“103 EMEKLİ AMİRAL BİLDİRİSİ”NDEN YARARLANMA PEŞİNDE OLANLAR VE ÇOK KÖTÜ ZARAR GÖRENLER!..

  • 0
150 150 bakikarakol

“Askeri darbeler”in yerini “sivil darbeler” aldı!
“Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yasası”nın 1 Nisan 2021 Perşembe günü Kamutay (TBMM) Genel Kurulu’nda ret edilmesine yönelik yapılan, “sivil darbe”dir!
Bugün, Kamutay Genel Kurulu’nda AKP ve MHP Milletvekillerinin oyları ile “hukuki, yasal geçerlilik” kazandırılacak, ret edilen yasa, kabul edilecek!
Bunda, Kamutay Başkanı –Tekirdağ AKP Milletvekili- Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Mustafa Şentop’un “gayretleri” göz ardı edilemez, edilmemeli!

24 Mart 2023 Çarşamba gecesi Haber Turk (Haber Türk değil) TV kanalı’nda Muharrem Sarıkaya ve Serap Belet’in “Cumhurbaşkanı’nın, Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’nden, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nden veya Montrö Sözleşmesi’nden Türkiye’nin imzasını geri çekebilmesi mümkün mü?” https://www.haberturk.com/son-dakika-tbmm-baskani-mustafa-sentop-haberturk-tv-de-sorulari-yanitliyor-3016880 biçimindeki sorusuna “Teknik olarak mümkün” yanıtıyla “Montrö” ve “Lozan” tartışısını Türkiye gündemine sokan da Şentop’tur!

İlkin 126 emekli Büyükelçi, ardından 103 emekli Amiral bildiri yayınladı.

102 emekli Amiral’in bildirileri, Cumhur İttifakı ve Cumhur İttifakı iktidarı ortakları ile yandan çarklı destekçileri ve yandaşları tarafından “darbe” olarak tanımlandı.
Neymiş efendim, gece yarısı yayınlanmış!
“Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”nin “yüksek bürokratları” açıklama üstüne açıklama yaptılar, “Darbe” dediler.
AKP’den de benzer açıklama!..
Aynı içerikte açıklama, çok gecikmeden “iktidarın arka vagonu” muhalefet partilerinin başı “adı lazım değil” ve Meral Akşener’den geldi!
En uçuk açıklama ise MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den geldi:
“103 emekli amiralin ortak imzalı yayımlamış oldukları anti demokratik ve tehditvari, aynı zamanda vesayetçi bildiriyi Milliyetçi Hareket Partisi nefretle lanetlemekte ve reddetmektedir. Bu kapsamda partimizin görüşü olarak derhal alınması gereken önlemler şu şekildedir:
Muhtıra tarzında hazırlanarak gece yarısı servisi yapılan bildiride imzası bulunan amirallerin rütbeleri sökülmelidir. Emeklilik hakları kaldırılmalı, emekli maaşları kesilmelidir. Açıklanan bildirinin çok yönlü adli ve idari soruşturması yapılmalıdır.
Ayrıca 103 vesayetçi amiralin imzasıyla yayımlanan bildirinin arkası ve önü kararlılıkla araştırılmalı, bu rezaletin içinde kimlerin olduğu tevsik ve tespit edilmelidir. Konu vatandır, konu demokrasidir, konu milli iradedir. Taviz veya gecikmenin bedeli hiç kuşkusuz ağır olacaktır.” http://www.mhp.org.tr/htmldocs/mhp/4799/mhp/Milliyetci_Hareket_Partisi_Genel_Baskani_Sayin_Devlet_BAHCELI__nin_sosyal_medya_hesabi_twitter_uzerinden_yayinladiklari_mesaji.html
Tanrı aşkına şu anlayışa bakar mısınız?!
4 Nisan 2021 Pazar günü bunları yazan Devlet Bahçeli, 2 Ağustos 2004’de
313 generale “Siyasi iktidarı uyarmaları” https://www.hurriyet.com.tr/gundem/313-generale-uyari-yap-mektubu-245840 için mektup yazan değil miydi?!
5 Ağustos 2004’de, yani üç gün sonra mektubu geri gönderen https://www.birgun.net/haber/tsk-da-rahatsizlik-yaratan-mektup-mhp-ye-geri-gonderildi-21342 313 generalden yaşayanlara, “Şimdi siz, Bahçeli’ye, 17 yıl önceki mektup içeriğinde bir mektup yazın” diye çağrıda bulunmak istiyorum.

CHP ağırlıklı, SHP ve DSP eski 98 Milletvekili, haklarında soruşturma açılan, 10’unu gözlemaltına alınan 103 Amiral’in ulus yararı içeren bildirisine, yayınladıkları bildiri ile destek verdi.
Bu bildiri aynı zamanda, iktidarın arka vagonlarından biri olmuş –özellikle- “adı lazım değil”e ve yönetimine “ciddi uyarı ve protesto”dur!

Cumhur İttifakı’nın ortakları ve “yüksek bürokratları” konuşacak da, Vatan Partisi’nin Genel Başkanı Doğu Perinçek hiç suskun kalır mı?
Katıldığı televizyon kanalında “Bildiri bir gerçeğe dayanmıyor” https://www.aydinlik.com.tr/haber/vatan-partisi-genel-baskani-dogu-perincek-bildiri-bir-gercege-dayanmiyor-239720-1 dedi, yerdi, iftira attı!
Önceki gün de, gençlik örgütü “Türkiye Gençlik Birliği (TGB)” resmi @genclikbirligi hesabından saat 16.23’te “103 Amiralin yayınladığı bildiriye dair açıklamamızdır:
Bugün her cephede kahramanca savaşan Türk ordusunu, Atatürk çizgisinden çıkmış olarak göstermek Vatan Savaşımıza kara çalan vahim bir yanlıştır.”
https://twitter.com/genclikbirligi/status/1378699870106656768 paylaşımda bulundu.
103 emekli Amiral bildirisinde imzası olan emekli Amiral Cem Gürdeniz’in eşi Rengin Gürdeniz, bu twitterın altına “Bir daha asla Cem Gürdeniz’i konferans talebi için aramayın Ben eşi olarak izin vermeyeceğim gerçekten yazıklar olsun. Gerçekten bunu yazdığınıza inanamıyorum yazıklar olsun siz ne hale gelmişsiniz” diye yazdı.
Hanımefendiyi yürekten kutluyorum, alkışlıyorum.

İlginçtir, dün önce Yargıtay’ın https://www.gercekgundem.com/guncel/264183/yargitaydan-amiraller-bildirisi-hakkinda-aciklama?utm_source=share-twitter sonra Danıştay’ın https://www.gercekgundem.com/guncel/264240/danistaydan-emekli-amirallerin-montrobildirisi-hakkinda-aciklama?utm_source=share-twitter
103 emekli Amiralin bildirisine “karşı çıkış” açıklaması basında yer aldı!
İşleri mi?!
Ve bu, değil ülkemizde, dünyada bir ilkti!..

“Bildirinin demokrasimize zarar vermekten, personelin moralini olumsuz etkilemekten, düşmanlarımızı sevindirmekten başka işe yaramadığı açıktır.” https://www.gercekgundem.com/siyaset/264274/hulusi-akar-bildirinin-personelin-moralini-olumsuz-etkilemekten-baska-ise-yaramadigi-acik?utm_source=share-twitter
Bu sözlerin sahibi ise Milli Savunma Bakanlığı koltuğuna oturtulan Genelkurmay eski Başkanı “atanmış bürokrat Bakan” Hulusi Akar!
Kendisinden beklenen söz!..

Ve noktayı dün öğleden sonraki saatlerde AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı koydu:
“Bir gece yarısı gerçekleştirilen bu eylem kesinlikle art niyetli bir girişimdir” https://www.tccb.gov.tr/haberler/410/126458/-milleti-ve-milletin-sectigi-yonetimi-tehdit-etme-curetini-gosterenlere-hadlerini-yine-milletimizle-birlikte-gosterecegiz- dedi, “Bu işin merkezinde aslında ana muhalefet partisinin ta kendisi var” diye ekledi.
AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanın “Her şeye rağmen Montrö’nün ülkemize sağladığı kazanımları önemli görüyor ve daha iyisi için imkân bulana kadar bu sözleşmeye bağlılığımızı sürdürüyoruz” tümcesini anlamlı, “imalı”, ucu açık buluyorum.
“Kanal İstanbul”un, Türkiye’nin boğazlardaki egemenlik haklarını güçlendirecek proje olduğunu vurgulamasının ardından ettiği “Atatürkçülük ve Cumhuriyetçilik adına Türkiye’nin millî egemenlik haklarını tahkim edecek böyle bir projeye karşı çıkanlar en büyük Atatürk ve Cumhuriyet düşmanıdır” söze, Atatürkçü, laik Cumhuriyet yanlısı ve “Kanal İstanbul Projesi” karşıtı olarak, asla katılmıyorum!

Yandaş Hürriyet Gazetesi’ni, bildiride imzaları yer alan amirallerinin bazıların ve eşlerinin, çocuklarının CHP üyesi olduklarına ilişkin haberinden
https://www.t24.com.tr/haber/hurriyet-once-montro-bildirisi-diye-duyurdugu-emekli-amirallerin-aciklamasini-darbe-bildirisi-ilan-etti,943820 ötürü kınıyor, ayıplıyorum!

AKP, 103 emekli Amiralin bildirisinden yararlanma, kazançlı/kârlı çıkma peşinde!
Aynı uğraş içinde olan bir diğeri –üzgünüm- Memleket Hareketi!
Çok kötü zararlı çıkanlar ise Devlet Bahçeli, Doğu Perinçek, “adı lazım değil”, Meral Akşener!..

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.