AKŞENER VE DEMİRTAŞ’TAN, “SİNEKTEN YAĞ ÇIKARANLAR”A ARAYIP DA BULAMAYACAKLARI MALZEME…

  • 0
150 150 bakikarakol

4 Kası 2016’da tutuklanarak, Edirne Cezaevine konulan HDP’nin eski Eş Genel Başkanlarından Selahattin Demirtaş, gazeteci-yazar Ruşen Çakır’ın yazılı ilettiği sorulara verdiği yanıtlarda “siyasi liderlerin insani ilişkiler çerçevesinde bir araya gelmesi gerektiği”ni söylüyor, ekliyor:
“Mesela ben dışarıda olsaydım bir sabah Başak (eşi) ile birlikte Meral Hanım’ın kapısını çalar ve ‘Kahvaltıya geldik’ derdim”
https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/demirtas-disarida-olsaydim-basak-ile-meral-hanima-kahvaltiya-giderdik-1764051 diyor.
Demirtaş “Yıllar önce, Ankara’da, bir akşam Tayyip Bey’in evine neredeyse bu şekilde gidecektim. (Rahmetli Dengir Bey de bunu önermişti.) Ancak Sayın Erdoğan bizim açımızdan hep öngörülemeyen bir lider oldu” sözlerini de ediyor.

Demirtaş’ın sözlerinin yayınından birkaç saat sonra, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 7 Eylül 2020 Pazartesi sabahı, Fox TV’de canlı yayınlanan “İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat” programına katılıyor.
Küçükkaya, Akşener’e, Demirtaş’ın, alıntıladığım ikinci sözlerini gündeme getirmiyor, kendisi ile ilgili sözleri üzerine düşüncesini soruyor.

Belli ki Akşener, Demirtaş’ın, kendisiyle ilgili sözlerinden habersizdi.
Bu da, Akşener’in büyük bir eksiği idi.
Yine de Akşener “Haberin tamamını okumadım. Ama şunu söylemek isterim: Güneydoğu’da şöyle bir gelenek var, kan davalınız bile olsa kapınızı çaldığı zaman içeri alırsınız. Evin en yaşlısı tarafından karşılanır. Sonra kapıdan çıkıp gittikten sonra davanız devam eder. Güneydoğu’nun böyle bir özelliği var” https://www.birgun.net/haber/aksener-den-demirtas-a-kahvalti-yaniti-314737 diyerek, toparlayabiliyor.

Bu yanıt, olay oldu!

“Sinekten yağ çıkaran” siyasi kadro ve yandaşlarıyla saldırıya geçtiler. Konuşup durmaya, yazıp çizmeye başladılar.
Buradan siyasi kazanım (rant) elde etmeye çalıştılar.
Hala da çalışıyorlar.
Çalışacaklar da.

Günümüzün “Ali Kemal”i Abdulkadir Selvi “Demirtaş planının arkasında ne var?” https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/abdulkadir-selvi/demirtas-planinin-arkasinda-ne-var-41607444 başlıklı yazısında bir “kurgu”dan ve o kurguyu Akşener’in “bozduğu”ndan söz ediyor. Linki tıklayıp okumanızı öneririm.

Evet, bir kurgu var.

Ama önce şu iki noktayı vurgulamalıyım:
Demirtaş’ın, eşini alıp Akşener’e kahvaltıya gitmeye ilişkin sözü, yerilecek, kızılacak söz değil; Anadolu insanımızda böyle bir ekin (kültür) var ve yıllardır uygulanır; herkes de hoşnut; birlik beraberliğe, kaynaşmaya yadsınamaz katkısı yadsınamaz.
Neden rahatsız olunur ki?!

Akşener de, Doğu, Güneydoğu, dahası başka bölgelerimizde yaşanan bir gerçeği dile getirmiştir.
Yalan mı?
Değil.
Öyleyse rahatsızlık neden?

Gelelim “kurgu”ya.

Böyle bir gelişme kimin yararına olmuşsa, olacaksa, kurguyu da o veya onlar yapmışlardır.
Ve…
“O”, “onlar” dediklerimden yana olan biri, birileri de yapmış, yaptırmış olabilirler.

Burada, Demirtaş da, Akşener de, “o”, “onlar” ve “biri”, birileri” dediklerimin değirmenine su taşımışlardır.
Dikkatli olamamışlardır, sözlerinin “sinekten yağ çıkarma” anlayışı çerçevesinde çarpıtılacağını düşünememişler, öngörememişler.

Hele de Demirtaş!..

Geçmişteki gibi bugün de AKP’ye, AKP Genel Başkanı Başbakan-Cumhurbaşkanına sert, ağır söylem ve yergileriyle destek olmuş, iyilik yapmış, kazanım sağlamıştır!
Yani…
Kaş yapmak isterken göz çıkarmıştır.

Pekiii…
Bunu bilerek mi, bilmeyerek mi yapmıştır?

Pazartesi (14 Eylül 2020) günü yazacağım…

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.