BAHÇELİ’NİN “ÖĞRENCİ ANDI” ÇIKIŞI “SİYASİ SÜREÇ” BAŞLATMAZSA…

  • 0
150 150 bakikarakol

www.odatv4.com olarak yayın yapan www.odatv.com internet gazetesinin Ankara Haber Müdürü yürekli gazeteci-yazar Müyesser Yıldız, önceki gün (14 Mart 2021 Pazar) “Şimdi Devlet Bahçeli’nin tavrı merak edilmez mi” https://odatv4.com/simdi-devlet-bahcelinin-tavri-merak-edilmez-mi-14032101.html başlıklı yazı yazdı.
“Bir vakitler okullarda şu Öğrenci Andı okutulurdu” diye başladığı yazısını şöyle sürdürdü:
// “Türküm, doğruyum, çalışkanım,
İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak; yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir.
Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.
Ey Büyük Atatürk!
Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim.
Varlığım Türk varlığına armağan olsun.
Ne mutlu Türküm diyene!”
“Bir vakitler” dememize bakmayın; 1933’ten 2013’e kadar, tam 80 yıl okundu.
Sonra “birileri” rahatsız oldu (o birilerinin kim olduğunu birazdan aktaracağız) ve okunmasından vazgeçildi.
Konu Danıştay’lık oldu. 8. Daire, Öğrenci Andı’nı kaldıran yönetmelik hükmünü oy çokluğuyla iptal etti.
Ama Milli Eğitim Bakanlığı, mahkeme kararına uymadığı gibi, bunu Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na götürdü.
Duymuşsunuzdur; Kurul, geçtiğimiz günlerde 4’e karşı 11 oyla “Öğrenci Andı okutulmasın.” dedi. //

Şu üç tümceyle de bitirdi:
“Sonuç? Maalesef Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu ‘Öğrenci Andı’nda son noktayı koydu.
Haliyle de öncelikle MHP’nin ve Bahçeli’nin tavrı merak edilmez mi?”

Edilmez olur mu?!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli dün öğleden sonra yazılı açıklama yaptı:
// “Türk’üm, Doğruyum” haykırışıyla başlayan Öğrenci Andımız; 10 Mayıs 1933 tarihinden itibaren uygulamaya konulmuş; 1972, 1997 ve 2012 yıllarında da değişikliğe uğramıştır.
And, adı üstünde yemindir, milli ruhun körpe dimağlara aşılanması, milli değerlerin aktarılmasıdır.
Hatırlanacağı üzere, Öğrenci Andımızın kaldırılmasına dönük yönetmelik düzenlemesine karşı Türk Eğitim Sendikası’nın Danıştay’a açmış olduğu yürütmenin durdurulması ve iptal davası 24 Nisan 2018 tarihinde Danıştay 8.Dairesi tarafından karara bağlanmıştır.
Bu kapsamda Danıştay 8.Dairesi, 8 Ekim 2013 tarihli ve 28789 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’in 1.maddesinin iptalini temyiz yolu açık olmak suretiyle kararlaştırmıştır.
Bunun üzerine söz konusu iptal kararının temyiz edilmesi amacıyla Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na karşı dava açılmıştır.
Türkiye’nin çok hassas bir döneminde, geçtiğimiz Cuma günü Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu sorumsuzca, şuursuzca, haktan ve hukuktan mahrum bir şekilde, adeta yangına körükle gider gibi, 8.Daire’nin kararını bozduğu medyaya yansımıştır.
Konunun bir başka tuhaf ve tartışmalı yönü ise, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından Şubat ayında bu kararın alındığı, ne var ki halen imzalanmadığı anlaşılmıştır.
Türkiye’nin milli birlik ve diriliş ruhunun zirveye tırmandığı bugünlerde, medyaya sızdırılan, üstelik henüz imzalanmamış olan Öğrenci Andı aleyhine alınan karar milletimizde büyük bir huzursuzluğa ve kaygıya yol açmıştır.
Yaklaşık iki yıldır bekletilen bu davanın, bir anda karara bağlanarak servis edilmesi maksatlıdır, marazidir, melun bir hevesin ve hedefin işaretidir.
Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun Türk’üm demekten rahatsızlığı hüsran verici bir çarpıklıktır.
Nitekim Danıştay skandal bir karara imza atmış, milli gerçeklerle çatışmıştır.
Ülkemizi yeni bir karmaşanın içine çekmeye, anlaşmazlıkları körüklemeye, kutuplaşmayı tahrik etmeye hiç kimsenin hakkı yoktur.
Milliyetçi Hareket Partisi Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun henüz açıklanmamış, fakat bir vasıtayla sızdırılmış kararına şiddetle karşıdır.
Kaldı ki Öğrenci Andımızın okullarda okutulmasına engel çıkarmak, hukuken set çekmek haysiyetli ve demokratik bir tavır olamayacaktır.
HDP’li bölücülerin fezlekelerinin TBMM’ye gönderilip milli dayanışma şuurunun çelikleştiği bugünlerde Öğrenci Andı kararı pimi çekilmiş bir bombadır.
Danıştay bu yanlıştan dönmeli, Türk milletinin tarihi hasletleriyle, çiğnetilmeyecek emanetleriyle oynamaya teşebbüsten vazgeçmelidir.” //
http://www.mhp.org.tr/htmldocs/mhp/4786/mhp/Milliyetci_Hareket_Partisi_Genel_Baskani_Sayin_Devlet_Bahceli__nin___Danistay_Idari_Dava_Daireleri_Kurulu__nun_Ogrenci_Andi_.html

Haberi okur okumaz saat 14.56’da twitter hesabımdan şu paylaşımda bulundum:
BİZİM KARS YÖRESİNDE BİR SÖZ VAR: “TİRTOY (KIYAMET) KOPTU” VEYA “.. KOPACAK).
BU DOĞRU, HAKLI ÇIKIŞ, CUMHUR İTTİFAKI’NI VE CUMHUR İTTİFAKI İKTİDARI’NI DAĞITIR MI? https://twitter.com/BakiKarakol/status/1371430000348528640

(Kars’ta “Tırtoy” da denilen Tirtoy sözcüğünü ilk duymuş olabilirsiniz. Bu konuda, saygın ve bilge insan Araştırmacı-Yazar Sezai Yazıcı abinin bilgisine başvurdum. Tırtoy veya Tirtoy sözcüğünün aslı “Tırtol”dur. Anlaşılır anlamı “Kavga” ya da “kıyamet kopması”dır. Terekeme lehçesi/ağzıdır. Terekeme, diğer adıyla ‘Karapapaklar’, günümüzde yoğun olarak Kars Arpaçay ve Kars merkezinde yaşamaktalar. Azerbaycan Türklerinin özellikle kırsal kesimde yaşamış bir alt grubudur.)

Bahçeli’nin “ipleri koparacak” açıklamasına, Cumhur İttifakı’nın ve Cumhur İttifakı İktidarı’nın büyük ortağı AKP nasıl bir yanıt verir, verecek?
Belki de vermeyecek.
Bekleyip göreceğiz.
Ama…
Kesin olan şu ki:
Bahçeli’nin bu çıkışı, bir “siyasi süreç” başlatacak.

Süreç, iki ortağı bir birine düşürebilir, ortaklığı dağıtabilir.

Aksi de olabilir!

“Aksi de olabilir”, çünkü:
Yeniçağ Gazetesi’nin internet sitesinde dün yer alan “Devlet Bahçeli’den MHP milletvekillerine Andımız talimatı: Konuşmayın”
https://www.yenicaggazetesi.com.tr/devlet-bahceliden-mhp-milletvekillerine-andimiz-talimati-konusmayin-434107h.htm başlıklı haber, bu kanıyı uyandırıyor…

Neyse, geçelim…

Eğer…
Hiçbir şey olmamış gibi bir gelişme yaşanırsa, derim ki:
“Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’ndan ‘Öğrenci Andı’nın okunmamasına ilişkin karar çıkması, karara Bahçeli’nin sert tepki göstermesi, MHP’nin anketlere yansıyan düşüşünü durdurmaya ve yükseltmeye yönelik bir operasyon!”

Dilerim böyle dememe gerek kalmaz…

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.