ŞIMARIK, CAHİL İŞADAMI CAVİT ÇAĞLAR, ÇOK AYIP ETTİN, BÜYÜK YANLIŞ YAPTIN!..

  • 0
150 150 bakikarakol

Cuma günkü yazımın sonunda, bugün (14 Eylül 2020 Pazartesi) için, HDP eski Eş Başkanlarından, cezaevinde tutuklu Selahattin Demirtaş’ı yazacağımı belirtmiştim.
Öyle bir gelişme oldu ki, Demirtaş yazısını yarına (15 Eylül 2020 Salı) erteliyorum.

Bana yazı ertelen gelişme, ulusal yayına başlayacak ve merkezi Bursa’dan İstanbul’a taşınarak önümüzdeki günlerde yayına geçecek Olay TV kanalının sahibi işadamı Cavit Çağlar’ın, www.haberturk.com internet gazetesinden Fatih Altaylı’ya söylediği tümceydi.

Haberi ilkin www.t24.com.tr internet gazetesinde gördüm.
Başlık aynen şöyleydi:
“Olay TV’nin sahibi Cavit Çağlar: Yorum yok, taraf tutmak yok; yorum yapanı kulağından tutar atarım, baskı olursa kapatır giderim” https://www.t24.com.tr/haber/olay-tv-nin-sahibi-cavit-caglar-yorum-yok-taraf-tutmak-yok-yorum-yapani-kulagindan-tutar-atarim-baski-olursa-kapatir-giderim,902737

Mermi yemiş gibi oldum!
Haberi okudum, kan beynime çıktı!

Bursa’da yıllardır tekstil işi yanında basın sektöründe de iş tutan, basını, basın mensuplarını en iyi tanıyan işadamlarından “Cavit Çağlar”, nasıl böyle cahilce ve şımarıkça söz edebilirdi?!

Hemen www.haberturk.com ‘a girdim, Fatih Altaylı’nın 12 Eylül 2020 Cumartesi günlü “Cavit Çağlar: Yorum yok, taraf tutmak yok, yorum yapanı kulağından tutar atarım, baskı olursa kapatır giderim” https://www.haberturk.com/yazarlar/fatih-altayli-1001/2801294–_-_-_–başlıklı yazısını okudum.
Bir değil, birkaç kere…

Çokça okumamın bir nedeni de, başlıktaki “… yorum yapanı kulağından tutar atarım…” sözcüklerini bulmaktı.
Yoklardı.

Başlıkta olan sözcükler, yazıda neden yoktu?!

Yadırgadım.

Herhalde yazar Altaylı bir açıklık getirir.

Ama…
Altaylı’ya konuşan Cavit Çağlar şunları söylüyordu:

“Ben Tayyip Bey’i severim. Tutarım. AK Partili hiç olmadım ama Tayyip Erdoğan’ın yaptığı çoğu şeyi beğeniyorum. Zaten bizim muhalif bir kanal olma iddiamız yok. Bizim dürüst bir kanal olma iddiamız var. Tarafsız, dürüst, inanılır olmak istiyoruz. Hatırla NTV’nin kuruluşunu.
Gelen kim olursa olsun bizim prensiplere uyacak. İsimler o kadar da önemli değil, kanalın tavrı önemli. Tarafsız, bağımsız. Kanalın hiçbir konuda tavrı, bırak tavır almayı yorumu bile olmayacak. Tamamen haber yapacağız. Hiçbir tavır, tutum almayacağız. Tamamen yorumsuz olacağız. Buna uymayan gider. Yorum yapacak olan, taraf tutacak olan bizim orada olmaz. Hemen gider ya da biz yollarız. Yüzde yüz tarafsız, yüzde yüz yorumsuz olacağız.
De ki, baskı yaptılar. Kolayı var. Kapatır giderim. Vururum kapıya kilidi, çekilirim. Bir kez daha söylüyorum. Tam tarafsız, tam yorumsuz olacağız. Buna rağmen birilerinin baskısı olursa kolayı var. Kapatırım televizyonu.”

Bu anlayışta iş adamı olur mu?!
Tam bir şımarık, tepeden bakan, cahil ve ödlek!

Bu Cavit Efendi söyler mi, basın emekçileri için “Gelen kim olursa olsun bizim prensiplere uyacak. İsimler o kadar da önemli değil” ne demek?!
Cavit Efendinin, insana, insan emeğine saygısı hiç mi yok?!
“… kanalın tavrı önemli” derken, kanal çalışanlarını yok görmesi, sayması ayıp, ayıp olduğu kadar da çirkin!
Cavit Efendi, basında “Tarafsız, bağımsız” olmanın anlamlarını lütfedip açıklar mı?!

Onca yıl basın sektörünün içindedir, haberde, habercilikte, yazı ve yorumda, fotoğrafta, karikatürde, gerçeklerden ayrı düşülemeyeceğini öğrenememişse, çok cahil kalmıştır.
Yazıklar!

Dayanamadım, basın emekçisi meslektaşlarıma böylesine saygısız davranan, “… yorum yapanı kulağından tutar atarım” sözünün sahibi Cavit Çağlar’a, dün saat 02.26’da “Sahibi olduğu Olay TV’de çalışacak gazeteci meslektaşlarıma yönelik ‘Yorum yapanı kulağından tutar atarım’ https://www.t24.com.tr/haber/olay-tv-nin-sahibi-cavit-caglar-yorum-yok-taraf-tutmak-yok-yorum-yapani-kulagindan-tutar-atarim-baski-olursa-kapatir-giderim,902737 sözünden ve cahilliğinden ötürü, iş adamı, eski siyasi-eski Bakan Cavit Çağlar’ı kınıyor, gazetecileri, basın örgütlerini duyarlı olmaya çağırıyorum…”
https://twitter.com/BakiKarakol/status/1304924320259543041 diye yazdım, twitter hesabımdan paylaştım.
Bir saate yakın süreden sonra (saat 03.10) gene twitter hesabımdan şu paylaşımda bulundum:
“Haber ve yorumda ‘gerçeğin tarafı’ olmak, gazeteciliğin ve gazetecinin ana ilkesinden habersiz Cavit Çağlar, Olay TV’de çalışacak basın emekçilerin kastederek, ettiğin ‘Yorum yapanı kulağından tutar atarım’ https://www.t24.com.tr/haber/olay-tv-nin-sahibi-cavit-caglar-yorum-yok-taraf-tutmak-yok-yorum-yapani-kulagindan-tutar-atarim-baski-olursa-kapatir-giderim,902737 sözünden ötürü seni özür dilemeye çağırıyorum…”

Dün (13 Eylül 2020 Pazar) twitterda gezinirken, Çağlar’ın saat
14.15’te twitter hesabındaki paylaşımı gözüme ilişti:
“Gazeteciler kendi işlerini yaparlar, asla benim müdahalem olamaz. Olay TV de, profesyonel gazetecilere yöneticilere emanettir. Yayın ilkelerimiz doğrultusunda Onların editoryal bağımsızlığının garantisi de benim.”
Okur okumaz, altına saat 16.15’te şunları yazdım:
“Cavit Çağlar kendine gel!
‘Kulağından tutar atarım’ ne demek?
Kanalında çalışacak meslektaşlarıma böyle bakamaz, böyle söz edemezsin!.
İşadamısın ama kara bir cahil, aynı zamanda basın emekçilerine karşı saygısız birisin!
Seni ayıplıyor, kınıyor, özür dilemeye çağırıyorum!”

Sonra…
Aynı gün saat 14.13’te şu twitterını okudum:
“Yıllardır gazeteci arkadaşlarımla birlikte yayıncılık yapan biri olarak, ‘gazetecileri kulağından tutar atarım’ demedim, diyemem. Ben hem siyasetçi olarak hem medya patronu olarak gazetecilerle hep dostane bir ilişki kurdum.” https://twitter.com/caglarcavit/status/1305102292031623169
Usunca (aklınca) sözcük oyunu, kurnazlığı yapıyor.
Geçelim.
Twitterının alına saat 18.48’de ben de şöyle yazdım:
“Dik duruşunu öve öve bitiremediğin Fatih Altaylı mı yalan yazıyor?
Sanmıyorum.
Bana öyle geliyor ki, sen kıvırıyorsun şımarık ve cahil işadamı Cavit Çağlar!
Zoru, baskıyı görünce koyup kaçacak kişilikteki Cavit Çağlar!
Basın emekçilerinin işiyle, emeği ile geleceği ile oynama!”

Altaylı, sanırım bugün-yarın, yazısının başlığında yer alan “söz”e, yazısında neden yer verdiğini açıklar, o sözleri söylemediğini twitterdan yazan Çağlar’ı da ya yalanlar, ya doğrular.

“Yorum yapanı kulağından tutup atarım” sözünü edecek kadar ileri giden, cahilliğini ve “niyet”ini ortaya kayan şımarık işadamı Cavit Çağlar’ın, merkezini Bursa’dan İstanbul’a taşıdığı Olay TV kanalında çalışacak gazeteci arkadaşlarıma bir çağrım olacak:
Bu adamın kanalında çalışmayın.
Karar sizin.

Kanalında çalışacak basın emekçileri için o çirkin, iğren söze ve sözün sahibi Çağlar’a, basın, sanat, sendika ve siyaset çevrelerinden okkalı yanıt verilmemesini yadırgadığımı üzülerek söylemeliyim!

İnanıyorum ki:
Cavit Çağlar’ın, tekstilciliğini, basın patronluğunu, iş adamlığını, siyasi geçmişini, Bakanlığını vb irdeleyecek, kulağından tuttukları gibi hakkı olan yere oturtacak gazeteci meslektaşlarım çıkacak.

Cavit Çağlar, ulusal yayına sokacağı TV kanalına, “kulağından tutup atacak” adam bulamayacak.
Kanalının ölü doğmasına neden oldu.
Haberi olsun…

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.