ŞENTOP GENE YANLI VE YANLIŞ BİLGİLENDİRME YAPTI!.. KARARI DA KİMSELER DEĞİL HALK VERİR!..

  • 0
150 150 bakikarakol

Kamutay (TBMM); Türkmenistan, Kazakistan gezisinden döner dönmez kendisine Kürt Sorunu sorulduğunda, “Çözüm yeri Meclistir sözüyle neyin kastedildiğinin netleşmesi gerek” diyen Kamutay Başkanı, Tekirdağ AKP Milletvekili Mustafa Şentop başkanlığında bugün (1 Ekim 2021 Cuma) açılacak, 27’inci dönem 5’inci yılına başlamış olacak.

 

(AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanının 23 Eylül 2021 Perşembe günü New York’taki Türkevi’nde “Ana muhalefetin, Ali Erbaş hocamıza, Diyanet İşleri Başkanımıza bu denli hakaret etme, ne hakkı, ne yetkisi vardır.*

Bu densizliktir, terbiyesizliktir. Zaten CHP’nin cemaziyelevveli de hep bizim din adamlarımıza hakaretle geçmiştir. Şimdi de aynısını Diyanet İşleri Başkanımıza hakaretle yürütüyorlar. Ama şunu bilsinler ki Diyanet İşleri Başkanımız yalnız değildir. Diyanet İşleri Başkanımız CHP’nin bu kendini bilmez tiplerinin hiçbir zaman muhatabı da olmamıştır, olmayacaktır. Diyanet İşleri Başkanımızı bu noktada biz asla yalnız bırakmayız. O makam önemli bir makamdır. Dolayısıyla bu makama hakaret edenler, bu ülkede dinini, diyanetini bilenlere hakaret etmiş olurlar” https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/erdogandan-abd-iliskileriyle-ilgili-aciklama-su-an-gidis-pek-hayra-alamet-degil-6666215/ sözleriyle sahip çıktığı Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Yargıtay’ın açılışındaki gibi, Kamutay’ın açılışında da dua okuyacak mı?!)

 

Şentop, dün, 27’inci Dönem 4’üncü Yasama Yılı Değerlendirme Toplantısı’nda konuştu:

“Bin 359 dokunulmazlık tezkeresi havale edildi.

TBMM çatısı altında milletvekillerimiz ve çalışanlarımızda aşı olmayan yok.

Türkiye’nin yeni anayasaya ihtiyacı var. TBMM hem hukuken, hem de siyaseten yeni anayasayı yapacak güçte. Ciddi ve samimi bir irade olursa yeni anayasa yapılabilir.

Yeni sistemde Parlamento’nun erken seçim kararı alınması zorlaştırıldı. Erken seçim olmasın diye bir sistem var Türkiye’de. Cumhurbaşkanı yeniden aday olabilir. Hukuken bir tereddüt yok.” https://www.odatv4.com/siyaset/sentop-konustu-erdogan-tartismasina-gerek-yok-211655

 

Kamutay’ın Anayasa Komisyonu Başkanı iken Komisyon’dan geçmesinde büyük katkısı olduğu ucube “Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”ni kendisinden başka kimsenin iyi anlayıp yorumlayamayacağını düşünen Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Mustafa Şentep gene yanlış yaptı, gene Kamutay Başkanlığı tarafsızlığını koruyamadı, yanlı bilgilendirmede bulundu.

Ama…

O da ucube sistemleriyle birlikte, siyaseten bittiklerinin ayırtında!

 

Şentop’un yeniden seçilme konusunda yanlı ve yanlış bilgilendirme yaptığı AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı, önceki günkü, günübirlik ikili görüşmeden, Rusya’nın Soçi kentinden yurda dönerken, uçakta, beraberindeki gazetecilerin sorularını yanıtlıyor. https://halktv.com.tr/gundem/sikinti-var-dedi-ama-rusya-ile-uzayi-vaat-etti-2-3-santral-uzay-roketi-denizalti-474289h

Dün basında genişçe yer aldı.

 

AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı, “AK Parti’nin, Cumhur İttifakının yeni anayasa çalışması ve seçim yasasına ilişkin çalışmaları ne aşamada?” sorusuna, “Bizim anayasa ile ilgili çalışmamız bitme noktasına geldi. Bu arada yaşadığımız afetler sebebiyle bir kesintiye uğradı. Tekrar bir araya gelip, çalışmamızı süratle bitireceğiz. Siyasi Partiler Kanunu ile ilgili çalışmada da Genel Başkan Yardımcım Hayati Bey, MHP’deki muhatabıyla yaptıkları çalışmayı belirli bir noktaya getirdiler. Son durumu bana bildirecekler. Ondan sonra da hayırlısıyla buradaki kararımızı da vermiş olacağız. Devlet Bey ile de bir araya gelip üzerinden geçme imkanımız olabilir. Zaten özellikle baraj vesaire gibi konular medyaya da yansıdı” yanıtını veriyor.

“Muhalefetin parlamenter demokrasiye dönüş konusundaki tavrı ortada” anımsatmanın artından sorulan “Zaman zaman AK Parti içinde de buna dönük bazı fikirler konuşulduğu iddia ediliyor. Bu konudaki görüşünüz nedir?” soruya yanıt ise “Asla böyle bir şey söz konusu değil. Başkanlık sistemini getiren bir iktidar kalkıp da muhalefetin kuyruğuna takılır mı? Böyle bir şey asla olamaz. Biz başkanlık sistemini getirdik ve bu yeni sistemden de memnunuz. Başkanlık sistemiyle inşallah yolumuza devam edeceğiz. Başkanlık sistemiyle aldığımız mesafe de ortadadır. Bizi yıllarca geride bırakmış olan eski vesayetçi sistemi tekrar denemenin anlamı yok. Eski sistem demek, yamalı bohça demektir. Eski sistem demek, sürekli koalisyon hükümetlerinin olması demektir. Eski sistem demek, kesinlikle sağlıklı bir yönetim biçiminin olmayışı demektir” oluyor.

 

Bu sözlerle 27’inci Dönem 4’üncü Yasama Yılı’nın yol haritası çiziliyor ama ucube “Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistem”den çıkıp “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem”e dönüşe/geçişe kararı kimse/kimseler değil halk verir ve de verecek!

 

Cumhuriyet Gazetesi’nden Barış Pehlivanlı’nın dünkü “6 lider yan yana gelecek” https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/baris-pehlivan/6-lider-yan-yana-gelecek-1872937 başlıklı yazısından öğreniyoruz ki, “Demokratik Parlamenter Sistem” yanlısı ve yanlı oldukları sistemin getirilmesi için kendilerine yardımcı olacak ortak Cumhurbaşkanı adayı belirlemek için CHP, İyi Parti, Saadet Partisi, DEVA Partisi, Gelecek Partisi ve Demokrat Parti Genel Başkanları 5 Ekim 2021 Salı günü bir araya gelecekler.

 

AKP’nin, ucube “Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”nden “Yarı Başkanlık Sistemi”ne geçebileceği, Kamutay’ı güçlendirmeyi ve yüzde 50+1’i aşağı çekmeyi düşündüğü içeriğindeki Ankara Kulisini de belirteyim ve “Bugün başlayacak yasama yılı çok çetin geçecek çok!” diyeyim, yazımı bitireyim…

 

* Erbaş’ın, dünya lideri Kemal Atatürk’e hakaret etmeye hakkı var mı?!

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.