BERAT ALBAYRAK’IN İSTİFASINA TWİTİMLE YOKSA BEN Mİ NEDEN OLMUŞTUM?!

  • 0
150 150 bakikarakol

Berat Albayrak…
Sıradan biri değil.
En başta; “Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”nin 1 numarası, AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanının damadı.
Sonra da; “Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”nin 1 numarası, AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanının, “Hazine ve Maliye Bakanı” olarak atadığı “yüksek bürokrat”.
Dün (8 Kasım 2020 Pazar) akşamı saat 20.30 sıralarında, twitter hesabından bir paylaşımda bulundu.
Paylaşımında şöyle diyordu:
“Yaklaşık beş yıldır sürdürdüğüm bakanlık görevime sağlık sorunlarım nedeniyle artık devam edememe kararı aldım. Bundan sonraki süreçte artık zamanımı uzun yıllardır zorunluluktan ötürü ihmal ettiğim ve bana desteğini hiçbir zaman esirgemeyen annem, babam, eşim ve çocuklarıma ayıracağım.
Çok büyük hedeflerle çıktığımız bu yolculukta gerçekleşecek olan bayrak değişimiyle yeni gelen arkadaşlarımız Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Büyük ve Güçlü Türkiye hedefine her zamankinden daha kararlı ve emin adımlarla devam edeceklerdir.
Enerji’de olduğu gibi Ekonomi’de de ektiğimiz tohumlar çokta uzak olmayan bir gelecekte koca koca çınarlara dönüşecek ve ülkemizi tam bağımsızlık hedefine ulaştırdığına şahit olacağız inşaallah. Bundan en ufak şüphem yoktur.
Bu 5 yıllık süre zarfında benimle zor ama kutsal yükü yüklenen yüm yakın mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Çokça hakkım geçmiştir haklarını helal etsinler. At izinin it izine karıştığı, Hak ve batılı ayırt etmenin zorlaştığı böyle çetin bir zamanda bizlerin samimiyetine inanarak dua eden her bir vatandaşımızdan Rabbim razı olsun.
Türkiye tarihindeki belki de en kritik dönemlerden sayılacak olan bu 5 yıllık süre zarfında ülkeme ve ümmete hizmet etmeyi bana nasip eden Rabbime sonsuz hamdolsun. Gaybı, kalpleri ve hakiki niyetleri bilen mutlak güç sahibi Cenab-ı Allah bizleri Sırat-i Müstakim’den ayırmasın. Sonumuzu hayreylesin.” https://www.sozcu.com.tr/2020/ekonomi/son-dakika-bakan-berat-albayrak-istifa-ettigini-duyurdu-6117067/
Bu paylaşımdan sonra Bakan Albayrak twitter hesabını kapattı.
Twiti haber yapıp yayınlayan yandaş Yeni Şafak Gazetesi, haberini yayından çekti.
Yandaş televizyonlar vermez oldu.
Ama yandaş olmayan televizyonlar verdiler, tartışı programlarında saatlerce katılımcılarıyla değerlendirdiler.
Usa (akla) ilk gelen soru, “Albayrak’ın neden istifa ettiği” idi; ikinci soru, “İstifası, Cumhurbaşkanı tarafından kabul edilecek mi?” idi.

İkinci soruyla gene usa ilk gelen, 13 Nisan 2020 gecesi, hemen hemen aynı akşam saatlerinde istifa eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifasının, 2 saat 23 dakika sonra, Cumhurbaşkanlığı İletişim Daire Başkanı tarafından yapılan açıklamayla Cumhurbaşkanınca kabul edilmediği kamuoyuna duyuruldu.

Şu an 9 Kasım 2020 Pazartesi saat 03.00…
Her ne kadar yandaşlar “önemli bir istifa haberi”ni vermeseler de, Cumhurbaşkanının “kabul veya “ret” etmesini bekleseler de, sayılarının azlığına karşın, kamuoyu oluşumunda etkin/etkili olan antiyandaş televizyonların defalarca verdikleri ve saatlerce konuştukları/tartıştıkları “istifa” haberi Türkiye gündemine bomba gibi düşmüştü.
Tam 4,5 saat geçmişti ama “kabul” ya da “ret” edildiğine ilişkin açıklama gelmemişti.

Nasıl bir açıklama gelir?

“İstifa metni”ni okuduğumuzda, satır aralarından ipuçları almak olası; onu şimdi yapmayacağım.
Öngörülerde de bulunmayacağım.
Yarına bırakacağım.

Sizi, 12 Ağustos 2020 Çarşamba gecesine götürmek istiyorum.
CNN Türk TV’de “Tarafsız Bölge” programında Ahmet Hakan’ın karşısında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak oturuyordu.

Ahmet Hakan “Ben ekonomiden anlayan biri değilim. Dolar yükselince telaşlanıyorum. Eyvah diyorum her şey pahalanacak” dedi, “Endişelenmeli miyiz?” diye sordu.
Albayrak’ın, gözlerin kırpıştırarak ve gülerek yanıtı “Dolarla mı maaş alıyorsunuz? Dolar borcunuz var mı? Dolarla bir işiniz var mı?” oldu.

Bakan Albayrak’ın bu sözleri olay oldu.
Günlerce konuşuldu, tartışıldı, yerildi.
Zaten ekonomi iyi gitmiyordu, dövizin önü alınamıyordu!
Bir de “bu söz” gündem olunca, AKP’liler ip gibi gerildiler.

4 Kasım 2020 Çarşamba gününe gelindi.
İnternet basınında, BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’ın haberi yer aldı.
Haberde, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, Bakanlıkta, AKP’li Milletvekillerine, ekonomi konusunda “bilgilendirme”de bulunduğu (brifing verdiği), ABD seçimleri ve koronavirüs salgını gibi etkenler nedeniyle bütün dünyada benzer dalgalanmaların yaşandığına işaret ederek, çok olağanüstü bir durum olmadıkça döviz kuruna müdahale edilmeyeceği iletisini (mesajını) verdiği belirtiliyordu. https://www.sozcu.com.tr/2020/ekonomi/berat-albayraktan-akp-milletvekillerine-brifing-6110947/

Yermiştim…

7 Kasım 2020 Cumartesi saat 01.32’de www.cumhuriyet.com.tr’ de, AKP’ye yakın Türkiye Gazetesi -Işıkçılar Cemaati’nin gazetesi de deniliyor- Genel Yayın Yönetmeni Yücel Kayoğlu’nun, Bakan Albayrak’ın AKP’li verkillere ekonomi konulu bilgilendirmede bulunduğu toplantıyla ilgili “aktarımı”nı okudum.
Haberin başlığı “Berat Albayrak’tan ekonomi yorumu: Biz dolarla uğraşmıyoruz, istesek düşürürüz” https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/berat-albayraktan-ekonomi-yorumu-biz-dolarla-ugrasmiyoruz-istesek-dusururuz-1789154 idi.

Albayrak’ın “Biz dolarla uğraşmıyoruz. İstesek düşürürüz. Faizi yükseltirseniz, döviz düşer. Ama bizim derdimiz bu değil” sözlerini twitter hesabımdan yerdim. https://twitter.com/BakiKarakol/status/1325034224408268805

“Faizi artırmanın da eksileri var, artıları var. Faiz yükselirse, üretim düşer istihdam azalır. Bizim buradaki amacımız ithalatı azaltmak, üretimi artırmak. İthalat uyuşturucu gibi, ilk kullandığında kendini iyi hissedersin ama bu seni yavaş yavaş öldürür. O nedenle bizim hedefimiz öncelikle ithalatı azaltmaktır. Dövizde yaşanan hareketliliğinin birkaç ay içinde bir dengeye oturmasını bekliyoruz” sözlerindeki “İthalat uyuşturucu gibi, ilk kullandığında kendini iyi hissedersin ama bu seni yavaş yavaş öldürür” tümcesi dikkatimi çekti ve saat 15.15’te //Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “uyuşturucu kullanmış mı”dır ki, yaptığı o benzetmeyi, “kullanmış gibi” anlattı?!.
https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/berat-albayraktan-ekonomi-yorumu-biz-dolarla-ugrasmiyoruz-istesek-dusururuz-1789154
www.bakikarakol.com’da Pazartesi günü ayrıntılı yazacağım ama bugünden sordum…// https://twitter.com/BakiKarakol/status/1325049238007517184 twitimi sizlerle paylaştım.

Bu son twtimi paylaştıktan bir saat önce internet basınımıza, Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile görevden alındığı, yerine, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın “anlaşmadığı” Naci Ağbal’ın atandığı düştü.

Ayrıntısını bugün yazacağımın sözünü verdiğim yazı hazırlığında iken, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifası geldi.

“İstifasına, o twitimle yoksa ben mi neden olmuştum?!” diye düşündüm.

“İthalat uyuşturucu gibi, ilk kullandığında kendini iyi hissedersin ama bu seni yavaş yavaş öldürür” ne denekti?!
Nasıl bir benzetmeydi?!
Uyuşturucunun, “ilk kullanıldığında, kendini iyi hissettirdiğini, ama yavaş yavaş öldürdüğünü” bu kadar iyi anlatmak, uyuşturucu kullanmayanın yapamayacağı iştir!
Yanılıyor muyum?

Muhalefetin, görevden alınmasını her keresinde ısrarla istediği Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, 9 Kasım 2020 Pazartesi saat 03.00 olmasına karşın, AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı tarafından “kabul” veya “ret” edilen “yalanlanmayan” istifası gündeme düşünce, artık ayrıntıya girmenin de bir anlamı kalmadı.

Şu önemli ayrıntıyı vurgulayarak, yazımı noktalayayım:
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifasının hemen ardından başlatılan “İstifa kabul edilmesin” kampanyasının benzeri, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasından sonra gerçekleşmedi…

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.