TAŞLARI YERLİ YERİNE OTURTURKEN!..

  • 0
150 150 bakikarakol

Ülkemizde siyasa (politika), 100 derece ateşte fokur fokur kaynayan ve kabından taşan su gibi!

Bu yazımda hiç birine değinmeyeceğim; dünkü yazımda dokunduğum ama ayrıntısına girmediğim noktanın üzerinde özetle duracağım.

 

Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra, bağımsızlıklarına kavuşan ülkelerden Azerbaycan ile Ermenistan arasında Dağlık Karabağ hep sorun olmuştur; iki ülke arasında silahlı çatışmalar çıkmıştır, iki taraftan suçsuz, günahsız insanlar ölmüşlerdir, yaralanmış, sakat kalmışlardır!

 

Azerbaycan toprağı Dağlık Karabağ’ı, iki ülke arasında soruna dönüştüren, iki ülkeyi askeri savaşlara sürükleyen batılı emperyalistler ve onların uluslararası şirketleridir!

Asya coğrafyasında egemen olmak, bölgenin yeraltı ve yerüstü zenginliklerini ele geçirmek derdindeler!

Önlerindeki büyük engel, dev nüfuslu, dev ordulu, dev teknolojili, dev ekonomili vb Çin Halk Cumhuriyeti Devleti’dir.

 

Çin, neredeyse dört bir yanından Türk kökenli Müslüman ülkeler tarafından kuşatılmış.

 

1900’ler öncesi, İngilizlerin gözdesi Ermenistan, 1900’ler sonrasında, hele de 1922’de kurulan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin (SSCB’nin) 26 Aralık 1991’de dağılmasıyla, Rusya’nın yanında yer alınca gözdeliğini yitirdi, yazgısına terk edildi.

Gözde ülkelerin başında Türkiye gelir oldu.

Ama yetmiyordu, bir tane daha gerekiyordu.

Azerbaycan’ı buldular.

 

Yalnızlığın bedelini açıkla, sefaletlikle ödeyen Ermenistan’ı, gelecekteki çıkarlarının altyapısı için, Dağlık Karabağ üzerinden, Azerbaycan’a karşı kışkırttılar.

 

SSCB döneminde askere alınan Azerbaycan gençleri temel eğitimleri bitiminde geri hizmetlerde, ağırlıklı olarak orduevlerinde müzik ve eğlence işlerinde çalıştırılırken, Ermeni gençleri komando eğitiminden geçirildiler.

 

Bu nedenle, ilk zamanlarda AzerbaycanErmenistan arasında çıkan silahlı çatışmalarda kazanan Ermenistan, yitiren Azerbaycan olurdu.

 

Bölgesel çıkarları için Azerbaycan ile Ermenistan’ı Dağlık Karabağ konusunda çatıştıran, emperyalistler ve onların uluslararası şirketleridir!

Dağlık Karabağ’ı, Ermenistan’a işgal ettirenler de onlardır!

Gene onlar, 30 yıllık işgal sürecinde, Dağlık Karabağ’ın, Ermenistan işgalinden kurtulmasının planını yaptılar.

Planlarına göre, çıkacak savaşta, Türkiye de, ırk ve dindaşı Azerbaycan’a yardım edecek ve Ermenistan yenilecek, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’ından çıkacaktı.

 

Aynısı oldu.

 

Planın “savaş sonrası” da vardı.

Şöyle:

Çatışmalardan ve savaştan ciddi zarar gören Dağlık Karabağinşa” edilecekti, halkı kalkındırılacaktı.

Bunu da Türkiye ile Azerbaycan yapabilirdi.

Çünkü Azerbaycan’da para, Türkiye’de uluslararası alanlarda dev işler yapan yükleniciler (müteahhitler), başka yatırımcılar vardı, hepsi de işlerinde çok iyiydiler.

 

Dağlık Karabağinşası”nın ve Dağlık Karabağ halkının sıkıntılarının, sorunlarının giderilmesinin, kalkınmasının “maliyeti” de çıkarılmıştı:

60 Milyar Dolar!

Bu para, Türkiye’ye verilecekti.

Veren, Azerbaycan olacaktı.

Onaylayanlar, emperyalistler ve onların uluslararası şirketleri!

Yani Azerbaycan 60 Milyar Dolar’ı vermek zorundaydı, asla vermemezlik edemezdi.

Ederse, külahlar fena değişirdi.

Ödemenin ise ne zaman, nasıl ödeneceği Azerbaycan’a iletilecekti ve ödemeye, iletilen günden itibaren başlanacaktı.

Zaten babası, Azerbaycan’ın 2’inci Cumhurbaşkanı Haydar Aliyevi’n ölümünden sonra ülkede başlayan Cumhurbaşkanlığı kavgasında, emperyalist ABD’nin, Başkent Washington’a çağırıp “Adayımızdır” diyerek, desteğini açık açık ilan ettiği İlham Aliyev, Dağlık Karabağ ve Asya’daki senaryoları, plan ve projeleri, siyasaları kabullenmişti.

Yoksa emperyalist ABD’nin desteğini alamazdı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı adayı olamaz, seçilemezdi.

 

Bütün bunlar, emperyalistlerin ve onların uluslararası şirketlerinin, Asya’nın yeraltı, yerüstü zenginliklerinin üstündeki, çok yakınlarındaki Çin’i kuşatacak “Yeşil Kuşak Projesi” için!

 

Ben taşları yerli yerine böyle oturtuyorum.

 

Anlatımda görüldüğü gibi, 20-30-40-50-100 yıllık süreçleri içeren senaryolar yazanlar, planlar yapanlar, projeler çizenler, emperyalistlerdir!

Harfiyen uyan, uygulayanlar ise demir atılan ülkelerin siyasileri ve iktidardakileridir!..

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.