CUMHUR İTTİFAKI VE CUMHUR İTTİFAKI İKTİDARI ÇÖKERKEN, DESTİCİ’DEKİ KUYRUK ACISI!..

  • 0
150 150 bakikarakol

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) dün de -her zamanki gibi- gerçekçilikten ve inandırıcılıktan yoksun bir açıklama yaptı:

“Ekonomimiz yılın ikinci çeyreğinde yüzde 21,7 büyüdü”!

Kimse inanmadı.

İnanmak bir yana, “TÜİK kafa buluyor” denildi, arkasından yerildi.

Ucube Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kabul edilmesinden bir yıl sonra uygulanmaya konulduğundan beri, inanırlığını, güvenirliğini yitirmeyen kurum, bürokrat, siyasetçi kalmadı!

Bu yüzden, Ucube Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin destekçisi siyasi güç Cumhur İttifakı ve Cumhur İttifakı İktidarı her geçen gün eriyor, çöküyor.

Yandaş anket ya da araştırma şirketleri bile erimeyi, çökmeyi gizleyemiyorlar!

Cumhur İttifakı’nın oyu yüzde 32’lere indi.

Büyük ortak AKP’nin oyu yüzde 25’lerde, küçük ortak MHP’nin yüzde 7’lerde…  

Mini ortaklarından Büyük Birlik Partisi’nin (BBP’nin) oy oranı yüzde 0.01’in de altında.  

 

Cumhur İttifakı’nın ortaklarından AKP ve MHP, diğer mini ortakları dikkate, kale almadan, kendi aralarında, ittifakı çöküşten kurtarabilmek için çalışmalar başlattılar.

Bu çalışmalardan biri, Yüzde 10 olan Ülke Seçim Barajı’nı aşağılara çekmekti.

 

Ucube Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin Cumhur İttifakı İktidarı’nın ve Cumhur İttifakı’nın 1 NumaraAKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı, 29 Ağustos 2021 Pazar günü Bosna Hersek ve Karadağ ziyareti dönüşünde uçakta beraberindeki gazetecilere açıklamalarda bulunurken, seçim barajıyla ilgili soruya Barajla ilgili olarak şu anda belirgin hale gelen aslında 7 ama bu konuda Cumhur İttifakı olarak MHP’li arkadaşlarımızın nihai kararını bizim arkadaşlarımız henüz almış değiller. Ancak 7 netleşmiş vaziyette. MHP de 7’ye olumlu bakıyor. Bunun altında bir şey olur mu olmaz mı, henüz önümüze gelmiş değil. Öyle bir şey olursa o da tabii konuşulabilir ama şimdilik böyle bir şey yok” yanıtını verdi.

 

Ve dün…

Cumhur İttifakı’nın, Cumhur İttifakı İktidarı’nın küçük ama özgül ağırlıklı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, iç ve dış konulara ilişkin konuştu.

Seçim Barajı ile ilgili özetle şunları söyledi:

“Cumhur İttifakı’nın iki ana partisi kurulan bir komisyon marifetiyle, seçim sistemi ve barajın oranı hususunda samimi ve iyi niyetli şekilde görüşmeler yapmışlardır.

Sayın Cumhurbaşkanımız Bosna-Hersek ve Karadağ ziyaretinin ardından uçakta bulunan basın mensuplarına barajın yüzde 7 olacağını açıklamıştır.

Nitekim baraj konusundaki arayış ve çalışmalar bu açıklamayla noktalanmış ve Cumhur İttifakı’nın baraj kararı yüzde 7 olarak tescillenmiştir.”

 

Pardon!

“Tescillenmiştir” ne demek?!

Tescillenme işini, Genel Kurul’da aldığı kararla Kamutay (Meclis) yapmıyor mu?!

Bahçeli’nin bu söylemi, Kamutay kararıipotek altına almak değil midir?!

Hem…

Bahçeli, yüzde 7 barajını geçmelerinin çok zor olduğunun/olacağının ayırtında değil mi?!

Yüzde 3’te veya yüzde 5’te neden karar kılmadı, irade belirlemedi?!

Bindiği dalı kesen Nasrettin Hoca gibi davranmak zorunda mıydı?!

 

Bahçeli’den birkaç saat sonra, Cumhur İttifakı’nın mini ortağı Büyük Birlik Partisi’nin (BBP’nin) Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Mustafa Destici, partisinin Genel Merkezi’nde basının karşısına çıktı, şunları söyledi:

Biz Büyük Birlik Partisi olarak çok net söylüyoruz: Seçimlerde baraj uygulamasını doğru bulmuyoruz ve bunun kaldırılmasını istiyoruz. Sadece milletvekili seçimleri için değil, yerel seçimlerde de bunun uygulanmamasını istiyoruz.

Siyasi partiler yasası ve seçim kanunu ile ilgili önceliğimiz şu: Biz demokratik temsilde adaleti, yönetimde istikrarı ve güçlü Meclis’i, kendi düşüncelerini Meclis’te tam olarak ifade edebilen ve buna göre oy kullanabilen Milletvekillerinin olduğu bir Meclis’i ve yönetimi, yerel yönetimleri arzu ediyoruz.” 

 

Doğru sözler.

Ama söyleyen Destici içten değil!

Destici’nin kuyruk acısı başka!

O da, dikkate, kale alınmamak!

Ortaklar arasına girmek gibi olmasın, Destici haklı…

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.