“ADEM ÇALKIN” GİBİ MİLLETVEKİLİN VARSA, GERİ DE KALIRSIN, KARS’IN, ERZURUM’UN İLÇESİ DE OLUR!..

  • 0
150 150 bakikarakol

Bu kez de Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kars’la Erzurum’un arasını açmak ya da Kars’la Erzurum’u karşı karşıya getirip kavga ettirmek için harekete geçti!

2011 yılında, merkezi “Kars” olmak kaydıyla, Kars-Ardahan-Iğdır illerini içine alan “Kars Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü”nü kapatmak, Erzurum’a bağlamak kararı alıyor!

Gerekçe ne?

Bilen yok!

Aslında bilen var!

Onlar, kararı aldıranla ya da aldıranlarla, Kültür ve Turizm Bakanlığı!

İki tarafta, kararın neden, hangi gerekçeyle/gerekçelerle alındığını açıklamıyor!

Kendi hallerine bırakılırsa, açıklamayacaklar da!

Çünkü hiç bir “haklılık” yok!

 

Yıllardır, kimi resmi kuruluşlar, belirli aralıklarla Kars’tan alınıyor, Erzurum’a götürülüyor!

Örneğin “Kars Radyosu”!

Kapatılıp Erzurum’a götürüldüğünde, nasıl da ağlamıştım!

İyi anımsıyorum, aynı duyguları, sevdalısı olduğum Kars’ımın, sevdalısı olduğum Karslım da yaşamıştı!

 

Kars’ın hakkı olan kimi yatırımların Kars’a değil Erzurum’a kaydırılmaları olayı yadsınamaz!

 

Haliyle, bu “yanlışlar zincir”, Kars-Erzurum gerginliğine neden oldu!

 

Öyle ki, 1980 öncesi, iki ilin İl Genel Meclis’lerinde, iki il arasındaki doruğa varan gerginliğin bitirilmesi, eskisi gibi iki ilin “kardeş il” olması için “barış görüşmeleri” yapması  unutulur mu!

 

“Siyasi kavgan”ın içeriğine, ayrısına girmeyeceğim.

 

Kars’a gelmeden Erzurum’da kalan, Kars’tan alınıp Erzurum’a götürülen her hizmet, yatırım, başka varlıklar, Erzurumluları sevindirirken, mutlu ederken, biz Karslıları kahrediyor, üzüyor, biliyor, öfkelendiriyordu!

Bit gazeteci olarak, birebir yaşadım, biliyorum!

 

Biz Karslılar dün gibi, bugün de…

Erzurum’la “kardeş komşu şehir” olarak kalmak istiyoruz; Erzurum’a yapılan yatırımların, Erzurum’a değil Kars’a yapılması peşinde değiliz; Kars’ımızın hakkı olan yatırımların Kars’ımıza gelmesi ve Kars’ımızda olanların Kars’tan alınıp Erzurum’a götürülmemesi derdindeyiz!

 

Nedense biri/birileri, 1980 öncesindeki gibi Kars’la Erzurum’u karşı karşıya getirmenin, kavga ettirmenin uğraşında!

Amacın ne olduğunu anlamış değilim!

Ama 1980 öncesi o zor, kavgalı, kanlı günler unutulmadı!

İki il de, iki ilin halkı da her alanda ciddi biçimde olumsuz etkilendi!

Bu yaşanmışlıktan, Kars ve Erzurum’un duyarlı insanları, o berbat günlerin yeniden yaşanmasına, yaşatılmasına izin vermeyecek!

 

Erzurum’un 6 (5’i AKP’den, 1’i Dem Parti’den) Milletvekili ile Kars’ın 3 (1’i CHP’den, 1’i AKP’den, 1’i Dem Parti’den) Milletvekili bu konuda bir araya gelmeliler, konuşmalılar, “yanlışa”, “haksızlığa” nokta koymalılar ve tutarlıca ortak hareket etmeliler.

İlk olarak da, şu günlerde yaşanan, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “Kars Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü”nün “Kars’tan Erzurum’a götürme kararı”nı durdursunlar.

Bunu yapmazlarsa, sıra başkalarına gelecek!

Karslı haklı olarak “Kars’ın, Erzurum’un ilçesi yapılmak isteniyor” düşüncesine kapılacak, sessiz, pısırık kalmayacak, itiraz edecek, tepki verecek!

Derim ki…

Aman, böylesi olumsuz gelişmeler olmasın, 1980 öncesi “kavgalı, kanlı günler”e veya benzeri günlere dönülmesin!

“Yanlış karar” iptal edilsin!

Kars’takiler Kars’ta kalsın, Kars’a gelecekler engellenmesin, gelsin!

Tarihi geçmişi ve tarihi varlıklarıyla zengin kent Kars’a artık “Gazi” unvanı verilsin!

 

Umarım…

Bu çağrım ve Kars’tan yükselen Karslı’nın tepkileri*, ilgililer tarafından dikkate alınır, gereği yapılır, Kars-Erzurum arasına “fitne” sokulmaz, Kars’ın da Erzurum gibi kalkınmada, gelişmede önü açılır, Kars hak ettiği yere, konuma gelir!

 

Son sözüm:

Yetti!

Kars’ımızdaki “Kültür Varlıklarını koruma Bölge Müdürlüğü”ne dokunmayın!

Onu da Kars’tan alıp Erzurum’a götürmeyin!

 

Yazımı tam burada bitirmiş, gözden geçirmiştim ki, Kars kent merkezinde günlük düzenli yayın yapan internet gazetelerinden www.gazetekars.com’daMilletvekili Adem Çalkın: Koruma Kurulu’nun Karsımızda kapanması ertelendi” https://www.gazetekars.com/milletvekili-adem-calkin-koruma-kurulunun-karsimizda-kapanmasi-ertelendi-45202h.htm başlıklı haber gözüme ilişti.

Bir solukta okudum.

Kars AKP Milletvekili Adem Çalkın “Kars’ımızda kasıtlı olarak, çarpık bir şekilde, cahilce yazılan bazı köşe yazılarına itibar etmeyin. Bunlar gerçeği tam olarak yansıtmamaktadır” diyor, şöyle sürdürüyordu:

“Kültür Varlıkları Koruma Kurulu Bölge Müdürlüğü, yatırımcı değil, denetleyici ve düzenleyici bir kuruldur. Bu kurul 2’si Erzurum, 1’si Antalya, 1’si Ağrı, 1 tanesi de Kars’ımız olmak üzere 5 kişiden müteşekkildir. Yaklaşık iki yıl önce, Kültür Bakanlığı’mızca dosya sayılarının yeterli olmamasından dolayı, en yakın  il olan Erzurum’a ‘Kültür Varlıkları Koruma Kurulu Bölge Müdürlüğü’ne bağlanmasına karar verilmiştir. Bu iş yükünden başka bir şey değildir. Dolayısıyla Erzurum’a bir katkısı yoktur. İllerde turizme yatırımcı olarak bir katkısı bulunmamaktadır. Yatırımcı olarak Kültür İl Müdürlüklerimiz ve Valiliklerimiz yetkili kurumlardır. Kars Milletvekili olarak, olayı ilk anından itibaren çok yakından takip ediyorum. Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy ile yapmış olduğumuz birebir görüşmeler neticesinde, kurulun Kars’ımızda kapanması ertelenmiştir. Ortalığı germeye, suni gündemler oluşturmaya gerek yoktur. Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’a yakın ilgisi dolayısıyla, bu konuda olumlu görüş ve desteklerini bildiren mimar, mühendis ve STK temsilcilerimize teşekkür ediyorum. Biz her alanda Gazi Kars’ımıza sahip çıkmaya ve onun hizmetkarı olmaya devam ediyoruz.”

 

Okuduğuma, okuyacağıma bin pişman oldum!

Bu, ne biçim sözler!

Yıllarca AKP’nin “Kars İl Başkanlığı”nı yapmış, “15 Temmuz Gazisi”, Kars AKP Milletvekili Adem Çalkın bu sözleri nasıl eder?!

 

Çalkın’a, her tümcesinin ardından “Ne demek?!” diye sormak isterim!

 

Kars’taki “Kültür Varlıkları Koruma Kurulu Bölge Müdürlüğü”nün iki yıl önce “Erzurum’a bağlanması”na ve Kars kamuoyunun çok yoğun tepkisi üzerine “ertelenmesi”ne karşı çıkmayan, “Hayır, ne bağlanma, ne erteleme, o Bölge Müdürlüğü Kars’ta kalacak” demeyen Çalkın, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na “Bakan” sıfatıyla atanan “yüksek bürokrat” –turizmci- Mehmet Nuri Ersoy’a “güzelleme”ler yapacağına, gerçek anlamda “Kars’ın, Karslının Milletvekili” olsun!

 

İçtenlikle söylemeliyim ki…

“Medeniyet” kenti Kars, “Adem Çalkın” gibi Milletvekilleri çıkardığı sürece, Kars da, Karslı da ne ekonomide, ne siyasada (politikada), ne ekinde (kültürde), ne sanatta, ne aydınlanmada, ne çağdaşlaşmada, ne kalkınmada bir arpa boyu yol alamaz, hakkı olan yatırımlar gelmez, elindekiler de tek tek Erzurum’a, İzmir’e, başka başka illere gider!

 

Sevdalısı olduğum Kars’ımın sevdalısı olduğum insanları…

“Adem Çalkın” gibi Milletvekilin varsa, kimseleri yerme, suçlama, sorumlu tutma!

Geri de kalırsın!

Kars’ın, Erzurum’un ilçesi de olur!

Milletvekilini seçmesini, seçtirdikten sonra çalıştırmasını ve Genel Başkanların “atadığı” Milletvekili adaylarına oy vermenin “seçmek” olmadığını lütfen bil, gereğini yap!..

  

* Kars STK Temsilcileri bir araya geldi! Gazi Kars Platformu: ”Kapatılmasını istemiyoruz” https://www.karsmanset.com/haber/kars-stk-temsilcileri-bir-araya-geldi-gazi-kars-platformu-kapatilmasini-1191561.htm#google_vignette

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.