“180 DERECE SİYASİ TAKLALAR ATAN”!..

  • 0
150 150 bakikarakol

Partisinin 8 Kasım 2022 Salı günkü grup konuşmasında AK Parti heyetinin anayasa değişikliğini görüşmek amacıyla Meclis’te grubu bulunan siyasi partileri ziyaret etmesi de son derece doğal ve doğru bir adımdır. HDP’yle niye görüşülmüş? Biz buna ne diyecek, nasıl bir tepki gösterecekmişiz? Günlerdir cevabı aranan marazi sorular bunlardır” https://www.mhp.org.tr/htmldocs/mhp/5081/mhp/Milliyetci_Hareket_Partisi_Genel_Baskani_Sayin_Devlet_BAHCELI__nin_TBMM_Grup_Toplantisinda_yapmis_olduklari_konusma_8_Kasim.html diyen, “HDP’ye nasıl baktığımızı tekrar etmeye lüzum bile duymuyorum” tümcesini de ekleyen; aradakileri atlıyorum- dün de (22 Kasım 2022 Salı) gene partisinin grup toplantısındaki konuşmasında “19 Kasım 2022 gecesi icra edilen Pençe-Kılıç Harekatı Türkiye’nin ve Türk milletinin hukuki ve meşru bir hakkıdır. Bu harekata karşı gelen, bu harekatın durdurulmasıyla ilgili dünyaya çağrı yapan HDP, TBMM’ne sızmış düşman bakiyesidir. Böylesi parti görünümlü bir örgütün siyaset hayatımızda bulunması haksızlıktır. Bu bölücü şebeke kapatılmasın da, Hazine’den aldığı yardımlarla teröristlere para aktarmaya devam mı etsin? Buna göz mü yumalım? Fahiş adaletsizliğe sesimiz çıkmasın mı? Anayasa Mahkemesi’nin hala neyi beklediğini sormayalım mı? HDP, Türk siyasetine tuzaklanmış zaman ayarlı bombadır. Bu bomba ya bombacıların elinde patlayacak ya da patlatılacaktır”  https://www.mhp.org.tr/htmldocs/mhp/5088/mhp/Milliyetci_Hareket_Partisi_Genel_Baskani_Sayin_Devlet_BAHCELI__nin_TBMM_Grup_Toplantisinda_yapmis_olduklari_konusma_22_Kasim.html sözlerini eden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli şöyle sürdürüyor:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’yle Katar’da kurduğu temas doğru bir temastır, bize göre arkası getirilmelidir. Bununla da kalınmamalı, Suriye Arap Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile de görüşme vasatı açılmalı, terör örgütlerine karşı ortak bir irade oluşturulmalıdır. Türkiye’nin Mısır, Suriye ve Irak’la tarihten gelen çok güçlü bağları vardır ve bilinmektedir. Biz doğrudan ikili görüşmeleri başlatamazsak bozguncular aramızı iyice açacaklardır.”

 

Ne yalan söyleyeyim, “180 derece siyasi taklalar atan” Bahçeli, okuduğunuz son paragraftaki sözleriyle beni şaşırttı!

Çünkü…

Doğruyu/doğruları söylüyor!

 

Söylüyor ama…

“… ikili görüşmeleri başlatamazsak bozguncular aramızı iyice açacaklardır” diyerek, dile getirdiği “doğrunun başlangıcındaki yanlış”a değinmiyor!

Neden acaba?!

O “bozguncular” kim?!

O bozguncularla yol yürüyen kimler?!

Bahçeli bunlardan söz etmekten özenle (itinayla) neden kaçtı, kaçıyor?!

 

Milliyetçi Devlet Bahçeli, bir süreden beri, “attığı 180 derece siyasi taklalar”la “Türk siyasası”na (politikasına) çok büyük zararlar verdiği gibi “Türk Dili”ne de, “Güzel Türkçe”mize zararlar veriyor!

 

Dünkü grup konuşmasından bir örnek:

“… Suriye Arap Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile de görüşme vasatı açılmalı…” diyor.

 

 “Vasat” sözcüğü Arapça’dır, Türkçe anlamı “Orta, Ara”dır.

“Vasatî” yazılırsa, anlamı “Ortalama”dır.

Eğer…

“Vasatı” yazılırsa, anlamı “Ortam”dır.

Bahçeli, konuşmasında “vasatı” yerine “ortamı” veya “yolu” diyebilirdi.

 

Gözlemlediğim kadarıyla…

MHP de, Cumhur İttifakı’ndaki büyük ortağı AKP gibi, Güzel Türkçe’mizi hançerleyen Arapça sözcükleri kullanmaya hız verdi!

 

Versinler!

Yakında, bundan da çark edecekler!

 

Bu arada…

Bir diğer “180 derece siyasi takla atan”, önceki gün (21 Kasım 2022 Pazartesi), iktidar yanlısı Sabah Gazetesi’nin yazarlarından Yavuz Donat’a konuşmuş. https://www.sabah.com.tr/yazarlar/donat/2022/11/21/baskentte-manisa-bulusmasi yazının linki bu.

Tıklayıp okuyabilirsiniz.

 

Sanki çirkin “Şeyini şey ettiğimin şeyi” https://www.hurriyet.com.tr/gundem/seyini-sey-ettigimin-seyi-38592552 sözü eden o değil!

 

Bu ülke ve bu ülke halkı, “180 derece siyasi taklalar atan” sözüm ona “siyasiler”den neler çekti neler!

Ama…

Ç e k m e y e c e k ! . .

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.