AKP’NİN GÜNDEM KIRICILIĞI!..

  • 0
150 150 bakikarakol

22 Aralık 2022 Salı günü, partim CHP’min –ne yazık ki- başındaki “adı lazım değil”, Kamutay’da (TBMM’de) parti grubunda konuşuyor.

https://chp.org.tr/haberler/chp-genel-baskani-kemal-kilicdaroglu-tbmm-chp-grup-toplantisinda-konustu-22-kasim-2022

Konuşmasının bitimine doğru “Evet, gelelim son konuya. Biliyorsunuz, Amerika’ya gittim, İngiltere’ye gittim. Amerika’ya gidişimde de, İngiltere’ye de gidişimde de havuz medyasına baktım, fırsatlar aradılar, ‘Nasıl karalarız’ diye uğraştılar, didindiler, bir kara propaganda mekanizması oluşturdular. Tabi onlar ‘Ne yapabiliriz? Bu gezileri nasıl gölgeleyebiliriz?’ arayışı içindeydiler ama tabii bizim partililer de merak etti. ‘Genel Başkan niye gitti?’ Biz söyledik, şöyle böyle ama onlar da merak ettiler. ‘Bu kadar sorun varken neden Genel Başkan Amerika’ya gitti, İngiltere’ye gitti, üniversitelerle görüştü, büyük firmalarla görüştü, neden bu görüşmeyi yaptı?’ diye. Onların yaptığı ‘korkudan’, bizim yaptığımız ‘meraktan’dı; biz merak ettik ‘Nedir bu?’ diye. Sabredin. 3 Aralık’a kadar sabredin. 3 Aralık’ta yeni bir vizyonu açıklayacağız…” diyor ve konuşmasını “Vizyonumuz hazır: 3 Aralık… Ekiplerimiz hazır, yatırımcılar hazır, taze para da hazır. Türkiye’yi bu beladan sonuna kadar kurtaracağız. 3 Aralık’ı bekleyin ve asla unutmayın, geliyor gelmekte olan!” tümceleriyle bitiriyor.

 

7 gün sonra…

Yani…

28 Kasım 2022 Pazartesi günü…

“6’lı Masa” diye de adlandırılan “Millet İttifakı”ındaki siyasi partiler (Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrasi ve Atılım Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi, İyi Parti, Saadet Partisi) hazırladıkları “Anayasa Taslağı”https://www.sozcu.com.tr/2022/gundem/son-dakika-altili-masanin-anayasa-taslagi-aciklaniyor-7504782/ açıklıyor.

 

2 gün sonra…

Yani…

30 Kasım 2022 Çarşamba günü AKP Genel Başkanı 13’üncü Cumhurbaşkanı, partisinin “İl Başkanları Toplantısı”nda konuşuyor. https://www.tccb.gov.tr/haberler/410/141927/-turkiye-yuzyili-programimizla-milletimize-cumhuriyetimizin-yeni-asrina-daha-buyuk-heyecanlarla-girecegi-bir-umut-isigi-yaktik- Linki tıklayıp okuyabilirsiniz veya  https://www.youtube.com/watch?v=F0mBI2zd5vQ linkinden tıklayıp dinleyebilir/izleyebilirsiniz.

Okuduğunuzda da, dinlediğinizde de, AKP Genel Başkanı 13’üncü Cumhurbaşkanının, “Millet İttifakı”nın “Anayasa Taslağı”ndan ciddi “rahatsız” ve “tedirgin” olduğunu göreceksiniz.

 

AKP Genel Başkanı 13’üncü Cumhurbaşkanı, konuşmasının bir yerinde Şimdi ayın 3’ünde açıklama yapacakmış. Bay Kemal, ayın 3’ünde biz de Şanlıurfa’dayız, biz de oradan açıklamamızı yapacağız. Sen açıklamanı yaparken, fırsat bulurken bizi de takip et. Bak bakalım Şanlıurfa’dan ses nasıl geliyor? Sendeki sese benziyor mu, benzemiyor mu?” diyor; arkasından şu iki tümceyi ediyor:

“Aslına bakılırsa, bunların derdi ülkeyi yönetmek değil, sadece devletin imkânlarını kendi aralarında paylaştıracak paravan bir şirket kurmaktır. Düşündükleri bu. Size biz, paravan şirket kurdurmayız.”

 

İki tümce bana, Anayasa gereği –değişimi olmadan önce- AKP Genel Başkanlığı’ndan istifa etmiş, 2014’de ilk defa halk tarafından seçilerek, “12’inci Cumhurbaşkanı” unvanını alan Recep Tayyip Erdoğan’ın, www.milliyet.com.tr ‘nin 16 Mart 2015’te saat 02.30’da yayına koyduğu haberine göre, “Balıkesir Ekonomi Ödülleri 2015 Töreni”ndeki şu sözlerini anımsatıyor:

“Sizden benim bir istirhamım şudur: Yeni Türkiye’yi, başkanlık sistemini, yeni anayasayı her fırsatta milletimize anlatmanızdır. Sizler bir iş adamı gibi bu ülkenin yönetilmesini istemez misiniz? Benim derdim ne biliyor musunuz? Bir anonim şirket nasıl yönetiliyorsa, Türkiye de öyle yönetilmelidir. Yoksa bileklerine bağlıyorlar prangayı, yürü yürüyebilirsen. Bu ülke bu şekilde sıçramaz.” https://www.milliyet.com.tr/siyaset/anonim-sirket-gibi-yonetilmeli-2028726

 

Türkiye’yi, bir anonim şirket gibi yönetmek!..

 

O gün de şaşkındım, bugün de!..

 

Geçiyorum…

 

3 Aralık 2022’ye gelmeden önce, Şanlıurfa’da yaşanan bir gelişmeye değinmeliyim.

 

Şanlıurfa Valiliği, 21 Kasım-5 Aralık 2022 günleri arasında, Şanlıurfa’da, mitin, gösteri, toplantı gibi etkinliklere yasaklama getiriyor.

Bu “yasaklama”dan ötürü, Şanlıurfa Gelecek Partisi İl Başkanlığı’nın yapmayı planladığı, Genel Başkan Ahmet Davutoğlu’nun da katılacağı mitinge izin verilmiyor.

 

Başta muhalefet partileri olmak kaydıyla, tepki göstermeyen kimse/kimseler kalmıyor!

 

Şanlıurfa Gelecek Partisi İl Başkanı Dr. Abdullah Yeşil, www.sanliurfaolay.com’  un haberine göre, açıklamalarda bulunuyor.

https://www.sanliurfaolay.com/haber/davutoglu-ozgurluk-size-yasaklar-bize-mi-diye-tepki-60236

www.urfa.comun haberine göre de İl Başkanı Yeşil Ahmet Davutoğlu’nun 29.11.22 Ş.Urfa Halk Buluşmasına izin vermeyen Valilik, Ak Parti Genel Başkanın gelişini neden göstermişti! Valiliğin (21.11.2022-05.12.2022) 15 Günlük yasaklama kararı var” https://www.urfa.com/miting-yasagi/ diyor, “Karar Sadece Muhalefet için mi alındı? Yasak ise Ak Parti’ye nasıl izin veriliyor?” sorularını yöneltiyor.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ise 1 Aralık 2022 Perşembe gecesi saat 20.11’de Twitter hesabından Özgürlük size! Yasaklar bize mi? Bu da geçer Ya Hü!” https://twitter.com/Ahmet_Davutoglu/status/1598364103462031375 diye yazarak, paylaşımda bulunuyor.

 

Ve…

Gelelim 3 Aralık 2022 Cumartesi gününe…

 

İlkin…

“Adı lazım değil” İstanbul’da https://chp.org.tr/haberler/chp-genel-baskani-kemal-kilicdaroglu-kinci-yuzyila-cagri-bulusmasinin-kapanis-konusmasini-yapti,

Sonra…

AKP Genel Başkanı 13’üncü Cumhurbaşkanı, Şanlıurfa’da https://www.tccb.gov.tr/haberler/410/141979/-ulkemizin-uretimden-diplomasiye-her-alanda-sahip-oldugu-potansiyeli-en-ust-seviyede-hayata-geciriyoruz- konuştu.

 

Yalnızca sormak istiyorum:

İstanbul’daki ekonomi ağırlıklı içerikli konuşmaları Türk halkı ne kadar anladı, anlayabildi?

Şanlıurfa’daki “resmi açılışlar”ın “siyasi mitinge dönüşmesi” ve “yasağa karşın siyasi miting yapılması” olayını Türk halkı nasıl algıladı, yorumladı?

 

Halkımın değerlendirmesine bırakıyorum.

 

Bu arada…

Denildi ki:

“AKP 3 Aralık 2022’de çok çabuk (alelacele), ‘Resmi açılışlar’ adı altında ‘Siyasi miting’ yaparak, CHP’nin aynı gündeki “İkinci Yüzyıla Çağrı” etkinliğini gündemden düşürmek amacında.”

 

AKP’nin “gündem kırıcılığı”nda etkili olamadığını belirtmeliyim…

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.