5 YIL 8 AY 29 GÜN ÖNCEKİ HABER VE AKP GENEL BAŞKANI CUMHURBAŞKANINA ÖNERİM…

  • 0
150 150 bakikarakol

AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanına önerimden önce sizi 5 yıl 8 ay 29 gün önce, yani 16 Mart 2015 günü Milliyet Gazetesi’nde “Anonim şirket gibi yönetilmeli” https://www.milliyet.com.tr/siyaset/anonim-sirket-gibi-yonetilmeli-2028726 başlığıyla yayınlanan Anadolu Ajansı’nın (AA’nın) “Balıkesir” haberiyle buluşturmak istiyorum.
“Balıkesir Ekonomi Ödülleri’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin anonim şirket gibi yönetilmesini istediğini söyledi, Kürt sorunu için de ‘Yok öyle bir şey’ dedi” paragrafıyla başlayan haber şöyle sürüyor:
//Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘yeni Türkiye’nin’, sivil toplum örgütlerinin, iş adamlarının ellerinde yükseleceğini belirterek “Sizler bir iş adamı gibi bu ülkenin yönetilmesini istemez misiniz? Benim derdim ne biliyor musunuz? Bir anonim şirket nasıl yönetiliyorsa Türkiye de öyle yönetilmelidir” dedi.
Erdoğan Kürt sorunuyla ilgili de “Kardeşim ne Kürt sorunu, artık böyle bir şey yok. Kardeşim neyin eksik senin?” ifadelerini kullandı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Balıkesir Ekonomi Ödülleri 2015” töreninde yaptığı konuşmada, Meclis’in gündeminde olan parti kapatılmasıyla ilgili Anayasa değişikliği teklifine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ak Parti’nin Anayasa değişikliği teklifinin, 13 Mart 2015 Cuma günü TBMM Anayasa Komisyonu’nda kabul edildiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

‘Ceza kişiye verilsin’

“İnşallah Genel Kurul’dan da geçmek suretiyle artık ülkemde parti kapatılması tarih olur. Benim düşüncem, ilk defa burada açıklıyorum, o da şudur: Ben partileri, mademki tüzel kişiliktir, gerçek kişi ile tüzel kişiliği birbirine karıştırmayalım. Cezanın gerçek kişiye verilmesi lazım. Bir partinin başkanı suç işlediyse ver, üyeleri suç işlediyse kendisine ver ama bir partiye bu cezayı neden veriyorsun? Ben diyorum ki şöyle olması lazım: Bir siyasi partinin kapatılması gibi bir madde gündeme gelse, bunun için söylenmesi gereken, ‘Bir siyasi partini kapatılması teklif dahi edilemez’ diye bir hükmün oraya gelmesi lazım. Ancak, suçu işleyen kimse onlar bu işin bedelini öder.”

‘Bunlar nafile şeyler’

‘Birilerinin köşelerinde 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kendisi ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile ilgili yazdığını’ söyleyen Erdoğan, şöyle konuştu:
“Dertleri, ‘Acaba biz bunları birbirine düşürebilir miyiz?’ Boşuna uğraşmayın. Bunları yapamazsınız, bunları başaramazsınız. Bunlar boş, nafile şeyler. Karşımızda tüm umudunu sokak olaylarına, vandalların eylemlerine, Çözüm Süreci’nin başarısızlığa uğramasına bağlamış bir hastalıklı zihniyet var. Buralarda bizim, bu terörle mücadelede neler kaybettiğimiz belli. Bunu bilmeyenimiz var mı?”

‘Ne istiyorsun daha?’

Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “Hâlâ bakıyorsunuz varsa, yoksa Kürt sorunu. Kardeşim ne Kürt sorunu, artık böyle bir şey yok. Kardeşim neyin eksik senin? Bir Kürt olarak sen bu ülkede cumhurbaşkanı oldun mu, oldun. Başbakan çıkardın mı, çıkardın. Bakan çıkardın mı, çıkardın. Devletin en üst kademelerine yönetici gönderdin mi, gönderiyor musun, var. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde var mısın, var. Ne istiyorsun daha? Ne istiyorsun?”
Yeni Türkiye’nin, toplumun önderi olan sivil toplum örgütlerinin, iş adamlarının, girişimlerin ellerinde yükseleceğini belirten Erdoğan, “Sizden benim bir istirhamım şudur: Yeni Türkiye’yi, başkanlık sistemini, yeni anayasayı her fırsatta milletimize anlatmanızdır. Sizler bir iş adamı gibi bu ülkenin yönetilmesini istemez misiniz? Benim derdim ne biliyor musunuz? Bir anonim şirket nasıl yönetiliyorsa, Türkiye de öyle yönetilmelidir. Yoksa bileklerine bağlıyorlar prangayı, yürü yürüyebilirsen. Bu ülke bu şekilde sıçramaz” dedi.//

Türkiye’yi, anonim şirket gibi yönetmek!

Olası mı?!

Yönetemediler!

Tek bir örnek:
www.gercekgundem.com internet gazetesinde 22 Kasım 2020 günü “Varlık Fonu’nda Botaş gerçeği: Karla devredildi, zarara geçti!” https://www.gercekgundem.com/ekonomi/231647/varlik-fonunda-botas-gercegi-karla-devredildi-zarara-gecti?utm_source=share-twitter başlığıyla yayınlanan haber!
Haberin spotu da şöyle:
“AKP’nin 2017’de Varlık Fonu’na devrettiği BOTAŞ, 2017 yılında 3.3 milyar lira kar ederken 2018’i 2.4 milyar lira zararla kapattı.”

İşsizlik, açlık, yoksullaşan halk yığınları, ülkeyi anonim şirketi gibi yönetemediklerinin ve “Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”nin çöküşünün birer kanıtı!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk varsın “Yoksulluk, uluslararası dokümanlarda da ifade edildiği gibi artık Türkiye için sorun olmaktan kalktı” desin, diye dursun!

Halk yoksullaştıkça, işsiz kalıp açlık çektikçe -her ne hikmetse- TV kanallarının tamamına yakınında -bir kaçı dışında- “yemek programları” yayınlanır oldu!

Açlıkla savaşan insanlara psikolojik işkencenin alası yapılıyordu!

Korona Virüsü ve Korona Virüsü yasaklarıyla, işsiz ve aç insanlara, evine, çoluğuna çocuğuna zar zor bir lokma ekmek götürebilen insanları da kattı!

Tam bu nokta; Pazartesi günlerini, “Korona önlemleri ve yasakları”na ilişkin açıklamaları rutin hale getiren AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanına bir önerim olacak.
Lütfen dikkate alsınlar, yaşama geçirsinler.
Halkın psikolojisini, sağlığını, intihara kalkışmamasını düşünerek, TV kanallarında her gün, saatlerce yayınlanan “yemek programları” da, en az 3-5 aylığına “Korona yasakları” gibi yasaklansın!..

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.