2023 ve öncesi erken seçim yok; ama sonrası için var.

Bu “sonrası” ne zaman?

Anımsayacaksınız…

Cumhurbaşkanlığı ve 27’inc Dönem Milletvekili seçimi 24 Haziran 2018’de yapıldı.

Demek ki, Cumhur İttifakı’nın kafasındaki erken seçim tarihi 24 Haziran 2023’ün bir hafta öncesi Pazar.

Burada, hukuka uygun olmayan kocaman bir ayrıntı var:

Normal sürenin bitimine bir hafta kala, Kamutay’ın (TBMM’nin) erken seçim kararı alması doğru değil, çok yanlıştır, etik hiç değil!

Bu konuda, yasal ve Anayasal ciddi boşluk, var!

O boşluk giderilmeli, hem Anayasa’ya, hem Seçim Yasası’na açık, net bir biçimde, “normal sürecin bitimine en az 3 ay (90) gün kala seçim kararı alınır” diye yazılmalı ki, o seçim “erken seçim” olsun.

Normal süre, 24 Haziran 2023’e bir hafta kala seçime gitmek, siyasi ve hukuki sorunlar yaratır!

Cumhur İttifakı kazanamayacağı seçime gider mi?!

Gitmemek için, seçime gitmeyi mutlak erteletecek yollara başvurur mu?!

Bilemem…

*https://www.tccb.gov.tr/haberler/410/138318/-ulkemize-nasil-asirlik-eserleri-ve-hizmetleri-beraberce-kazandirdiysak-buyuk-ve-guclu-turkiye-yi-de-yine-sizlerle-beraber-insa-edecegiz-

**https://www.trthaber.com/haber/gundem/cumhurbaskani-erdogan-vanda-genclerle-bulustu-687460.html

***https://www.cumhuriyet.com.tr/siyaset/chp-sozcusu-faik-oztraktan-ges-aciklamasi-hicbir-derde-deva-olmaz-1946781

****https://www.ensonhaber.com/gundem/cumhurbaskani-erdogan-bu-muteahhiti-degistirelim-biz

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.