“ATATÜRK KIRMIZI ÇİZGİMİZ” DİYEN BAHÇELİ VE DOĞRU SÖZLERİ HAVADA KALAN “ADI LAZIM DEĞL”!..

  • 0
150 150 bakikarakol

29 Mayıs 2021 Cumartesi günü Ayasofya camide, AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanının, Kamutay (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop’un kulakları duya duya, dünya liderimiz Kemal Atatürk’ümüze, Ayasofya’yı müzeye çevirdiği için “zalim” ve “kafir” diyen “Mustafa Demirkan” https://www.birgun.net/haber/erdogan-in-katildigi-programda-imam-ataturk-e-lanet-okudu-zalim-ve-kafir-346458 adlı imam bozuntusuna dün de süren tepkilerden iki örnek:

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e tahammülsüzlük, lamı cimi yok Türkiye Cumhuriyeti’ne tahammülsüzlüktür.
Bugün varsak, bugün hayattaysak, bunun şeref payesi Türk tarih silsilesinde müstesna bir yeri olan aziz Atatürk’ündür.
İdeolojik dogmalarla, ilkel bir taassupla, keskin önyargılarla Atatürk düşmanlığı yapmak, millete değil hıyanete hizmettir.
Atatürk alerjinin esas gerekçesini nasıl okumalı, nasıl anlamalıyız?
Vaazlarıyla milli birliğimizi yaralamaya, tarihi şahsiyetlerimizi kötülemeye hiç kimse cüret etmemelidir.
Herkes uyanık olmak zorundadır.
Sorumsuz ve şuursuz konuşmaların, temelsiz ve mesnetsiz ithamların hiç kimseye faydası yoktur.
Atatürk’e bühtan edenlerin milletimizin gözünde zerre değeri olmayacaktır.
Zira Atatürk milli birliğimizin ortak paydasıdır.
Kim Gazi Paşa’ya saldırıyorsa, kimin Gazi Paşa’ya kötü sözü dokunmuşsa, ya soy kütüğünde bir karanlık nokta ya da mazisinde yüzünü kara çıkaracak bir mahcubiyeti vardır.
Atatürk’e hakaret mukadderatımıza da husumettir.
Allah için söyleyiniz, Atatürk’e dil uzatanlar daha iyi Müslüman olduklarını mı sanıyorlar?
Atatürk’e en ağır sözleri reva görenler, Türk milletinin ruhunu okşadıklarını mı düşünüyorlar?
Ey kendini bilmez akılsızlar, Atatürk’ümüzden ne istiyorsunuz?
O tarih sahnesine çıkmasaydı, Türklüğün kıvancı, İslam’ın bekçisi olmasaydı, doğduğunuzda kulağınıza ezan mı okunur, yoksa bir kilisede vaftiz mi edilirdiniz?
Atatürk’ün hatıralarına ve heykellerine saldıran zavallılar, sizin yel değirmenlerine savaş açan Donkişot’tan, yancısı Sanço Panço’dan ne farkınız vardır?
Herkes bilsin ki, Gazi Mustafa Kemal Atatürk bizim ve milletimizin kırmızıçizgisidir.
İlk Cumhurbaşkanımız ve Milli Mücadelenin yol başçısıdır.
İman ve insaf sahibi herkes O’na hürmetle mükelleftir.
Atatürk, Türkiye’dir.
Atatürk, Cumhuriyettir.
Atatürk maşeri vicdana altın harflerle kazınmış ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ seslenişinin mimar başıdır.
Onu rahmetle anmak, ona saygı duymak, onun eserlerine sadık kalmak her nesil, her Türk evladı için ödevdir.
Emel sahiplerini uyarıyorum, Atatürk’ten elinizi çekin, isnatlarınızı kesin, dilinizi susturun.
Fani bedeni olmasa da, müstesna hatıralarını ve yüksek fikirlerini cesaretle savunacak büyük Türk milleti vardır ve kötü niyetlilerin alayını karşılamaya gücü yetecektir.” http://www.mhp.org.tr/htmldocs/mhp/4832/mhp/Milliyetci_Hareket_Partisi_Genel_Baskani_Sayin_Devlet_BAHCELI__nin_TBMM_Grup_Toplantisinda_yapmis_olduklari_konusma_1_Haziran.html

Özetlediğim bu sözleri dün, partisinin grup toplantısında konuşan MHP Genel Başkanı ve Cumhur İttifakı’nın, Cumhur İttifakı İktidarı’nın küçük ama etkili ortağı Devlet Bahçeli söyledi.
Şaşanlar, “Vay be!” deyip inanlar oldu.
Oysa…
Bu doğru sözleri söyleyen Devlet Bahçeli hiç içten değildi!
Örneğin…
“Ey kendini bilmez akılsızlar, Atatürk’ümüzden ne istiyorsunuz?” demekle olmaz!
Dünya liderimiz Kemal Atatürk’ümüze bir düşman gibi sözler edenler, saldıranlar, cesareti nereden, kimden alıyorlar?!
Ve amaçları ne?!
Bahçeli, bilmiyor olamaz!
Usumuzla (aklımızla) alay etmesin!
Bilmiyor oyunuNU oynamayı bıraksın!

*

“Ayasofya’yı açtınız da, Atatürk’e hakaret etmek için mi açtınız Ayasofya’yı? Ya Atatürk, hayatını bu millet için vermiş kişi… O meczup acaba İstanbul’un işgalini biliyor mu? O meczup, Mustafa Kemal Atatürk, işgal altında Dolmabahçe’nin önünde yabancılara ait savaş gemilerini gördüğü zaman, ‘Geldikleri gibi gidecekler’ dediğini biliyor mu acaba? Bu meczup kişi acaba Kahramanmaraş’ın kurtuluşunda ilk kurşunu atan Sütçü İmam’ı biliyor mu acaba? Sütçü İmam’ın ne söylediğini biliyor mu acaba? Söyleyeyim: ‘Her kim ki Mustafa Kemal ve Kuvayı Milliye aleyhine fetva verip düşmanlık yapar, bilin ki onların damarlarında kafir kanı vardır’ diyor.
Bu meczupların geldiği yer ‘Keşke Yunan gelseydi’ eksenedir, bu eksenden geliyorlar, bu kültürden geliyorlar. Baskı altında yaşamayı kabullenmişler, hafızalarının bir yerinde tutuyorlar. Yahu neden bu hafıza kardeşim? Kim size bu bilgiyi veriyor? Ya açıp bir tarih kitabını okumuyor musunuz siz? UNESCO, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü nasıl tanımlıyor? Şöyle: ‘Atatürk, uluslararası anlayış, işbirliği, barış yolunda çaba göstermiş, üstün kişi, olağanüstü devrimler gerçekleştirmiş bir devrimci. Sömürgecilik ve yayılmacılığa karşı savaşan ilk önder. İnsan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, yaşamı boyunca insanlar arasında renk, dil, din, ırk ayrımı gözetmeyen, eşi olmayan devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusudur.’ UNESCO söylüyor bunu, bu meczup neler söylüyor?
Bugün Sayın Bahçeli de bu konuda bir sürü laf etmiş, konuşmuş. Güzel… Sayın Bahçeli’nin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e sahip çıkması eyvallah, başımın üstüne. Ama asıl kızmamız gereken bu meczup mu? Bu meczup bu konuşmayı yaparken kimin önünde yapıyor bu konuşmayı? Devlet ricali önünde yapıyor. O devlet ricalinden bir Allah’ın kulu çıkıp: ‘Ya arkadaş, ne söylüyorsun? Yanlış söylüyorsun, bunu konuşamazsın’ dedi mi? Demedi. Bahçeliye soruyorum: Sen kime kızıyorsun arkadaş? Bunu orada görevlendiren kim? Hangi kafa? Kendi tarihine ihanet etmeyi kural haline getiren bir meczubu orada nasıl tutarsınız? Atatürk bizim ortak değerimizdir. Hepimizin sevdiği, hepimizin saydığı, hepimizin minnet duyduğu bir kişidir. Dolayısıyla Bahçeli, ‘Atatürk bizim kırmızı çizgimizdir’ diyor. Güzel ama o çizgi biraz uzayıp, saraya doğru yaklaşınca renk değiştiriyor. Renk değişmeyecek arkadaş. Renk değiştiği andan itibaren bu iş olmaz, söylediğin havada kalır.” https://www.chp.org.tr/haberler/chp-genel-baskani-kemal-kilicdaroglu-tbmm-chp-grup-toplantisinda-konustu-1-haziran-2021

Özetlediğim bu doğru sözleri de, partim CHP’min ne yazık ki başındaki “adı lazım değil” dün grupta söyledi.
Sorular sormak, “Bahçeli, ‘Atatürk bizim kırmızı çizgimizdir’ diyor. Güzel ama o çizgi biraz uzayıp, saraya doğru yaklaşınca renk değiştiriyor, renk değiştiriyor. Renk değişmeyecek arkadaş. Renk değiştiği andan itibaren bu iş olmaz, söylediğin havada kalır” demek yeterli değil!
Rengin neden değiştiğini, anlaşılır dille net anlatmak gerek!
Bu yapılmazsa…
Edilen sözler doğru olsa da, havada kalır!
Kaldığı gibi!..

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.