DESTİCİ, YEREL SEÇİMLERDE BARAJ OLMADIĞINI BİLEMİYORSA, SİYASETİ BIRAKSIN!..

  • 0
150 150 bakikarakol

Dünkü CUMHUR İTTİFAKI VE CUMHUR İTTİFAKI İKTİDARI ÇÖKERKEN, DESTİCİ’DEKİ KUYRUK ACISI!.. başlıklı yazımda, Cumhur İttifakı’nın mini ortağı Büyük Birlik Partisi’nin (BBP’nin) Genel Başkanı Ankara Milletvekili Mustafa Destici’nin, şu sözlerini paylaşmıştım:

Biz Büyük Birlik Partisi olarak çok net söylüyoruz: Seçimlerde baraj uygulamasını doğru bulmuyoruz ve bunun kaldırılmasını istiyoruz. Sadece milletvekili seçimleri için değil, yerel seçimlerde de bunun uygulanmamasını istiyoruz.

Siyasi partiler yasası ve seçim kanunu ile ilgili önceliğimiz şu: Biz demokratik temsilde adaleti, yönetimde istikrarı ve güçlü Meclis’i, kendi düşüncelerini Meclis’te tam olarak ifade edebilen ve buna göre oy kullanabilen Milletvekillerinin olduğu bir Meclis’i ve yönetimi, yerel yönetimleri arzu ediyoruz.” 

 

İlk paragraftaki “Sadece milletvekili seçimleri için değil, yerel seçimlerde de bunun uygulanmamasını istiyoruz” tümcesinin bitiminde, parantez açmış, “Benim bildiğim, yerel seçimlerde baraj yok” diye yazmış, parantezi kapatmıştım.

Sonra bu tümcemi silmiştim.

 

Yerel seçimlerde Belediye Başkanları, Belediye Meclis Üyeleri, İl Genel Meclis Üyeleri ve Muhtarlar seçilirler.

 

Minik de olsa, koca Cumhur İttifakı(!)nın ortağı siyasi partinin Genel Başkanı ve Milletvekili biliyor ki “Sadece milletvekili seçimleri için değil, yerel seçimlerde de bunun uygulanmamasını istiyoruz” diyor, düşüncesinin etkisiyle, İl Genel Meclisi Üyesi seçiminde baraj uygulanıyor olabilir ikilemine düştüm.

Saat de ilerlemişti.

Gece yarısı arama yapmam şık olmazdı.

Çözümü, parantez içindeki o tümcemi silmekte buldum.

 

Bu yazıma başlamadan önce, Kars Atatürk Ortaokulu’ndan arkadaşım, sevdalısı olduğum Kars’ımın iki dönem Belediye Başkanlığını yapmış Naif Alibeyoğlu’nu aradım.

Destici’nin sözlerini aktardım, “Genel Seçimlerdeki gibi yerel seçimlerde de baraj var mı?” diye sordum.  

Kendine özgü hoş gülüşünün ardından “Yok” dedi, örneklerle anlattı.

 

Önerim, çağrım şu ki:

Destici, Yerel Seçimler’de baraj olmadığını bilemiyorsa, siyaseti bıraksın!

Onun gibiler de…

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.