ANAYASA’NIN 28’İNCİ MADDESİ YA KALDIRILSIN YA DA “BASIN HÜR DEĞİLDİR, SANSÜR EDİLİR…” DİYE DEĞİŞTİRİLSİN!..

  • 0
150 150 bakikarakol

“İktidarın sopası” Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), ilkel, gerici, Ortaçağ anlayışıyla verdiği karar doğrultusunda, Tele 1 TV ve Halk TV kanallarını 5’er gün süreyle “karartırsa”, protesto amaçlı olarak ben de www.bakikarakol.com özel sitemde ve @BakiKarakol adresli twitter hesabımda “5 gün yazmayacağım”a söz vermiştim.
Kendini yargının yerine koyan RTÜK, Tele 1 TV’nin 2 Eylül 2020 Çarşamba saat 23.59’dan itibaren 7 Eylül 2020 Pazartesi saat 23.59’a kadar “karatrılması”na kararı uygulamaya sokmuş ve Tele 1 TV yönetimine “tebliğ” etmiş.
Bana da, “sözümü tutmak” düşer.
O nedenle…
Yasaya ve yargının “Yürütmeyi durdurma kararı”na aykırı olarak uygulanan “karartma kararı”dan ötürü, verdiğim sözü tutuyor, 8 Eylül 2020 Salı gününe kadar yazmayacağımı bilgilerinize sunmak istedim.

Bu arada…
Sansürcülerin, karartmacıların “patronu” konumundaki siyasi kadrolara bir önerim var:
Lütfen…
Yürürlükteki 1982 Anayasası’nın “Basın hürdür, sansür edilemez. Basımevi kurmak izin alma ve malî teminat yatırma şartına bağlanamaz.” diye yazan 28’inci Maddesini ya “kaldırın” ya da “Basın hür değildir, sansür edilir. Basımevi kurmak izin alma ve malî teminat yatırma şartına bağlıdır” diye değiştirin.

Yazılım ile fiili durum aynı olsun ve hukuki durum kazansın.

İlkel, gerici, zifiri karanlık Ortaçağ anlayışın sonucu olarak gerçekleşen “karartma”dan, ülkem adına, halkım adına utanıyorum ve “karartma”yı ayıplıyor, kınıyor, protesto ediyorum!..

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.