CHP MAYASI “ATATÜRK DEVRİM VE İLKELERİ” YETMİYOR MU Kİ, “ADI LAZIM DEĞİL” YENİ SİYASET ARAYIŞI’NA GİRİYOR?!.

  • 0
150 150 bakikarakol

Partim CHP’min ne yazık ki başındaki “adı lazım değil” 25 Mart 2021 Perşembe günü Kırıkkale, Bursa, bir gün sonra da Fox TV’de İsmail Küçükkaya’nın programındaydı.
Üç yerdeki konuşmalarının ana temaları aynıydı.

Kırıkkale’nin Toprak Mahallesi’nde esnaf ziyaretinde “Daha fazla vatandaşa gitmek, daha fazla konuşmak, daha fazla derdini dinlemek gerekiyordu. Biz bunu uzun yıllar belki ihmal ettik ama şimdi sizler ile bizler artık bir anlamda Türkiye’nin geleceğini oturup düşünmeye başladık” https://www.chp.org.tr/haberler/chp-genel-baskani-kemal-kilicdaroglu-kirikkalede diyerek, itirafta bulunuyor.
Sonra da “Önce Allah’a, sonra kendinize, sonra da bu kardeşinize güvenin. Türkiye’yi bu bataktan çıkaracağım, kararlıyım. Ben siyaseti halk için, fakir fukara için yaparım. Evine helal kazanç götürsün diye mücadele eden insanlar için siyaset yaparım. Benim dünya malında gözüm yoktur. Dünyanın bütün malı bana ait olsa ne olur. Eğer benim komşum açsa, başımı akşam rahatlıkla yastığa koyacak mıyım? Komşusu açken tok yatan bizden midir, değil midir? Komşusu aç olan milyonlar var bu ülkede. Sarayda oturanların dünyası farklı. Ben saray meraklısı bir adam da değilim. Evimde huzur içinde oturayım yeter bana. Sizlerin de saray meraklısı olmadığını biliyorum” sözleriyle kendine övgüler diziyor.
Kırıkkale Kültür Merkezi’nde Kanaat Önderleri Toplantısında ise “Yeni bir siyaset anlayışı başlatıyoruz aslında. Hepimizin mutlu olacağı, güzel bir ülkede yaşayacağımız yeni bir siyaset anlayışı”
https://www.chp.org.tr/haberler/chp-genel-baskani-kemal-kilicdaroglu-kirikkalede-kanaat-onderleri-bulusmasinda-konustu-25-mart-2021 tümceleriyle başlıyor, ayrıntılar veriyor.

CHP’nin, “yeni siyaset anlayışı”na gereksinim mi var?!
CHP’deki, dünya lideri Kemal Atatürk mayası yeterli değil mi?!
Yeterli değil mi ki, arayışına giriyor?!
“Yeni siyaset anlayışı” dediği, dünya lideri Kemal Atatürk’ün, CHP’yi CHP yapan devrim ve ilkeleri, hedefleri.
Ama…
Açık açık “Atatürk”, “Atatürk devrim ve ilkeleri” diyemiyor!
“Yeni siyaset anlayışı”nda yapacaklarını sıralıyor, gene dünya lideri Kemal Atatürk’ün adı yok!
Bir de, “Ben cesurum” der!

Sürdürdüğü konuşmasında “Gelin bize oy verin diye, buraya oy istemek için de gelmedim, zaten seçim de yok. Ama burada doğruları konuşmamız lazım” demesine karşın, doğruları söylemiyor!
“Seçim yok” diyor, sonra “Sonbaharda seçim” diye konuşur!
“Buraya oy istemek için gelmedim” diyor, gittiği her yerde oy istiyor!
Hakkı da…
Vatandaşla buluşmak, konuşmak, vatandaşa anlatması gerekenleri anlatmak, vatandaşı dinlemek işi, onun için geziyor, onun için yollarda.
Niye eğip büküyor ki!

Yaşanan “sorunların, devleti yöneten otoritenin siyasi tercihinden” kaynaklandığını vurguluyor, ardından “Bakın geçmişte kavgalarımız olabilir. Geriye dönüp bir helalleşmemiz lazım, bırakmamız lazım artık onları, önümüze, geleceğe bakmamız lazım” anlatısında bulunuyor.

Geçmişte yaşananlar yadsınamaz.
Ama geçmişte yaşananlarda, CHP’nin suçu, günahı yok.
CHP’yi, suçu, günahı olanlarla bir nasıl tutar?!

Konuşmasını “Sizden tek isteğim var: Soru sorarken, ‘Ya acaba bu soruyu sorsam, Genel Başkan üzülür mü?’ demeyin. Üzülmem. ‘Ya Genel Başkan acaba alınır mı?’ demeyin. Alınmam. ‘Ya bu soruda Genel Başkana sorulur mu?’ demeyin. Sorulur. Benim görevim bu, sorduğunuz her soruya samimi olarak cevap vereceğim. Birbirimizi iyi tanımamız lazım. İstediğiniz soruyu sorun, hangi soru varsa. Bazen televizyondan izleyip de evinizde düşünmüş olabilirsiniz, ‘Orada olsam ben de şu soruyu sorardım’ diye. İşte şimdi birazdan önünüze gelip oturacağım. İstediğiniz soruyu sorabilirsiniz. Ben de samimi olarak her sorunuza cevap vereceğim. Buna kaç politikacı cesaret eder? Ben onu bilmem ama bu kardeşiniz cesaret eder” biçiminde bitiriyor.

Gülüyorum.
Parti içi elerkiye (demokrasiye) hoşgörüsü olmayana bakar mısınız?!

Aynı gün Bursa’ya geçiyor.
Gemlik Belediyesi’nde toplu açılış töreninde gençlere sesleniyor:
“Sizden oy istiyorum. Neden biliyor musunuz? Beni özgürce eleştirin diye ve korkmayın diye sizden oy istiyorum. https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/kemal-kilicdaroglu-genclere-seslendi-beni-ozgurce-elestirin-ve-korkmayin-diye-sizden-oy-istiyorum-6337413/

Kendi inandıysa, ben de inanacağım!

Bursa’da da kanaat önderleriyle bir araya geliyor, şu sözleri ediyor: “Beraber oturalım, bu memleketi bir aydınlığa çıkaralım. Bir de dürüst bir siyasi partiye, dürüst bir insana yetki verelim; bakalım ülke nasıl büyüyor, nasıl kalkınıyor.” https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/kemal-kilicdaroglu-bayrakla-vatanla-sorunumuz-yoksa-gel-kardesim-hep-beraber-kucaklasalim-6337095/?utm_source=ilgili_haber&utm_medium=free&utm_campaign=ilgilihaber

Bu sözlerinin altında, kafasındaki, partinin Cumhurbaşkanı adayı yatıyor.
Yarın yazacağım.

Bir gün sonra (26 Mart 2021 Cuma) Fox TV’de “İsmail Küçükkaya ile “Çalar Saat” programına katılıyor. https://www.chp.org.tr/haberler/chp-genel-baskani-kemal-kilicdaroglu-fox-tvde-calar-saat-programina-katildi-26-mart-2021
Küçükkaya “Şimdi sizi dinlerken aklıma ne geldi biliyor musunuz? Diyelim seçime gittik. İşte 2023’te normalde belki de…” diyor.
Araya giriyor:
“Sonbaharda.”
Küçükkaya “Bu sene mi?” diye soruyor.
“Olabilir tabi” yanıtına “Götüremezler” sözcüğünü ekliyor.
Anlatıyor da anlatıyor.
Küçükkaya’nın “Yani siz diyorsunuz ki: Bu ekonomik tabloyu taşıyamayacakları için, bu sonbaharda seçim mi olabilir?” sorusuna “Gitmek zorundalar” yanıt veriyor.

“Seçim sonbaharda” neden dediğini de yarın yazacağım…
(29 Mart 2021 Pazartesi)

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.