ETİK SİYASET, DOĞRU ÜZERİNDE, DOĞRU BİÇİMDE, DOĞRULAR VE DOĞRUCULARLA YAPILIR, KAZANILIR!..

  • 0
150 150 bakikarakol

Ben, İşçi Sınıfı Bilimi’ne, dünya lideri Kemal Atatürk’ümün düşüncelerine, söylem ve eylemlerine, Demokratik, Laik Cumhuriyeti’ne, Türkiye’sine, Devrim ve İlkeleri’ne, en büyük yapıtlarından Cumhuriyet Halk Parisi’ne vb inanırım, güvenirim; çünkü “ben” yok, “biz” var; çünkü tam bağımsızlık, egemenlik, özgürlük, ayrışmasızlık, kaynaşma, kalkınma, çağdaşlık, emeğe, insan, insanlığa, inanca saygı, yardımlaşma, emperyalizme, emperyalistlere, emperyalistlerin yerel işbirlikçilerine kararlı karşıtlık, gerçekçilik, doğruluk vb var.

 

Sayamadığım daha başka nedenlerden ötürü CHP’li olmama karşın, merkez sağ siyasetten gelen ve ülkede “Çoban Ateşi Hareketi”ni başlatan Sağlık eski Bakanı Rıfat Serdaroğlu’nun doğru ve temiz söylemlerde bulunması, aynı içerikte yazılar yazması, siyasi parti kurması, adını da “Doğru Parti” koyması, parti yönetimindekileri “doğru” düşünen, doğru siyasalar üreten, doğru siyasi söylemlerde bulunan insanlardan seçmesi, başından dikkatimi çekmiştir.

İçlerinde, ekonomist yazar, gazeteci Meriç Köyatası, 1960’lardan beri Kars Akyaka’dan aile dostunun oğlu Sivil Havacılık –eski- Genel Müdür Yardımcısı Oktay Erdağı olunca daha bir dikkat kesildim, ilgi duydum.

 

Şu “ittifak”lar olayı gündeme gelince, doğruları söyleyen siyasi kadronun partisi Doğru Parti’nin, partim CHP’min, oluşumunda öncülük ettiği Millet İttifakı’nın içinde yer almasını “arzulama” derecesinde istedim.

Olmadı.

Doğru Parti de, Ata İttifakı’nda karar kıldıı; ama uzun sürmedi, ayrıldı.

 

14 Mayıs 2023 seçim sürecinde Doğru Parti’nin Millet İttifakı’yla ortak hareket etmesinin yararlılığını, Doğru Parti Yatırım, Altyapı ve Ulaştırmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oktay Erdağı’yla paylaştım.

Kıymetli hemşerim, partim CHP’min Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP içinde yalnız bırakıldığını vurguladıktan sonra, CHP ile Doğru Parti arasındaki görüşmelerin CHP Parti örgütü ve Örgüt Yönatimi’nden sorumlu İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı üzerinden yürütüldüğünü söyledi,  “Ancak hiç bir ilerleme kayıt edilemedi” dedi, ekledi:

“Çünkü Sayın Salıcı seçimleri zaten kazandıklarını, bu görüşmelerin ise sadece formaliteden ibaret olduğu düşüncesindeydi. Daha sonra Sayın Karayalçın devreye girdi. Ancak yeterli zaman olmadığı için detaya girilemedi ve özellikle de bizim partinin seçim güvenliği konusundaki detaylı çalışmaları Sayın Kılıçdaroğlu’na birinci ağızdan anlatılamadı.  Buna rağmen bizim Sayın Genel Başkanımız tarihi bir konuşma yaparak,  kayıtsız, şartsız, amasız, fakatsız Sayın Kılıçtaroğlunu desteklediğimizi açıkladı.”

(İzmir CHP eski Milletvekili Atilla Sertel’in, Erdağı ile ilgili savına değinmeyeceğim; CHP yönetiminin, Erdağı’yı dinlemesini önereceğim.)

 

Bir haftadan fazladır Sinan Oğan’la uğraşan, gün tüketen Kemal Kılıçdaroğlu’nun, doğruları doğru biçimde söyleyen Doğru Parti’nin Genel Başkanı Rıfat Serdaroğlu’yla görüşmeyi düşünmemesini anlamlandıramadım.

Acaba Doğru Parti kaynaklı bir neden mi vardı?

Oktay Erdağı’dan başka iki kişi tarafından da bilgilendim:

Biri, Doğru Parti Genel Başkanı Rıfat Serdaroğlu’ydu ve “Kemal Beyin bizimle işbirliği yapmasını başta Akşener, Uysal, Sivas katliamcısı ve iki AKP larvası engellediler. ‘Akşener hariç, bunları yanına alma’ demiştim. Kemal Beye ve ülkeye çok zarar verdiler. Ülkemizin en kalitesiz Meclisi ortaya çıktı. Daha çok zarar verecekler. Anayasa değişikliği gündeme gelince, hepsi siyasi ümmetçilerle beraber olacak. Kemal Bey yanıldığını anladı ama artık çok geç. Selamlar” diyordu.

Diğeri, Doğru Parti Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Haydar Çakma’tı; o da “CHP, mevcut ittifakın seçilmek için yeteceğini düşündü; bir de, ittifak üyelerini rahatsız etmemek için başka partilerle ilgilenmediler. Bizim çabalarımızla görüşmeler oldu ve desteğimizi resmen açıkladık.”

 

Belirtmeliyim ki, 19 Mayıs 2023 Cuma gecesi Tele 1 TV’de canlı yayınlanan Gazeteciler Masası programında Doğru Parti’nin Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Meriç Köyatası’nın 14 Mayıs 2023 Pazar günkü seçim sonuçlarına ilişkin hesaplamaları, söylemleri, bilgilendirmeleri, önerileri, yergileri harikaydı!

 

Ve…

Bugün Çarşamba; 28 Mayıs 2023 Pazar’a 4 gün var, 5’inci gün Cumhurbaşkanlığı ikinci tur için sandığa gideceğiz.

Israrla vurgulamalıyım:

Kemal Kılıçdaroğlu, bugün (Çarşamba) olmazsa yarın, yarın (Perşembe) olmazsa öbürkü gün, öbürkü gün (Cuma) olmazsa Cumartesi günü Doğru Parti Genel Merkezine gitmeli, Doğru Parti Genel Başkanı ve Genel Merkez Yönetimi ile görüşmeli!

Yararı olacaktır!

 

İkinci turda Cumhurbaşkanlığı seçimi kazanılmalı!

Ülkenin ve halkın başka şansı, başka seçeneği yok!

 

Siyaset cahiller ile siyaset yapılmaz, siyasi yol yürünmez!

Yakınlarda da olsa, siyaset cahillerinden arınmak gerek!

 

Etik (ahlaklı) siyaset, doğru ve doğrular üzerinde, doğru biçimde, doğrular ve doğrucularla yapılır, kazanılır!..

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.