BAŞLIK, GAZETECİ-TELEVİZYONCU ÖZLEM GÜRSES’TEN: “İKTİDAR, ENKAZINI DEVRALDI”!..

  • 0
150 150 bakikarakol

14 Mayıs 2023’teki Cumhurbaşkanlığı 1’inci tur oylamasında ve 28’inci Dönem Milletvekili oylamasında ve de 28 Mayıs 2023’deki Cumhurbaşkanlığı 2’inci tur oylamasında Türk seçmeni “seçmenlik görevi”ni yapmamış, yapamamış, Cumhurbaşkanını ve Milletvekillerini seçmemiş, seçememiştir!

100 bin imzayla “Cumhurbaşkanı adayı” olan iki aday dışında –ki, onlarda da kimi siyasi parti Genel Başkan ve Genel Merkez Yönetimi’nin parmağı, yönlendirmesi var- Cumhurbaşkanı ve Milletvekili adaylarını, Genel Başkanlar, Genel Merkez Yönetimleri belirlemişler,  seçmene de “Sandığa git, bizim seçtiklerimize oy ver” demişler; başka seçeneği olmayan seçmen denileni aynen yapmış!

 

Bir kere yine yazayım:

Oy vermek, seçmek değildir!

“Seçim”in ilk aşaması “seçmek”tir, ikinci aşaması “oy vermek”tir, son aşamaları “adil olmak”tır, “güvenlik”tir, “güvenirlilik”tir ve “dürüst sayım”dır!

 

22 Temmuz 2007’deki Genel, Yerel seçimlerinden ve 10 Ağustos 2014’deki ilk kez Cumhurbaşkanının halk tarafından seçildiği seçimden bu yana seçimler -ne acıdır ki- “adil” ve “güvenli” olmuyor!

 

Evet, 14 Mayıs 2023’teki Cumhurbaşkanlığı 1’inci tur ve Milletvekili Genel Seçimleri ile 28 Mayıs 2023’deki Cumhurbaşkanlığı 2’inci tur seçimleri de “adil” ve “güvenli” olmamıştır!

 

Milletvekilinde kazandığı resmen açıklanan “Cumhur İttifakı, Cumhurbaşkanlığında da kazandığı resmen açıklanan Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olsa da; gerçekte Milletvekilinde kazanan, Millet İttifakı’dır, Cumhurbaşkanlığında ise Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’dur!

Tarih, bu gerçeği kaydetmiştir, gelecek kuşağın bilgilerine sunacaktır!

İşte o zaman, kimi torunlar, yaşamlarını, geleceklerini karartan büyükbabalarından, dedelerinden, babaannelerinden, anneannelerinden utanacaklar, onlar için ağır yergilerde bulunacaklar!

 

Şu günlerde CHP’de, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun Genel Başkanlıktan çekilmesi konuşuluyor.

Önce anımsatırım:

Hile hurda olmasaydı, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kimi yaşananlara duyarsız kalmasaydı, 14 Mayıs 2023’teki Milletvekili seçim sonuçlarını yasal süre içinde resmi olarak açıklamayıp Cumhurbaşkanlığı 2’inci turu sonrasına -30 Mayıs 2023’e- bırakarak, 2’inci turu etkileme, yanlı davranma yoluna gitmeseydi; 2’inci turun gerçek kazananın “Kemal Kılıçdaroğlu” olduğunu açıklasaydı, Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı “Mutabakatı” gereği, CHP Genel Başkanlığı’ndan istifa edecekti!

Sonra da…

Kemal Kılıçdaroğlu “Devam” dememeliydi, olağanüstü Kurultay takvimi belirlemeliydi, kendisinin aday olmayacağının sinyalini vermeliydi.

Yapmadı.

Zaten yapmayacağını öngörüyordum.

Çünkü…

Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin de kurucusu dünya lideri Kemal Atatürk siyasi çizgisinde değildir; İsmet İnönü ve “Bankamatik Milletvekili” merhum Deniz Baykal siyasi çizgisinde.

Ayrıntısına girmeyeceğim.

Ama…

Deniz Baykal’ın kızı “siyaset cahili” Aslı Baykal’a söyleyecek bir çift sözüm var:

Aslı Baykal, 28 Mayıs 2023 Pazar gecesi saat 22.00’da @asliibaykal twitter hesabından şu paylaşımda bulunuyor:

Diktator Kılıçdaroğlu CHPyi yemeğe devam etme kararı aldı. Vebali buna destek olan herkesin boynuna olacaktır!” https://twitter.com/asliibaykal/status/1662896670516862980

Twitterının altına yazdım; yaklaşık 25 saat sonra da (29 Mayıs 2023 Pazartesi saat 22.42’de) @BakiKarakol Twitter hesabımdan “https://twitter.com/asliibaykal/status/1662896670516862980… TİVİTİNDE KILIÇDAROĞLU’NA “DİKTATÖR” DİYEN ASLI BAYKAL, BABASI MERHUM DENİZ BAYKAL’A DA “DİKTATÖR” DEDİĞİNİN AYIRTINDA DEĞİL! ÇÜNKÜ KILIÇDAROĞLU, BABASININ SİYASİ ÇİZGİSİNDEN GELİYOR! ASLI BAYKAL TİVİTİNİN 2’İNCİ TÜMCESİNDE DE ZIVALIYOR! HADDİNİ BİLSİN!..” diye yazdım.

 

Aslı Baykal, siyaseten haddini bilir mi, bilecek mi?

Bilemem.

Ama bilsin ki:

Ne Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’si, ne Deniz Baykal’ın CHP’si, ne Bülent Ecevit’in CHP’si, ne İsmet İnönü’nün CHP’si ve diğerlerinin CHP’si, Kemal Atatürk’ün CHP’si değil!

Özünde köklü, sağlam bir “merkez partisi” olan CHP’yi, beşik gibi salladılar; Deniz Baykal’la başlayan “sağa kayma”, Kemal Kılıçdaroğlu ile sağın da sağına savruldu!

Ve sen Aslı Baykal, hastalığından ötürü Milletvekili görevini yapmadan Milletvekili maaşı aldığı için tarafımdan “Bankamatik Milletvekili” sözcükleriyle tanımlanan baban Deniz Baykal’ın siyasi veballerini boynunda taşıyorsun!

 

Yazımı, gazeteci-televizyoncu Özlem Zengin’in 28 Mayıs 2023 Pazar gecesi saat 20.15’te Tele 1 TV ekranlarından seçim sonuçlarına ilişkin son verileri paylaşırken ettiği, her şeyi çok güzel anlatan/özetleyen şu manşet sözüyle bitireyim:

“İKTİDAR, ENKAZINI DEVRALDI”!.. https://twitter.com/BakiKarakol/status/1662870230626910208

 

*

 

Kıymetli, can okurlarım…

Sevdalısı olduğum Kars’ıma üç yıldır gidemedim; 4 Haziran 2023 Pazar günü gidiyorum.

Yıllardır süre gelen seçim haksızlıklarının yorgunluğundan ve içime sindiremediğim bu son seçimlerin havasından sıyrılmak için sevdalısı olduğum Karslımla Eylül 2023 başlarına kadar olmayı planlıyorum.

Haftalık yazılarımı yazabilecek miyim?

Bilmiyorum.

Twitter paylaşımlarım ara ara olacak.

Görüşmek umuduyla.

Sevgi ve saygılarımla…

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.