TÜRK ELERKİSİ KATİLİ “MENDERES” VE İKİ ARKADAŞI NEDEN İDAM EDİLDİLER?!.

  • 0
150 150 bakikarakol

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, geçen hafta bugün (25 Mayıs 2022 Çarşamba), partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmanın sonlarına doğru, “Cuma günü, 27 Mayıs 1960 darbesinin yıl dönümü. Hiç kuşkusuz ki darbeler, demokrasi tarihimizin kara lekeleridir” https://www.sozcu.com.tr/2022/gundem/meral-aksener-erdogani-tazmanya-canavarina-benzetti-7154660/ dedi, ekledi:

“Bir kez daha buradan, Demokrasi şehitlerimiz, merhum Başbakan Adnan Menderes ve arkadaşlarını saygı ve rahmetle anıyorum…”

 

Geçmişte, Kocaeli Üniversitesi‘nde İnkılap Tarihi Bölüm Başkanlığı yapan  https://www.haberler.com/meral-aksener/biyografisi/ Akşener’den böyle bir tümceyi duyunca, uçuk “Ben daha çok cahil ve okumamış tahsilsiz kesimin ferasetine (anlayışına, sezgisine) güveniyorum bu ülkede. Yani ülkeyi ayakta tutacak olanlar, okumamış, hatta ilkokul bile okumamış, üniversite okumamış cahil halktır” https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/cahil-kesime-guveniyorum-diyen-profesor-yok-denetleme-kurulu-uyeligine-atandi-645718 tümceleri ve söyleyen “Prof. Dr.” unvanlı c a h i l “Bülent Arı”yı anımsadım!

 

C a h i l Arı’nın zırvaları çok tartışıldı, yerildi; üzerinde durmayacağım.

 

Kariyerinde “Kocaeli Üniversitesi’nde İnkılap Tarihi Bölümü Başkanlığı” olan Akşener’in, kendisinin ve partisinin siyaseti uğruna, tarihi gerçekleri çarpıtmasını, gerçeklerle örtüştüremedim!

 

Tarihçi Akşener, Menderes ve arkadaşları için “Demokrasi şehitlerimiz” nasıl derdi, diyebilirdi?!

 

Evet…

Askeri darbe yanlıştı, Menderes ve iki arkadaşı idam edilmemeliydi; Menderes liderliğindeki Demokrat Parti (DP) ve iktidarı, askeri darbeyle değil, seçimle son bulmalıydı; başta Başbakan Menderes, Milletvekilleri vb yargılanmalıydılar, hüküm giyip cezaevine konulmalıydılar, cezalarını çekmeliydiler!

Çünkü…

Düşman emperyalist ABD işbirlikçileriydiler!

Dünya lideri Kemal Atatürk ve demokratik, laik, Cumhuriyet karşıtı siyasalar (politikalar) izlediler!

Derebeyi/toprak ağası genlerinden, işbirlikçi yapılarından kaynaklanan özellerinden ve özelliklerinden ötürü zam, zulüm yaptılar!

Yanlılıkta, yandaşlıkta, kayırmacılıkta, dışlamakta vb sınır tanımadılar!

Faşizmlerini yurdun ücra yerlerinde bile uyguladılar!

Elerkimizi (demokrasimizi) katlettiler!

 

Menderes ve arkadaşları, elerki şehidi değil, elerki katilleridirler!

 

Bu tarihsel gerçeği, herkesten önce, en iyi bilmesi, söylemesi, anlatması gerekenlerden biri “tarihçi” kökenli siyasetçi Meral Akşener’dir!

 

Akşener, bununla, bu kadarla kalmamalı, DP’nin, DP siyasi kadrolarının, düşman emperyalist ABD’nin neden ve nasıl işbirlikçisi olduğunu, Türk siyasi yaşamına neden ve nasıl sokulduğunu, iktidara neden ve nasıl getirildiğini, on yıl iktidarda neden ve nasıl tutulduğunu, gene emperyalist düşman ABD tarafından askeri darbeyle neden yıkıldığını, Başbakan Adnan Menderes’in, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu’nun, Maliye Bakanı Hasan Polatkan’ın idama götürüldüğünü vb ayrıntılı anlatmalıydı!

Anlatmadı!

Anlatamaz da!

Çünkü:

Siyasada bunun için var!

 

Menderes’in ve iki Bakanın idamı, düşman emperyalist ABD’nin, Türkiye ve bölge üzerindeki çıkarlarına dayalı siyasaları yaşama geçirecek yeni işbirlikçi siyasi kadroların eline, yıllarca tepe tepe kullanacakları, oy’a dönüşecek, siyasi güç sağlayacak “malzeme” vermek içindi!

 

Bu gerçekleri bilmek Türk halkının hakkı!

Bunu, Akşener ve gibileri değil, gerçek Atatürkçü Tarihçiler yapacaklar!

Onları, böylesi ulusal ve kutsal görevlerinden ötürü selamlıyorum!..

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.