ÖZGÜR ÖZEL, SİYASİ SÖYLEMLERİYLE SİYASİ EYLEMLERİ BİRBİRİNİ TUTMAYAN, ÇOK YAMAN ÇELİŞEN SİYASİ!..

  • 0
150 150 bakikarakol

31 Mart 2024 yerel seçimlerinden CHP yüzde 37,76 oyla birinci parti çıktı.

Nasıl olmuştu ki CHP oyunu yüzde 11 ile yüzde 13 arasında artırmıştı?

Başarı, 5 Kasım 2023’teki 38’inci Olağan Kurultay’da CHP Genel Başkanı seçilen Özgür Özel’e kesildi.

“Özgür Özel, ‘Genel Başkan’dı, şimdi ‘lider’ oldu” diyen, diye yazan, konuşan oldu!

Oysa yanlıştı!

Başarı, “Toplumsal Muhalefet”indi!

Ben buna “dip dalga” da diyorum.

 

31 Mart 2024’ten bugüne (8 Mayıs 2024) bir ay, 8 gün geçti; görüyorum ki, Özgür Özel seçim sonucundaki başarının “kendisine ait olduğu” görüşünde!

Bu kanıya nereden, nasıl varıyor, bilmiyorum ama “toplumsal muhalefet”in veya “dip dalga”nın “başarı”sını daha bir süre “gasp” edecek!

 

“Genel Başkanlık” yarışışında, aday belirlemede “önseçim” sözü veren, ancak yerel seçim sürecinde “süre darlığı” uyduruğu/bahanesi ile bir-iki küçük yerde önseçim yapan, onlar dışında çok mu çok kötü, berbat “aday belirleme” eylemi sergiledi.

Varsın kendini öyle görsün, sansın.

 

Özgür Özel, o “sanı”yla usunca (aklınca) siyasalar (politikalar) belirlemeye başladı.

 

31 Mart 2024 Yerel Seçimi’nden ikinci ve beşinci çıkan “siyasi karşıt” konumundaki siyasiler ise Özgür Özel’in bu “havası”ndan, “siyasi kazanım” elde etme peşindeydiler.

Başardılar da!

 

Çok geçmedi, Özgür Özel’den, AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanına, “ziyaret” istemi gitti.

 

2 Mayıs 2024’e gün ve saat verildi.

Bir gün önce (1 Mayıs 2024) Saraçhane’den 1 Mayıs’a çıkmasına, polis engeliyle olanak tanınmayan Özgür Özel 2 Mayıs günü, AKP Genel Merkezi’ne geldi; aracından iner inmez, neredeyse koşar adımlarla içeri girdi; 8’inci katta AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı tarafından karşılandı.

AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı, burayı uygun görmüştü.

“Genel Başkan odası”nda, Anadolu Ajansı’na (AA’ya) fotoğraf ve video çekimi yaptırıldı.

Odadaki düzenlemede, “boş koltuk” Özgür Özel’in dikkatini çekti, hoşnutsuzluğunu dile getirdi; AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı yanıt yerine, Özel Kalem Müdürü’ne dönerek, “Biz de CHP’ye iadeyi ziyarette bulunalım” dedi.

Özgür Özel’in gözünden ya da dikkatinden, solunda oturan AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanının solundaki “Cumhurbaşkanlığı Forsu” kaçmış olmalıydı ki, bu konuda basına bir sözcüğü dahi yansımadı.

Basından öğrendik ki, Özgür Özel konuşmuş, AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı not almış.

 

Dikkatini çekmiştir:

Görüşecek kişiler, iki siyasi partinin Genel Başkanı.

Ama ikisinden birinin, “Cumhurbaşkanı sıfatı”, bir başka değişle “Cumhurbaşkanı şapkası” da var.

Görüşme, AKP Genel Merkezi’nde.

“Zirve”nin yapıldığı odada ise “Cumhurbaşkanlığı Forsu” var.

 

Özgür Özel bunu, “boş koltuğu” yadırgadığı kadar yadırgamamış; AKP Genel Merkezi’ne, “AKP Genel Başkanı” ile görüşmeye gelmişti ama sunumunu “Cumhurbaşkanı”na yapmıştı.

 

Yaklaşık bir saat 40 dakika süren görüşmenin bitiminde, karşılandığı gibi, AKP Genel Başkan Vekili tarafından uğurlandı, gene kaçarcasına aracına koştu!

 

“Şeffaf” sözcüğünü ağzından düşürmeyen, her keresinde “şeffaflık”tan söz eden, “dem vuran” Özgül Özel neden “ketum” kesilmişti?!

İçeride bir gelişme, bir “istem”, bir “kabullenme” mi olmuştu?!

 

Bir gün sonra (3 Mayıs 2024) AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı, Cuma Namazı’nı kıldığı İstanbul Üsküdar’daki Çilehane Camii çıkışında gazetecilerin sorusu üzerine “Bildiğiniz gibi Özgür Bey şu anda CHP’de genel başkan oldu. Genel başkan olduktan sonra böyle bir ziyareti kendisinin gerçekleştirmiş olması iktidar ve ana muhalefet arasında aslında olumlu bir gelişme oldu. Bundan önceki süreçlerde bu tür maalesef adımlar atılmıyordu. Bu adımın atılmasıyla siyasetin ülkemizde çok daha yumuşama dönemine girdiğini görüyoruz. Ben de Özgür Bey’e ilk fırsatta böyle bir ziyaretin karşılığını yapacağımı söyledim ki Türkiye’nin, Türk siyasetinin buna ihtiyacı var. İlk fırsatta bu ziyareti gerçekleştirerek Türkiye’de siyasetin yumuşama sürecini başlatalım istiyorum. Bu adımı da atacağız.” https://www.tccb.gov.tr/haberler/410/152236/-israil-ile-ticaretin-durdurulmasi-aramizdaki-ticaret-hacmini-yok-farz-ederek-bu-kapiyi-kapattik- tümcelerini etti.

 

“… yumuşama …” sözcüğü gündem oldu.

 

Dikkatimi, “Bildiğiniz gibi Özgür Bey şu anda CHP’de genel başkan oldu” tümcesi de çekmişti.

“Özgür Bey şu anda CHP’de Genel Başkan oldu” ne demekti?!

Özgür Özel, 5 Kasım 2024 günü Ankara’da yapılan 38’incı Olağan Kurultay’da “CHP Genel Başkanı” seçilmemiş miydi?!

 

Aradan 3 gün geçti, 6 Mayıs 2024’e gelindi.

6 Mayıs, dünya Kemal Atatürk yolunda “Tam bağımsız Türkiye” savaşımı veren, “Üç fidan” sözcükleriyle de anılan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan’ın, Ankara Ulucanlar Cezaevi’nde, 1972 yılında saat 05,30’da idam edildikleri gündü!

İdamlarının 52’incı yılında, Özgür Özel, Ankara Yenimahalle’deki Karşıyaka Mezarlığı”nda mezarlarını ziyaret etti, orada düzenlenen anma törenine katıldı, konuştu   https://www.chp.org.tr/haberler/cumhuriyet-halk-partisi-lideri-ozgur-ozel-uc-fidani-mezari-basinda-andi-denizler-anayasal-duzeni-savunuyordu, soruları yanıtladı.

AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanının, CHP’ye yapacağı ziyarete* ilişkin soruya “Bize henüz böyle bir başvuru yapılmadı. Böyle bir talepte bulunulacağını biliyoruz. Netleşen bir tarih olduğunda açıklanır” yanıtını veren Özgür Özel, AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı ile gerçekleşen görüşmenin ardından “CHP’nin içi karıştırılmaya çalışılıyor” yorumlarına ilişkin soruya yanıtı ise şu oldu:

“Bu tip yorumları duyuyorum. Bunlar eski zamanlarda, 47 yıl seçim kazanamamanın verdiği özgüvensizliği atamamış bazı arkadaşlarımızın değerlendirmeleri. Türkiye’nin birinci partisini, yüzde 38 oy almış bir partiyi, gelecek seçimlerde Türkiye’nin iktidar partisi olmak için can ve başla çalışan, buna yürekten inanmış kadroların partisini kim karıştırmak isteyebilir? Kim komplo teorileri ile bizleri meşgul etmek isteyebilir? Bunlar özgüvensiz dönemden kalan meseleler. Kendimize güvenimiz tam. Kayıt dışı siyasete karşıyız. Her şeyi gözlerinizin önünde yapıyoruz, açıklıyoruz, çalışıyoruz, gayret ediyoruz. Hiç kimse korkmasın. Bu CHP’yi tankı, topu, tüfeğiyle darbeciler karıştıramadı. Biz her seferinde bazen düştük, hep beraber düştüğümüz yerden kalktık. Şimdi yerdeyken kalkacağına inanan bir parti. Tarihinin en önemli çıkışlarından birinde böyle özgüvensiz sorularla, özgüvensiz tartışmalarla kimse kimseyi meşgul etmesin. İşimiz var daha iktidar olacağız.”

 

“Ketum”luğunu sürdüren Özgür Özel dün de (7 Mayıs 2024) MHP Genel Başkanı ile Kamutay’da (TBMM’de), MHP Genel Başkanı’nın odasında saat 12.00’da görüştü.

 

45 dakikalık görüşmenin sonunda iki Genel Başkan da açıklama yapmadı.

 

Açıklama, aynı gün saat 13.40’da başlayan Özgür Özel’den geldi.

https://www.chp.org.tr/haberler/chp-lideri-ozel-tbmm-grup-toplantisinda-konustu-31-mart-secimleri-genele-yansimaz-diyenler-yanildi linkinden okuyabilirsiniz.

Net anlatı yok.

 

Anlayacağınız…

Özgür Özel, 3 ve 7 Mayıs 2024 günlerindeki iki ayrı ziyaretin içeriği, ayrıntısıyla ilgili “ketum”luğunda kararlılık sergiledi.

Ancak…

Öncelikle…

Dünkü grup konuşmasındaki “Önümüzdeki dönem benden sonra görev yapacak genel başkanlarımıza aktarılmak üzere genel başkanlığın ilgili, güvenceli biriminde muhafaza edilmiştir” tümcesine takılıyorum.

“Önümüzdeki dönem, benden sonra görev yapacak …” ne demek?!

“Önümüzdeki dönem” sözcükleriyle vurgulanan, 4 yıl sonraki dönem mi?!

4 yıl sonraki dönem sonu, “Cumhurbaşkanlığı” mı işaretliyor?!

Sonra da…

“Gönlümüzdeki adayı gönlümüzde tutarak, gönüllerimizdeki ortak bir duyguyu ön plana çıkarmak lazımdır. Kimin gönlünden kimin geçtiğinin hiçbir önemi yoktur. Günü gelince CHP’nin bir adayı olacak. O aday CHP’nin seçilmişleri ile CHP’nin üyeleri, halkın sesini dinleyerek, bilimsel yöntemlerden yararlanarak, seçilmiş organlarında tartışılarak, CHP’nin grubunda kararlaştırılarak, anayasa nasıl diyorsa öyle, bu seçim başarısı nasıl geldiyse öyle belirlenecektir. Kimsenin şüphesi olmasın. CHP’nin Genel Başkanı olarak kendi adaylığımı dayatmak, CHP’nin tarihi bir fırsatı kaçırmasını sağlamak, CHP’nin birilerinin tükenmekte olan iktidarına tekrar fırsat vermek gibi bir hata yapmayacağımdan herkes emin olsun. Bundan sonraki süreçte hepimizin ortak doğrusu, bu parti için omuz omuza, yan yana, bu partinin hiçbir değerinden korkmadan, popülerleşenlere popülerleşmesini kıskanmadan, güçleneni destekleyerek, yanlışımızı örterek, doğrumuzu alkışlayarak, teşvik ederek, bu partinin bu gruptaki, bu partinin tüm belediyelerindeki her birisi bu partinin evladı olan yıldızlarını, bu partinin evlatlarını güçlendirerek bu partiyi güçlendirmek boynumuzun borcudur. CHP kendi evlatlarından korkmaz. CHP birileri istiyor diye birbiri ile uğraşmaz. CHP’liler bilir ki hepsinin ortak görevi birlik ve beraberlik halinde Cumhuriyetin ikinci yüzyılının ilk yerel seçimlerini nasıl kazandıysa ilk genel seçimlerini kazanmak ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün partisini birinci parti yapmaktır. Biz kazanacağız. CHP, Türkiye ittifakını kurdu ve o ittifakı iktidar yapacak” tümcelerine odaklanıyorum:

 

Uzatmayayım…

Özgür Özel’e inanmıyorum, güvenmiyorum!

Süreç netleştirmiştir ki:

Özgür Özel…

Siyasi söylemleriyle siyasi eylemleri birbirini tutmayan, tamamlamayan, çok yaman çelişen…

180 derece siyasi dönüşler yapan siyasilerden ayırtı (farkı) olmayan…

Siyasi gündem meşgul ve işgal eden…

Gerçek gündemi öteleyen…

Toplumsal muhalefetin gündemini en altlara indiren…

Türkiye’nin ve Türk halkının gerçek gündemini diplere çekene/çekenlere, çektirene/çektirenlere yardımcı olan…

“Demokratik, Laik Parlamenter Sistem”den, “demokratik, laik eğitim”den söz etmeyen…

Dünya lideri Kemal Atatürk’ün “örgüt partisi” Cumhuriyet Halk Partisi”ni, “Genel Başkan partisi” yapan, köklü merkez partisi CHP’yi “merkez sağ”a kaydıran “Genel Başkanlar”ın yolundan giden, siyasa izleyen…

Atatürk’ün, Türkiye’nin, Türk halkının iç ve dış düşmanlarını dillendirmeyen…

Atatürk’ü, CHP’yi çok eksik bilen…

Siyasa üretecek oluşuma gitmeyen…

Siyasa üretecek siyasi kadroların yetişmesi için adım atmayan…

Siyasi karşıtlarla iş tutan, tutmaya can atan vb

Siyasi!..

 

* AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı, CHP’ye “AKP Genel Başkanı” olarak mı, “AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı” olarak mı gelecek?..

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.