“SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN TALİMATLARIYLA…” NİYE Mİ DİYORLAR?!.

  • 0
150 150 bakikarakol

7 Şubat 2020’den beri kapalı www.odatv.com ve www.odatv4.com olarak yayın yapan internet gazetelerinin Haber Müdürü, Cumhuriyet Gazetesi’nin de yazarları Barış Terkoğlu bugün (12 Ekim 2020 Pazartesi) -okumanızı ısrarla önereceğim- “İçişleri Bakanı hangi cemaatten” https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/baris-terkoglu/icisleri-bakani-hangi-cemaatten-1772833 başlıklı bir yazı yazdı.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu aynı gün, Medium platformu üzerinden yazılı açıklama yaptı.
www.cumhuriyet.com.tr “Soylu, yazarımız Terkoğlu’na yanıt verdi”
https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/soylu-yazarimiz-terkogluna-yanit-verdi-1772944 başlığıyla haberi yayımladı.

İçişleri Bakanı Soylu, tepki çeken ve sosyal basında genişçe yer alan yanıtını şu tümcelerle bitiriyordu:
“Yazık ki Çocuk!
Öğrenecek çok yolun var.
Fakat işin başında fitneye düşmüşsün.
Kötü yola düşmüşsün
Allah kurtarsın…”

Düşüncemi söyleyeyim:
Bir İçişleri Bakanının ağzından asla çıkmaması gereken sözcükler, tümceler!
Bu ve benzeri sözcükler, ileriki yıllarda yaşanacak “yargılama”da, siyasetçi Soylu’nun başına iş açacak.

İleride –ne kadar ileride kestiremiyorum- AKP’nin, AKP iktidarlarının ve son olarak AKP’nin içinde ağırlıklı yer aldığı MHP’li “Cumhur İttifakı İktidarı”nın yargılanacağını öngörüyorum.

Benim kadar, AKP, MHP kadrolarında yer almış, Milletvekili, Bakan olmuş siyasiler, iki partiye yakın bürokratlar, iki partinin il, ilçe Başkanları, Belediye Başkanları, yazar çizerleri, tv kanallarında uzun uzun boş konuşanları da öngörüyorlar.

Önlem aldıklarını gözlemliyorum.

Şöyle:
Her ağızlarını açtıklarında “Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla…” diyorlar.

AKP ve MHP seçim/sandık yoluyla iktidardan olduklarında, ışık hızıyla başlayacak “yargılama”da, her biri “Ben ne yaptıysam, Cumhurbaşkanın talimatıyla yaptım. Görevde iken de sık sık ‘Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla” yaptığımı söyledim. Suçsuzum. Beratımı istiyorum” diyecek.

Yani…
“Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla…” diyenlerin tamamı, kendilerini aklamak için, AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanını işaret edecek, sorumlu tutacak, gösterecek, suçlayacak.

Ucube “Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”nin böyle bir yanı da var.

Herkesten önce AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanının ve sevenlerinin bu noktaya odaklanmaları ve duyarlı olmaları gerekir.
Eğer ki, ucube “Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”nden vazgeçip “Demokratik, Laik Parlamenter Sistem”e dönüşe emek verirlerse, ulusun ve kendilerinin yararına iş yapmış olurlar.

Anlaşıldığı gibi; bir süreden beri, her Milletvekilinden, atanmış her Bakan’dan, bürokrattan vb duyduğumuz -iktidarlarının bitimine kadar da duyacağımız- “Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla…” sözü, yargılama sürecinde, “savunma gerekçesi, belgesi, kanıtı” yapmak için söyleniyor.

Hakkındaki yazı ve o yazı verdiği yanıtla gene gündemin bir numarası olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 23 Eylül 2020 Çarşamba gecesi bir televizyon kanalının “Süleyman Soylu ile Gündem Özel” programında
“Ülkelerin güçleri vardır, siyaset biliminde buna milli güç denir.
Bir ülkenin ordusu milli güçtür, bir ülkenin ekonomisi milli gücüdür. Sayın Cumhurbaşkanımız bugün bu ülkenin milli gücüdür. Benim bırakabileceğim en büyük miras Sayın Cumhurbaşkanımızla birlikte çalışma şerefidir. Ben bu şerefe nail oldum. Bundan sonrasını istiyor değilim ve yapmayacağım. Yani Sayın Cumhurbaşkanımızla beraber kendi takdirleridir, o ne derse bizim için talimat olur”
https://www.gercekgundem.com/siyaset/215375/suleyman-soylu-siyaseti-ne-zaman-birakacagini-acikladi diyerek, konuyu büyütüyor, başka boyuta taşıyor.
Nokta…

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.