BİLGE İNSAN BÜYÜKERŞEN’DEN BİRKAÇ ÇELİŞKİ!..

  • 0
150 150 bakikarakol

7 Aralık 2023 Perşembe günlü Sözcü Gazetesi’nde ve Sözcü Gazetesi’nin internet sitesinde “Genel Başkanın talimatı üzerine aday adayı oldum”  https://www.sozcu.com.tr/genel-baskan-in-talimati-uzerine-aday-adayi-oldum-p6007 başlığıyla yayınlanan “Saygı Öztürk” imzalı söyleşide, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin 25 yıllık Başkanı CHP’li Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in “… il başkanımızın, genel başkanımızla yaptığı görüşme sonrası, onun talimatı ile aday adaylığı başvurumu yaptım.” tümcesini okur okumaz, X hesabımdan “GENEL BAŞKANIN TALİMATI ÜZERİNE” Mİ?!. BU GENEL BAŞKAN, “BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINI BELİRLEMEDE, ÜYENİN, TEŞKİLATIN KARARI BELİRLEYİCİ OLACAK” DEMİYOR MUYDU?!. https://twitter.com/BakiKarakol/status/1732659417668042880 diye yazdım.

Aynı gün saat 15,48’te de “GENEL BAŞKANIN TALİMATI ÜZERİNE” YENİDEN ADAY OLDUĞUNUZU SÖYLEMENİZE ÜZÜLDÜM. SİZDEN “TALİMATLA ADAYLIĞI” RET ETMENİZİ BEKLERDİM! YAŞINIZI ASLA USUMDAN GEÇİRMEDİM, GEÇİRMİYORUM. AMA… TANRI AŞKINA, “TALİMAT” VE “TALİMATI KABUL ETMEK” NE DEMEK?! SİZE YAKIŞTIRAMADIM!..

https://twitter.com/BakiKarakol/status/1732743882436149314 paylaşımında bulundum.

Gerçekten zoruma gitmişti!

Gazeteciliğini yeni öğrendiğim Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen gibi bir bilge, bir değer vb nasıl böyle düşünür, davranır, söz eder?!

“Büyükerşen çelişkisi” içime çok fena oturdu!

İçim hala yanıyor!

Yanacak da!

 

Söyleşideki “Yaşımı gündeme getiriyorlar. 8 Kasım’da 86 yaşına bastım. İnsan kendisini hissettiği yaşta sayar. Yaş meselesi ikide bir ortaya atılınca Türkiye’nin pek çok yerinden atasözleri geldi. Kendimi hiçbir zaman yaşlı hissetmedim.” sözlerine yergi içerikli tepkiler gelince, yayından birkaç saat sonra (saat 11.08) @tcbuyuksehir hesaptan şu paylaşım yapıldı:

// Yılmaz Büyükerşen:

“Yaşımı gündeme getiriyorlar. 8 Kasım’da 86 yaşına bastım. İnsan kendisini hissettiği yaşta sayar. Kendimi hiçbir zaman yaşlı hissetmedim. 1999’da siyasete girdim. Artan oy oranıyla 5 dönem seçimi kazandım. Son seçimde oy oranım yüzde 52.8, partimizin Eskişehir’de genelde oyu yüzde 25- 30 arasında oynar.” //

https://twitter.com/tcbuyuksehir/status/1732673339410591967

(Oy oranlarını karşılaştırmalı vermeye ne gerek vardı?!)

 

Büyükerşen, 11 Ocak 2024 Perşembe günü saat 15.44’te kendisinin @Y_Buyukersen hesabından şunları yazıyor:

// Canım Eskişehir, değerli hemşehrilerim, 1999 yılında çıktığımız ve sizlerin de büyük destekleri ile içerisine çok büyük hizmetler sığdırarak 25. yılını doldurduğum belediye başkanlığı yolculuğumun son durağına gelmiş bulunuyorum. Çeyrek asırlık bu süreçte Eskişehirlilerin yaşamaktan mutlu ve huzurlu oldukları bir kent yaratmak için var gücümle çalıştım. Görüyorum ki hepimizin gurur duyduğu, Türkiye’de parmakla gösterilen bir kent kimliği oluşturduk. Bu yüzden son derece mutlu ve gururluyum. Son durak demişken sanmayın ki bu yolculuk sona eriyor, bu hikaye yarım kalıyor. Şimdi tüm şehir, kadın, erkek, yaşlı, genç, hep birlikte, Eskişehir’e çok yakışacağına yürekten inandığım kadın bir belediye başkanı ile bu güzel hikayeyi sürdürmek için var gücümüzle çalışacağız. Büyükşehir Belediyemizde yıllardır genel sekreterlik görevini başarıyla yürüten, yol arkadaşım, değerli kardeşim Av. Ayşe Ünlüce; benim önerim, Genel Başkanımız

@eczozgurozel ve Parti Meclisimizin de takdiriyle dün gerçekleştirilen toplantı sonucunda Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı olarak ilan edilmiştir. Hem Genel Başkanımızı hem de Parti Meclisimizin tüm üyelerini aldıkları bu karar için kutluyor ve kendilerine teşekkür ediyorum. Çok kıymetli hemşehrilerim, 25 yıldır bana göstermiş olduğunuz teveccüh, duyduğunuz güven, hissettirdiğiniz sevgi ve saygı için her birinize ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum. Bunca yıldır beni desteklediğiniz gibi, başkanlığımı devretmekten büyük mutluluk ve onur duyacağım sevgili Ayşe Ünlüce’yi de destekleyeceğinize, bu yolculukta bizleri yalnız bırakmayacağınıza yürekten inanıyorum. Sizleri çok seviyor, hepinizi ayrı ayrı gözlerinizden öpüyorum. Yolumuz açık olsun.

@ayseunluce //

https://twitter.com/Y_Buyukersen/status/1745426427011330070

 

Aynı gün saat 15.00’da ben de PROF. DR. YILMAZ BÜYÜKERŞEN… BİLGELİYİNE, SİYASİ GÖRÜŞÜNE, SİYASETİNE, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI OLARAK ESKİŞEHİR’E VERDİĞİ BAŞARILI HİZMETLERİNE İÇTEN SAYGI DUYDUĞUM BİRİ… AMA… SON 35 GÜNDE SİYASİ ÇELİŞKİLER SERGİLEDİ!.. 17 OCAK 2024 ÇARŞAMBA GÜNLÜ YAZIMDA…

https://twitter.com/BakiKarakol/status/1745475705767387301 yazdım.

(Ama yazamadım. O günkü yazımın altına, “haftaya” yazacağımın notunu düştüm.)

 

Büyükerşen, ilkinde, yeniden aday gösterilmekte istekliydi; “yaşı” konuşulunca, kimi kararlarında değişimci (!) CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve ekibi, “yeni aday” arayışına giriyorlar ki, Büyükerşen’in üzeri çiziliyor; ama gönlü alınıyor; dahası Büyükerşen’den “aday önermesi” isteminde bulunuluyor; Büyükerşen de ikna oluyor, adaylıktan çekiliyor ve Eskişehir Büyükşehir Belediye (EBB) Genel Sekreteri Ayşe Ünlüce’nin adını veriyor; böylece CHP’nin EBB Başkan adayı Ayşe Ünlüce oluyor.

 

EBB Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, yaşının konu edileceğini öngörmeliydi; ya güçlü söylemler geliştirmeliydi, yaşını konu edecekleri ikna etmeliydi, adaylıkla kararlı ve ısrarlı olmalıydı ya da “Bu kadar yeter” deyip adaylığı usundan silmeliydı.

Bu iki doğrudan birini neden yapmadı?!

Neden çelişkiye düştü?!

Yılmaz Büyükerşen’imiz de böyle davranırsa?!

 

Bu “çelişkili gelişme”ye en çok sevinen CHP Genel Başkanı Özgür Özel, aynı gün (11 Ocak 2024 Perşembe) saat 15.10’da (Benden on dakika sonra) @eczozgurozel hesabından “Bozkırın ortasında bir cennet, Anadolu’da bir Avrupa kenti yaratan, 25 yıl büyük bir özveriyle yönettiği Eskişehir’i bugünkü haline getiren ve bayrağı 54 yaşında bir kadın adaya Sn. Ayşe Ünlüce’ye devreden Hocamız @Y_Buyukersen‘e hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Yılmaz Hoca’nın bundan sonra bir eli Eskişehir’de bir eli ülkemizdeki tüm sosyal demokrat belediye başkanlarımızın üzerinde olacak. Birlikte çalışmaya ve engin tecrübelerinden yararlanmaya devam edeceğiz.” https://twitter.com/eczozgurozel/status/1745478350318063792 tümcelerini paylaştı.

 

Aynı günün gecesi Büyükerşen, İpek Özbek’in Sözcü TV’de canlı yayınlanan “”Nokta Atışı” programına görüntülü katıldı, “Bu dönem, 25 sene dolunca aday olmamayı düşünüyordum. ‘Artık yeter’ diyordum. Bir de değişimcilik çıktı. Benim yaşlı olduğum da belli. 86 yaşındayım. Tadında bırakalım bu işi, artık dinleneyim. Yazacağım yazılar, okuyacağım kitaplarım var, yeni kitaplar yazacağım.”  https://www.sozcu.com.tr/canli-yayin-yilmaz-buyukersen-sozcu-tv-de-p14754 dedi (Gene çelişti! Özellikle “yaşı” ve “yaşlılık” konusunda…) ve sürdürdü:

“Bu durumdayken biliyorsunuz adaylık için son başvuru tarihi geçtiğimiz ayın 5’i akşamı saat 5’e kadardı. İl başkanımız, yeni Genel Başkanı’mıza telefon ediyor. Diyor ki ‘Bizde büyükşehir belediye başkan adayı çıkmadı. Ne yapacağız? Bu saate kadar hiçbir müracaat olmadı’. Onun üzerine kendisi talimat vermiş, demiş ki ‘Acele kendilerini görün, dilekçelerini alın saat 17.00’yi geçirmeden bana internetle geçin ve bilgisayardan girsin’. Biz de talimat kabul ettik yeni Genel Başkan’ın sözlerini. Hemen ben de bu niyette olmadığım halde bir problem çıkarmış olmamak için dilekçemi de yazdım, diğer iki arkadaşımla beraber gönderdik. Bakıyoruz ilan edilmeye başlandı adaylar. Biz yokuz. ‘Niye?’ dedik bu kadar uzadı. Dediler ki ‘Anket yaptırıyoruz’. ‘Ne anketi yaptırıyorsunuz?’. ‘Halk sizi istiyor mu, istemiyor mu?’ Bana imalı bir şekilde, ‘Sizin de yaşınız 86 oldu, biliyorsunuz yenilikçiler var. Yenilik isteniyor’. ‘Ne olacak, ne yapacağız? Bırakalım o zaman’. ‘Yok’ dediler, anket yaptırıyoruz. Genel Başkan ile Ankara’da görüştük. Anketlerin sonuçlarında benden memnuniyet 80 çıkmış 100 üzerinden. Fakat demişler ki ‘Bu tamam da bir de Eskişehir’de acaba değişim isteniyor mu, istenmiyor mu?’ O da anket. Anket olunca zaten kırıldık. Üç belediye başkanı, üçümüz de kırıldık. 25 senede eğer partililerimiz bizi tanımıyorsa anketle tanıması kırıcı bir olaydı. Kırıldık, burkulduk biraz. Üzülmedim ama kırıldım daha doğrusu. Özellikle ben. Durum basına intikal edince sayın Genel Başkan’a sordular. Sayın Genel Başkan da televizyonda şu sözleri aynen söyledi: ‘Eskişehir Yılmaz hocanın çocuğudur. Çocuğunun geleceği konusunda konuşacağız kendisiyle, öyle belirleyeceğiz.’ Görüşme yaptık, gördüm ki benim çocuğumu ben elbette ki güvenebileceğim bir vasiye teslim ederim. Adaylıkta ısrar ettiğimi söyledim. Daha evvel ki görüşmemizde de bana sormuştu: ‘Sen eğer olmaz isen, vazgeçersen kim olabilir?’ diye. Ben de genel sekreterim var, bir hukukçu. İstedim ki ‘Eğer bunu seçerseniz benim yerime, geri alırım başvurumu. Bu ilk örnek olur ve Türkiye’de CHP’nin kadın eleman eksiği, bu konuda çektiği sıkıntılara örnek teşkil eder. Cesaret gelir Türkiye’deki bütün aydın, entelektüel Atatürkçü kadınlara’ dedim, böyle bir teklif yaptım. Bir kavram kargaşası, daha doğrusu anlayış farkı var. ‘Bizi istemeyenler kimdir?’ diye de cesaretle sordum Genel Başkan’a. ‘Çok kalabalık değiliz, 15 kişiyiz’ dedi. Kimlerdir onlar, bilmiyorum. Yalnız içlerinden bir tanesini bilirim. Talebemdir, mezunumdur. Çok yaramaz, haylaz bir öğrencimdi. İsmini vermeyeceğim. Parti Meclisi’nde değil şimdi. Bunlardan bahsetmeye gerek yok.”

 

“Üzülmedim ama kırıldım” sözünden esinlenerek, o gece saat @BakiKarakol hesabımdan

YILMAZ BÜYÜKERŞEN:

” Ü Z Ü L M E D İ M  

A M A

K I R I L D I M ” !

KONU:

ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE (EBB) BAŞKANILIĞINA YAŞINDAN (86) ÖTÜRÜ PARTİ YÖNETİMİ ADAY GÖSTERMEMESİ!

ESKİŞEHİR’DE ÖNSEÇİM OLSAYDI/YAPILSAYDI, A D A Y D I ! . . https://twitter.com/BakiKarakol/status/1745536479286214967 diye yazarak, bir gerçeğin altını çizdim.

(Bu arada, belirtmeliyim ki, CHP yönetiminin yaptırdığı anketlerden de, anket yapan şirket veya şirketlerden de, bu anket işinin arkasındaki kişiden/kişilerden de ciddi biçimde kuşkuluyum! Hele biri var ki! Ondan çok rahatsızım! Onu uygun günde yazacağım.)

 

15 Ocak 2024 Pazartesi gününe gelindi.

Eskişehir’de, aday tanım toplantısı vardı.

Büyükerşen de orada.

Ve bir konuşma yapıyor.

Konuşmasının bir yerinde diyor ki:

“Gençliğimde, gazeteciliğim sırasında her gün CHP’de vaktimizin büyük bir kısmı geçerdi. Rahmetli Yaşar Eğitim vardı, avukattı, il başkanı. Niyazi Önal genç avukat. Tahsin Atakan diye çok genç bir avukatımız vardı. Oraya gelirler siyasi tartışmalar olurdu. Fakat gördüğüm bir şey olurdu, şeyi görmeye başladım. Hep bir araya geldikleri zaman hepsi çok iyi ahbap, hepsi Atatürk idealleri, partinin seçimlerde kazanması için yapılacak işleri konuşurlar. Fakat bir kısmı çekip gittikten sonra iki kişi yan yana gelince, diğer gidenlerin dedikodusunu yaparlar. Derken gördüm ki; geçimsizlik, anlaşmazlık, kıskançlıklar, iftiralar, ters yorumlar, herkes birbirinin ayağının altına karpuz kabuğu koyma gibi eğilimler içerisinde. Nasıl bu parti adam olacak diye düşünüp durmuşumdur. Kafamın bir köşesinde bu kalmıştır. Uzun gençlik yıllarımda da, üniversite yıllarımda da aynı şeyleri gördüm. Ve hala da bugünkü siyasette de biraz daha bozulmuş vaziyette. CHP’nin büyük hastalıklarından biri, adeta bir virüs, mikrop gibi siyasetle uğraşan insanlar arasında ne yazık ki var. Bunu cesaretle hiç çekinmeden söylüyorum, hocalık vasfıma sığınarak söylüyorum. İster inanırsınız, ister inanmazsınız. Gözlemlerimle bu olaylar hep ön plana çıktı. Türkiye’deki, Büyük Millet Meclisi’ndeki siyaseti, tek partili dönemden çok partili döneme geçişte hep gördüm” https://www.dha.com.tr/politika/25-yillik-baskanlik-donemi-biten-buyukersenden-chpye-elestiri-2375238

 

Bu sözlerin altına imzamı atıyorum.

 

Ama…

Beklerdim ki, Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen gibi bir bilge, çok gerçekçi biçimde dile getirdiği “CHP gerçeği”nin somut nedenlerini, niçinlerini anlatsın, somut öneriler sunsun,  CHP yergilerini aday tanıtımında değil de “CHP konulu” toplantılarda yapsın, burada da çelişkiye düşmesin!

 

Çelişkilerine karşın, bilge insan Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’imizi seviyorum, kendisine içten saygı duyuyorum ve kendisinin önünde saygıyla eğiliyorum…

 

Yazımı…

31 yıl önce (24 Ocak 1993) bugün, Ankara’da, evinin önünde katledilen meslek büyüğüm Uğur Mumcu’muzu saygıyla anarak, bitirmek istiyorum:

Cennet’inde ışıklar içinde uyu Atatürkçü’m, yurtseverim, yiğidim, ustam!

Düşman emperyalist işbirlikçileri ve gerçekleri göremeyen cahil karşıtlar yenilecekler!

Az kaldı!..

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.