A BENİM KURBAN OLDUĞUM HALKIM, NE OLURSUN AĞLAMA, AZICIK DÜŞÜN, AZICIK SORGULA, AZICIK SENİ KANDIRANLARI TANI!..

  • 0
150 150 bakikarakol

Merkez Bankası’nın, AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanının istemi ile faiz indirimine gideceği bekleniyordu.

Dün gitti:

2 puan!

Yüzde 18’den, yüzde 16’ya indirdi!

Beklentinin çok çok üstündeydi!

Herkes şaşkındı!

Tahtakale’deki döviz büroların, döviz panolarını 15 dakika kapattı, işlem yapmadı; açılıp işleme başladığında Dolar 9 Lira 49 Kuruşu (yani 9 milyon 490 TL’yi), Euro 11 lira 50 Kuruşu (yani 11 milyon 50 TL’yi) gördü.

(Bu rakamlar, önümüzdeki saat ve günlerde çok daha yukarılara çıkacak!)

Kimi şaşkın ekonomistler, bunun adını “Arabanın devrilmesi” koydu!

 

Ekonomist değilim ama bu faiz indiriminin zamları nasıl da tetikleyeceğini düşündüğümde, yüzde 10-12 gibi bir devalüasyon yaşadığımızı öngördüm.

Gene…

Ekonomi ilgi alanım dışında olmasına karşın, Merkez Bankası’nın 23 Eylül 2021’den 28 gün sonra 2’inci kere faiz indirimi kararı, ülke gerçekleriyle hiç örtüşmüyor!

Bu nedenle…

Ekonomik değil, “Ben ekonomistim” diyen AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanının siyasi kararlarıyla birebir örtüştüğü için “siyasi” bir karardır!

 

Saygın ekonomist Emin Çapa’nın “Dolar, Euro ve diğer yabancı paralar, hele de Dolar, değer kazandıkları için paramız değer yitirmiyor, TL’miz yabancı paralar karşında değer yitirdiği için dövizde artışlar oluyor” içeriğindeki saptaması, vurgusu içime mıh gibi saplanıyor!

 

Emperyalist ABD merkezli Bloomberg, haberinin başlığına “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası” sözcükleri yerine, AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanının soyadını yazarak “Erdoğan Merkez Bankası” https://www.sozcu.com.tr/2021/ekonomi/bloombergden-dikkat-ceken-faiz-haberi-erdogan-merkez-bankasi-6720541/ sözcüklerini atması da içime mıh gibi saplandı!

 

Ve…

Akşam saatlerinde gelen “Uluslararası Mali Eylem Görev Gücü, Türkiye’yi, kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadele konusunda yeterince çaba göstermeyen ülkelerin bulunduğu ‘gri liste’ye aldı” https://www.sozcu.com.tr/2021/dunya/turkiye-kara-para-aklama-ve-terorizmin-finansmani-ile-mucadele-konusunda-gri-listeye-alindi-6721097/ haberi de içime mıh gibi saplandı!

 

Aslında…

Ekonomide, iç-dış siyasada, ekinde (kültürde), ticarette vb…

Ülkenin rotası…

“ABD projesi” tanımlamalı AKP’nin siyasi yaşamımıza girip umut ve 3 Kasım 2002 Genel Seçimlerinde yüzde 34,3 oy alarak birinci parti olması, bu yüzdeliğe karşın 363 Milletvekili çıkarması, tek başına iktidara gelmesi…

12 Eylül 2010’da yapılan yargı bağımsızlığını alıp götüren –Yetmez ama Evet”çilerin çok çalıştıkları- halkoylamasının kabul edilmesi…

16 Nisan 2017’de ucube “Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”nin oylanması ve kabul edilmesi…

24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimleri ile AKP Genel Başkanının Cumhurbaşkanı seçilmesi, partisi AKP’nin Cumhur İttifakı ortağı MHP’nin desteği ile iktidarını sürdürmesi i ile

d e ğ i ş t i !

 

Gelinen nokta ortada!

 

Hepimiz sorumluyuz, hepimiz suçluyuz!

Anlayabildiklerimizi halka anlatamadık!

Anlayıp da anlatabildiklerimizi halkımızın bir kısmı anlamamakta inat etti!

Şimdi de…

Caddede, sokakta, çarşıda pazarda “İş yok. Nasıl geçineceğiz. Karakışı nasıl geçireceğiz. Her geçen gün kötüye gidiyoruz” deyip gözlerinden sicim gibi yaş döküyor!

 

Diyorum ki…

A benim kurban olduğum halkım, ağlama, sızlanma, yakarma, yardım dilenme!

Çare sende!

Güç sensin!

Azıcık düşün!

Azıcık sorgula!

Azıcık olup bitenleri gör, olup bitecekleri öngör!

Azıcık seni kandıranları, sana yalanlar söyleyenleri tanı!

Azıcık iradenin, oy’unun öneminin, etkisinin ayırtına (farkına) var!..

O zaman ülken özlediğin ülke olur, özgürce, sağlıklı, varlıklı, mutlu, sevgi, barış ve kardeşlik içinde yaşarsın!

Ne olursun bu yazdıklarımı not et!

Ve…

Ne olursun ağlama!..

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.