SÖZLERİYLE, CHP KARŞITLARINI/DÜŞMANLARINI ARATMAYAN, SÖZDE CHP’Lİ: “ADI LAZIM DEĞİL”!..

  • 0
150 150 bakikarakol

31 Aralık 2020 Çarşamba gecesi.
Halk TV’de “Sözüm Var” programı canlı yayınında.
İzliyorum.
Programın sunumunu Şirin Payzın yapıyor, Emin Çapa ile Kadri Gürsel de katkı veriyor, sunumlarda bulunuyor.
Programın stüdyo dışı katılımcılarından biri CHP’li eski Milletvekili, eski Bakan Fikri Sağlar; diğeri İstanbul’dan AKP Milletvekili seçilen, birkaç ay önce AKP’den ayrılarak DEVA Partisi’ne geçen, DEVA Partisi’nde Genel Başkan Yardımcısı olan Milletvekili Mustafa Yeneroğlu…
Başka katılımcılar da var.

Konu, Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi kurucu Genel Başkanı Ali Babacan’ın, partisinin 29 Aralık 2020 Salı günkü 1’inci Olağan Kururltay’ındaki ağlaması ve şu sözleriydi:
“Benim siyasete girdiğim zamanlar da yine böyle acıların yaşandığı günlerdi. Asker vesayeti vardı. Demokrasi, hukuk, özgürlükler ayaklar altındaydı. Ülkemiz yine derin bir ekonomik krizin içindeydi. Ben kendi ailemde o günlerin ızdırabını yaşadım.
28 Şubat’ın ağır ikliminde kız kardeşim Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde okuyan kız kardeşim okuldan üç defa uzaklaştırma cezası aldı. Başındaki örtü yüzünden. Üstelik düzenledikleri tutanağa da ‘Ders araç ve gereçlerine zarar vermek’ yazdılar. Gerçek sebep neydi? Başörtüsü. Hiç utanmadan yaptılar bunu. Benim siyasete girmem bütün bu yaşananlara bir isyandı. Bir daha kimse böyle bir yasağı getirmeye cüret edemez.” https://devapartisi.org/parti/e-arsiv/babacan-buyuk-kongrede-konustu-bu-ulkenin-devas-olmak-boynumuzun-borcudur

Şirin Payzın buradan “AKP’nin 28 Şubat’ı”na geçti, Emin Çapa “Türban, başörtüsü değildir” diyerek çok doğru tanım yaptı.
Kadri Gürsel geveledi durdu!

Söz, DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu’na verildi.
İmam hatip kökenli, Hukukçu ve “türban” konusunda “mücadeleci” Yeneroğlu, Genel Başkanı Babacan’ın sözlerine haklılık kazandırmaya çalıştı.
Arkasından CHP’li, CHP eski Milletvekili ve eski Bakan Fikri Sağlar konuştu:
“Sorun başörtüsü değildir, sorun türbandır. Türban, irticai faaliyetlerin, şeriat isteyenlerin üniformasıdır. Başörtüsü, yüzyıllar boyunca Anadolu’da bir geleneksel giysidir. Bununla arasında çok büyük fark var. Ben kendimden söylemek istiyorum: Ben yargılandığım zaman, türbanlı bir hakimin karşısına gittiğimde, benimle ilgili haklarımı koruyacağı ve adaleti yerine getirebileceği konusunda kuşkularım var.” https://www.youtube.com/watch?v=dWryKz5RTA0

Doğru sözlerdi.

Sağlar’ın bu sözleri gündeme bomba gibi düştü.
İlk sert yergi Kadri Gürsel’den, sonra da Yeneroğlu’ndan geldi.
AKP ayağa kalkmıştı.
Sağlar sosyal basında linç ediliyordu.
31 Aralık 2020 Perşembe’nin 2’inci dakikasında, saat 24.02’de twitter hesabımdan şu paylaşımı yaptım:
“FİKRİ SAĞLAR’IN SÖZLERİNE KATILIYORUM. SİYASİ AMAÇLA DEVE PARTİSİ BAŞI BEBECAN FİTİLİ ATEŞLEDİ, AKP KÖRÜKLEDİ, PARTİM CHP’İN BAŞINDAKİ “ADI LAZIM DEĞİL” İLE EKİBİ SUÇ İŞLEMİŞ GİBİ SUSPUS KESİLDİ! ŞAŞIRMADIM…
https://twitter.com/BakiKarakol/status/1344569552097734657”

Aynı gece (31 Aralık 2020 Perşembe) 3 saat 32 dakika sonra (03.34) Gürsel’i yeren –aşağıda okuyacağınız- tviti attım:
“Türban, başörtüsü/eşarp konusunda aynen Fikri Sağlar gibi düşünüyorum, programın yorumcularından Kadri Gürsel’in, gerici faşistler kadar tepki göstermesini, türbanla başörtüsünü aynı (ayna yazmışım, özür dilerim) tutmasını kınıyorum, Gürsel’i ayıplıyor, protesto ediyorum…
https://twitter.com/BakiKarakol/status/1344622838293143554”

31 Aralık 2020 Perşembe günü saat 18.38’de, kraldan çok kralcı kesilen, AKP’nin ve AKP iktidarlarının değirmenine su taşıyan, AKP’ye yardım ve yataklık eden, partim CHP’min –ne yazık ki- başındaki “adı lazım değil” açtı ağzını, yumdu gözünü:
* Çağın neresindeyiz biz? Kişi başörtüsü takar takmaz. Bu onun tercihidir. Peki benim görevim nedir? Onun tercihine saygı duymaktır.
* Hakim, hukukun üstünlüğü ve vicdanı kanaatine göre karar verirse, adaleti yerinde dağıtırsa gerçek anlamda hakimdir. Başımın üstünde yeri vardır.
* Başörtüsü takıp takmaması ayrı bir şey. O onun yaşam tarzıdır. Buna benim saygı duymam lazım.
* Ben saygı duyarken gerçek anlamda adalet dağıtmasını bekleyeceğim. Adalet dağıttığı sürece hiçbir sorunum yok. Bizim parti meclisimizde de, üstelik hukuk mezunu arkadaşlarımız var. Görev yapıyorlar. Böyle bir ayrımcılığı asla kabul etmiyor ve doğru bulmuyorum.
* Ama bunu yapmıyorlarsa, kimse kusura bakmasın ben o zaman eleştiririm. Yani Londra’daki bir avuç tefeciye değil, bu ülkenin insanlarına çalışacaklar. Eğer akılları başlarına gelmiş, ‘Artık biz faizcilere değil, tefecilere değil, kendi halkımıza, kendi işsizimize çalışacağız. Onlara istihdam yaratacağız’ diyorlarsa, benim başımın üstünde yerleri vardır.
https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/kilicdaroglundan-fikri-saglara-sert-tepki-ya-cagin-neresindeyiz-biz-ya-6191727/?utm_source=ilgili_haber&utm_medium=free&utm_campaign=ilgilihaber”

Bu sözlerine 31 Aralık 2020 Perşembe saat 23.41’de twitter hesabımdan şöyle tepki verdim:
“VAY ÖDLEK VAY!. VAY ATATÜRK VE CHP KARŞITI VAY!. VAY ATATÜRK’ÜN DEVRİM VE İLKELERİNE, CHP’NİN TARİHİ GEÇMİŞİNE, ANA TÜZÜK VE PROGRAMINA, ÖZ CHP’LİLERE İHANET EDEN VAY!.. https://twitter.com/BakiKarakol/status/1344745599237816321”

Ödleğin bu sözlerinden bir gün sonra (1 Ocak 2021 Cuma) saat 14.13’te AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanının “Bu zat artık bu çağda yaşamıyor, CHP zihniyetinin faşizan anlayışının yansımasıdır” https://www.t24.com.tr/haber/erdogan-almanya-yla-ortak-asi-uretimi-konusu-gorusuluyor,924058 sözleri internet basınında yer aldı.
(‘Bu zat’ denilerek kastedilen, Fikri Sağlar’dı.)

Bunun üzerine Fikri Sağlar 1 Ocak 2021 Cuma günü saat 21.17’de twitter hesabından paylaşımlarında bulundu, “AKP, şeriat devleti hedefine Türkiye’yi adım adım sürüklüyor” https://www.t24.com.tr/haber/fikri-saglar-den-yeni-aciklama-akp-seriat-devleti-hedefine-turkiye-yi-adim-adim-surukluyor,924121 diye yazdı.

Çok doğru!..

Konu, AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanının “… bazı yerlerde başörtülü birkaç kişiyi adeta vitrin mankeni gibi getirip koymak kimseyi aldatmıyor, geçti o işler. Bugün parlamentoda nice başörtülü bayanlarımız var. Bay Fikri, görmüyor musun bunları? Buralara kadar gelindi, daha çok mesafe alacağız, sen çağın dışında kaldın…” sözleriyle “kadının vitrin mankeni”ne kaydı.

“Adı lazım değil”, bir gün sonra, yani 2 Ocak 2021 Halk TV’de, Genel Yayın Yönetmeni Suat Toktaş’ın sorularını yanıtlarken, “türban” sözcüğünü ağzına almadan “başörtüsü” dedi durdu.
Ve…
Ettiği sözlerle CHP karşıtlarını, CHP düşmanlarını aratmadı!
Onun için “adı lazım değil”den sonra “Kod adı: Ajan KK” diye ikinci ad koydum.
Yarın bu başlıkla yazacağım…

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.