AKP GENEL BAŞKANI CUMHURBAŞKANI “SİYASİ PROPAGANDA OPERASYONU”NU ÇOK İYİ BİLİYOR!..

  • 0
150 150 bakikarakol

Dün, Halk TV’de yayınlanan Ayşenur Arslan’ın Medya Mahallesi programının konuğu, Ali Babacan’ın Genel Başkanı olduğu Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi’nin Kurucular Kurulu Üyesi, asker kökenli Metin Gürcan’dı.

10 Büyükelçi’nin ortak “Osman Kavala açıklamaları”nı, AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanının Büyükelçileriİstenmeyen adam’ ilan edilmesine ilişkin sözlerini yorumluyorlardı; başkanlığında toplanacak “Cumhurbaşkanlığı Hükümeti Toplantısı” sonrası AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanının yapacağı konuşmaya dikkat çekiyorlardı.

Çünkü toplantıda, AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanını, Büyükelçilerle ilgili kararında iknaya çalışılacağı Ankara kulislerinde konuşulduğunu irdeliyorlardı.

 

Bu arada…

Ayşenur Arslan, “Kabine toplantısı” dedi, Metin GürcanCumhurbaşkanlığı Hükümet Toplantısı” diye tanımladı.

 

Tam bu sırada, Cumhur İttifakı ve Cumhur İttifakı İktidarı’nın küçük ama özgül ağırlıklı ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, Saray’da, AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı ile görüşeceği bilgisi rejiden Arslan’ın kulağına geldi.

Arslan da, konuğu Gürcan ve seyircileriyle paylaştı.

 

Metin Gürcan “Asıl Kabine Toplantısı bu” diyerek, iki ortağın bir araya gelmesine işaret etti.

 

Gürcan, Kamutay Genel Kurulu’nda bugün Irak’ta, Suriye’de, Lübnan’da 2 yıl süreyle daha asker bulundurmayla ilgili “Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi”nin görüşüleceğini anımsattı, “Bir yıldı, 2 yıla neden ihtiyaç dudular?” diye sordu.

 

Oylamada Cumhur İttifakı ortağı AKP, MHP, BBPEvet” diyecek; İyi Parti de koşulluEvet” diyecek; CHP ise dünkü toplantısında kararını belirleyecekti.

CHP yönetimi, yukarı bıyık, aşağı sakal arasında!

Ürkek siyasa!

(Ayrıntıya girmeyeceğim.)

Ürkek siyasaya nereye ve ne zamana kadar?!

CHP yönetimi, alacağı kararı halka anlatamamaktan kendini kurtarmayı, başarmalı.

HDP’nin kararı ret.

 

Ben de, 2 yıl süreli tezkerenin kabul edilmemesi yanlısıyım.    

 

Bahçeli ile AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı ne görüştüler?

Görüşme istemi kimden geldi?

Belli değil.

Bahçeli bugün grup toplantısı yapar, orada konuşursa, ipuçları yakalayabiliriz.

 

Derken…

Osman Kavala’nın serbest bırakılması konusunda ortak açıklama yapan 10 Büyükelçiden biri Amerika’nın Ankara Büyükelçisiydi.

Büyükelçilik Twitter hesabından paylaşımda bulundu, “ABD, Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi’nin 41. Maddesine riayet etmeyi teyit eder”  https://www.youtube.com/watch?v=xSavkKPuDzw dedi.

(Bazı yorumcular, İngilizceden Türkçeye çeviride küçük bir ayırt olduğunu savladılar: “ABD, Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi’nin 41. Maddesine riayet etmeyi sürdürür.”)

 

Bu tivit üzerine Cumhurbaşkanlığından, AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanının olumlu yaklaştığı açıklandı.

 

Ardından…

Kalan diğer 9 Büyükelçilikler de Twitter hesaplarından aynı tümceyi “ABD, Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi’nin 41. Maddesine riayet etmeyi teyit eder”  paylaştılar.

 

İktidar yanlısı gazetelerin internet siteleri, internet gazeteleri, televizyon kanalları, radyolar “10 Büyükelçi geri adım attı”, “10 Büyükelçi özür diledi” başlıklarını attılar, bu başlıklarda haberler yaptılar.

 

Sonra…

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Toplantısı” bitiminde AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı konuştu.

Konuyla ilgili söyledikleri özetle şöyleydi:

“Dünyada nice acılar yaşanır, zulümler yapılır, adaletsizlikler sergilenirken Türkiye’yi dillerine dolayanların amaçlarının hak, hukuk takibi olduğuna kimse bizi inandıramaz. Bağımsız ve tarafsız yargımız ile yargı mensuplarımıza yönelik bu saygısızlığa gereken cevabı vermek devletin başı olarak herkesten önce bizim görevimizdir.

Cumhurbaşkanı olarak malum açıklamayı yapan büyükelçiler hususunda ülkem ve milletim adına ortaya koyduğumuz tavır işte bu sorumlu ve samimi duruşun tezahürüdür. Bizim niyetimiz asla kriz çıkarmak değil, ülkemizin hakkını, hukukunu, onurunu, çıkarlarını ve egemenlik haklarını korumaktır. Nitekim bugün aynı büyükelçilikler tarafından yapılan yeni bir açıklamayla yargımıza ve ülkemize yönelik bühtandan geri dönülmüştür. Viyana Sözleşmesi’nin 41. maddesi ne yani ülkelerin kanunlarına ve nizamlara uygulayacağı, içişlerine karıştırılmayacağı taahhüdüne bağlılıklarını ifade eden bu büyükelçilerin artık Türkiye’nin egemenlik hakları konusundaki beyanlarında daha dikkatli olacaklarına inanıyoruz.

Ülkemizin bağımsızlığına ve milletimizin hassasiyetlerine saygı duymayan hiç kimsenin sıfatı ne olursa olsun bu ülkede barınamayacağını da ayrıca ifade etmek istiyorum.” https://www.tccb.gov.tr/haberler/410/131109/-bizim-niyetimiz-asla-kriz-cikarmak-degil-ulkemizin-cikarlarini-ve-egemenlik-haklarini-korumaktir-

 

Bu olayından şunu çıkardım:

AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı, iç siyasaya yönelik “siyasi propaganda operasyonu”nu çok iyi biliyor!..

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.