TÜRKİYE’DE VE DÜNYADA İKİ İLK!..

  • 0
150 150 bakikarakol

Sedef Kabaş da tutuklandı! https://www.cumhuriyet.com.tr/siyaset/erdogana-hakaretten-gozaltina-alinan-sedef-kabas-tutuklandi-1902076?utm_medium=Slider%20Haber&utm_source=Cumhuriyet%20Anasayfa&utm_campaign=Slider%20Haber

 

Tutuklayan yargıç “kıdemsiz”miş!

Tutuklama gerekçesi, Sedef Kabaş’ın “kaçabileceği”, “saklanabileceği” imiş!

 

Sedef Kabaş’ın gece yarısı gözlem altına alınmasına, gündüz  Cumhuriyet Savcısı’nın karşısına çıkarılmasına, Savcılık’tan  “tutuklanma istemi”yle mahkemeye gönderilmesine neden olan konu ise bir hafta önce Tele 1 TV kanalında canlı yayınlanan “Demokrasi Arenası” programında sözlerinin bir yerinde AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanına “hakaret ettiği” savı.  

 

“Cumhurbaşkanına hakaret etti” denilen sözleri okudum.

 

Nasıl böyle biri ilişkilendirme yapılır?!

Şaşkınım, anlamlandıramıyorum!

Yoksa…

İlişkilendirmeli davaların süreci mi başlıyor?!

 

Böyle bir olayın ve Sedef Kabaş’ın tutuklanmasının, “aydınlarımızı yutan ay” olduğu için Ocak ayını sevmiyorum!

 

Ocak ayında, bu yurdun aydınlarına yönelik eylemleri saymakla bitirilmez!

Hepsini saygıyla, yaşamlarını yitirenleri rahmet anıyorum.

 

Ocak ayı, yılın ilk ayı olduğu gibi, ülkemizde, ekonomik, siyasi vb alanlarda da “ilk”lerin ayı.

İki örnek:

1Burdur Ulu Cami’de, Cuma Namazı’nda hutbe okunduğu sırada bir kadın cami içine giriyor “Burada dünya kadar emekli var ve biz açız” https://www.gercekgundem.com/guncel/322834/cuma-namazinda-camiye-girdi-biz-aciz?utm_source=share-twitter diye bağırıyor.

2AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı, Cuma Namazı’nı, İstanbul Üsküdar’daki Çamlıca Cami’de kılıyor; namaz sonrasında, cami içinde, mikrofonu alıyor, cemaate sesleniyor.

Sözlerinin bir yerinde, günlerdir yerilen Sezen Aksu’nun “Şahane bir şey yaşamak” adlı şarkısının “Selam söyleyin o cahil Havva’yla Adem’e” dizesine değiniyor:

“Hakaretlerin bini bir para. Bütün bunların karşısında dimdik duracak olanlar sizlersiniz. Hz. Adem efendimize kimsenin dili uzanamaz. O uzanan dilleri yeri geldiğinde koparmak bizim görevimizdir. Havva validemize kimsenin dili uzanamaz. Onlara da had bildirmek bizim görevimizdir.” https://www.cumhuriyet.com.tr/siyaset/erdogandan-sezen-aksu-cikisi-o-uzanan-dilleri-yeri-geldiginde-koparmak-bizim-gorevimizdir-1901874

 

Türkiye’de ve dünyada iki “ilk”, Cuma gününden beri konuşuluyor, tartışılıyor.

Ben de…

Bir kadının, Cuma namazında camiye girip “Burada dünya kadar emekli var ve biz açız” diye bağırmasını; AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanının, Cuma namazı sonrası cami cemaatine o sözleri etmesini “tehlikeli” buluyorum!

Olabileceklerden tedirginlik duyuyorum!

 

AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanının bu sözleri ile Sezen Aksu’yu hedef aldığı haberlerde, haber başlıklarında yer aldı.

Aynı görüşte değilim.

Atatürkçü İlahiyatçı Cemil Kılıç’ı ve Kılıç gibilerini hedef aldığını düşünüyorum.

Kılıç, 18 Ocak 2022 Salı günü saat 10.05’te @m_cemilkilic Twitter hesabından gerçekleştirdiği paylaşımında şöyle yazıyordu:

“Sezen Aksu’yu protesto ettiklerini sanıyorlar ama haşa Allah’ı protesto ettiklerinin farkında değiller. Zira Allah Kur’an’da Hz. Adem için asi diyor, zalim diyor yoldan saptı diyor ve cahil diyor. Bu dinbazların Kur’an’dan haberi yok.” https://twitter.com/m_cemilkilic/status/1483334788450717699

 

Kılıç, AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı’nın Cuma günkü sözleri üzerine, aynı gün saat 17.21’de “Allah, Hz. Adem ve Havva’yı, zalim, yoldan saptı ve asi diye niteliyor. Umarım kimse o ayetleri değiştirmeye kalkmaz.”

https://twitter.com/m_cemilkilic/status/1484531696913592322 tivitini, saat 17.36’da da “Bakara Suresi ile dalga geçenlerin dilini de koparın Cumhurbaşkanım!”

https://twitter.com/m_cemilkilic/status/1484535274646478848 tivitini attı.

 

Dikkatimi bir nokta çekti.

Onu, önceki gece (22 Ocak 2022 Cumartesi) saat 00.42’de @BakiKarakol Twitter hesabımdan şöyle dile getirdim:

S O R U Y O R U M : “SELAM SÖYLE CAHİL HAVVA İLE ADEM’E” ŞARKISINA GELEN TEPKİLERE SEZEN AKSU NEDEN TEPKİSİZ?!. HERKES KONUŞURKEN, SEZEN AKSU NEDEN SESSİZ?!. YOKSA, “YETMEZ AMA EVET”Çİ SEZEN AKSU, YANDAŞI OLDUĞU SİYASİ KADRONUN “ALGI OPERASYONU”NDA ROL ALDI, ONU MU OYNUYOR?!. https://twitter.com/BakiKarakol/status/1484642533963702277

İyi ki böyle bir paylaşımda bulunmuşum.

Sezen Aksu’dan aynı günün akşamında açıklama geldi.

 

Sezen Aksu’nun açıklamasını https://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye/sezen-aksu-konu-ben-degilim-konu-memleket-47-yildir-yaziyorum-yazmaya-devam-edecegim-1902089?utm_medium=Slider%20Haber&utm_source=Cumhuriyet%20Anasayfa&utm_campaign=Slider%20Haber linkinden okuyabilirsiniz…

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.