ÖZGÜR ÖZEL SANKİ TOPLUMSAL MUHAHALEFETE KARŞI, İKTİDARIN DALGAKIRANI!..

  • 0
150 150 bakikarakol

31 Mart 2024 Yerel Seçimleri’nden birinci çıkan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nin Genel Başkanı Özgür Özel (Ö.Ö), seçimin ikinci olan siyasi partisi, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı, aynı zamanda “Yürütme”nin (icranın) başı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la “görüşme istemi”ni dillendirdi.

3 Kasım 2001’deki Genel Seçimler’den beri iktidar olan AKP’nin Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan, altın tepside sunulan ya da ayağına kadar gelen bu olanağı (fırsatı) geri tepemezdi.

“Geri tepmek” ne demek, böyle bir olanağa dört elle sarıldı, Özel’in “görüşme istemi”ne çok sıcak baktı, 3 Mayıs 2024 Cuma’ya gün ve saat verdi.

Özgür Özel’in “görüşme istemi” dillendiği an, gündem oldu; “görüşme istemi”ne olumlu yaklaşım gösterilmesi, gün ve saat verilmesi, gündeme daha bir oturdu; Erdoğan’ın CHP’yi dünkü ziyaretiyle yaklaşık 50 gün önce başlayan gündem, tavan yaptı.

50 günlük süreçte, gündemdeki başka ana konular unutuldu gitti; arada bir anımsatıldı ama etkili olamadı.

3 Kasım 2001 Genel Seçimleri’nden bu yana iktidar AKP’nin, 31 Mart 2024 Yerel Seçimleri’nde “ikinci parti” olduğu gündemde değildi, kimseler konuşmuyordu, herkes “Erdoğan-Özel görüşmesi”ne odaklanmıştı.

Bundan, Erdoğan ve AKP’li herkes -yandaşlar, yalakalar, troller bile-  hoşnuttu.

Özgür Özel’e ne kadar teşekkür etseler azdı.

 

Bir hafta-on gün önceden Özgür Özel ve arkadaşları, konukları AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Merkezi’ne gelecek diye ne kadar da sevinçli, mutlu ve heyecanlıydılar!

Konuklarını çok güzel karşılamak, ağırlamak için çırpınıyorlardı.

CHP Genel Merkez binası önündeki “CHP bayrakları”nın asıldığı demir direklerden birine “Cumhurbaşkanlığı Forsu”nu takmayı kararlaştırdılar.

Ve taktılar.

İyi de…

Günler önce, “Erdoğan, CHP’ye, ‘Cumhurbaşkanı’ şapkasıyla mı, ‘AKP Genel Başkanı’ şapkasıyla mı gelecek?” sorusu sorulduğunda yanıt Özgür Özel yönetiminden geldi:

“Genel Başkan olarak…”

Söz bu; eylemse, demir direye “Cumhurbaşkanlığı Forsu” asıldı!

Bu söylem ve eylem çelişkisi, şaşkınlığı ne?!

Neden böyle bir eylemde bulunuldu?!

Gelen “Cumhurbaşkanı” idi, ondan mı?!

Bundan sonra, yabancı ülkelerin Cumhurbaşkanları da CHP Genel Merkezi’ne gelseler, o ülkelerin “Cumhurbaşkanlığı Forsu” da mı asılacak?!

Dünyada örneği var mı?!

 

Görüşme öncesinde, “Özgür Özel sızdırıcıları”, görüşmede nelerin dile getirileceğini fısıldadılar; AKP’den tek “Konuk, Erdoğan’dır; dinleyen olacak” sözü geldi.

Görüşme sonrası, iki partinin sözcüleri, “basına kapalı görüşme”den ipuçları verdiler, basın mensuplarının sorularını yanıtladılar.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in ipuçlarından https://www.youtube.com/watch?v=_0xu8Kgfr0U anladım ki; Erdoğan, Özgür Özel’ın “görüşme istemi”ne, Özgür Özel “Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı” seçildiği https://abcgazetesi.com/sosyalist-enternasyonal-baskan-yardimcisi-olarak-ozgur-ozel-secildi-727729 için sıcak bakmış, gün, saat vermiş.

Çelik’ten sonra basına bilgilendirme yapan CHP Sözcüsü Deniz Yücel’in “… gerektiğinde en sert muhalefeti yapacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın” sözünden de anladım ki, “gerektiğinde” bir şey yapacaklar!

Ne demek, ne vurgulamak istediğimi anlamışsınızdır.

 

Ne yalan söyleyeyim…

İsterdim ki, Özür Özel…

1 Mayıs’ta bırakıp kaçmasına karşın, direnen, direndikleri için tartaklanan, gözlemaltına alınan, sonra da tutuklanan işçileri, gençleri unutmasaydı!

Onlarla, Sinan Ateş cinayetiyle ilgilendiklerinin çeyreği kadar ilgilenseydi!

“Erdoğan istemez miydi emekliye zam yapsın ama yapamadı.” 

 https://www.yenicaggazetesi.com.tr/ozgur-ozel-erdogan-istemez-miydi-emekliye-zam-yapsin-ama-yapamadi-803809h.htm sözünü etmeseydi!

Hele ki…

“Ben CHP’nin 127 milletvekiliyle erken seçim kararını zaten alabilecek güçte değilim. Olsa yarın alırım, öbür pazar iktidara gelirim. CHP erken seçim istemez mi? İster. Ama erken seçimin yapılabilmesi için milletin gündemi olması ve vatandaşın istemesi lazım” https://www.gercekgundem.com/siyaset/ozgur-ozel-erken-secim-tartismalarina-son-noktayi-koydu-chpnin-127-milletvekiliyle-erken-secim-kararini-zaten-alabilecek-gucte-degilim-464170 tümcelerini ağzından çıkarmasaydı!

 

Siyasi cahilliğin böylesine pes!

 

Ve…

Çok doğru “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi hepten hukuksuzdur, yetkisizdir.” https://www.gercekgundem.com/siyaset/chp-genel-baskani-ozgur-ozelden-mhp-genel-baskani-devlet-bahceliye-yanit-eski-dosttan-dusman-olmaz-463854 sözün sahibi Özgür Özel, beklerdim ki…

Dünkü görüşmede, konuğu Erdoğan’ın gözlerinin içine baka baka, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üzerinden gerçekleşen “mühürsüz oyların geçerli sayılması darbesi” ile özde Türk halkı tarafından kabul edilmeyen, ucube “Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”nin çöktüğünü, çökük sistemin yerine “Demokratik, Laik Parlamenter Sistem” geçmeyi, bunun için de tez zamanda halkoyuna (referanduma) gitmeyi ve derhal ama derhal 7 Haziran 2024 Cuma günü tanıtımını yaptığı “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli”ninhttps://www.tccb.gov.tr/haberler/410/152660/-maarif-modeli-milletimizin-koklu-tarihini-kulturunu-ve-degerlerini-merkeze-alan-bir-bakis-acisiyla-hazirlanmistir- geri çekilmesini söyleseydi; iki konuda kararlılık gösterseydi!

Yapmadı!

Atatürk’ü tanısaydı, Nutuk’u/Söylev’i, Gençliğe Hitabe’yi vb okusaydı yapardı!

CHP’de şu anda gerçek anlamda “örgüt” (teşkilat) olmadığını, bu yapılanmaya sil baştan gitmek gerektiğini bilmiyor!

 

CHP’de “devşirme”den geçilmiyor!

 

Özgür Özel (Ö.Ö) sanki toplumsal muhalefete karşı, iktidarın dalgakıranı!

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.