CUMHURİYET’TEN ALEV COŞKUN EĞER O İSTEMDE BULUNDUYSA!.. VE MUHALEFET KONUSUNDA YANILAN HÜSAMETTİN CİNDORUK!..

  • 0
150 150 bakikarakol

Özür dilerim, değinmeden geçemeyeceğim…

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliğinden istifa ettiğini açıklayan Aykut Küçükkaya, istifa gerekçesinde öyle şeyler paylaştı ki, anlamakta, anlamlandırmakta güçlük çektim!

Eğer…

Savladığı (iddia ettiği) gibi, Cumhuriyet Vakfı Başkanı Alev Coşkun, kendisinden, Türkiye Gazeteciler Sendikası’yla başlayacak toplu iş sözleşme görüşmeleri öncesi sendika üyesi olan editoryal kadrodaki arkadaşlarını sendika üyeliğinden istifa ettirmesini, bu yönde görüşmeler yapmasını https://odatv4.com/cumhuriyet-gazetesinde-deprem–29072131.html istediyse…

Alev Coşkun’un, Küçükkaya’dan, Türkiye Gazeteciler Sendikası’ndan, sendikanın Cumhuriyet Gazetesi’nde çalışan üyelerinden ve Türkiye’deki, dünyadaki basın emekçilerinden özür dilemesi gerekir!
Yetmez…

Cumhuriyet Vakfı Başkanlığı’ndan ve Cumhuriyet Gazetesi’nden derhal çekilmesi gerekir!

Yetmez…

CHP üyeliğinden de çıkması gerekir!

Çıkmazsa, üyesi olduğu CHP il veya ilçe teşkilatı “kesin ihraç” istemi ile üyeliğini son vermeli, Genel Merkez Yönetimi de bunu onamalı!

Böyle bir gelişme yaşanmazsa, CHP Genel Merkez Yönetimi ve CHP’nin o il, ilçe yönetimi de, Alev Coşkun gibi işçi ve sendika düşmanıdır!

N o k t a ! . .

 

*

 

Günlerdir Türkiye yanıyor!

Ve…

Cumhur İttifakı İktidarı başarısız!

 

Türkiye yanarken, Cumhur İttifakı İktidarı’nın bir şey yapamaması, Türk Hava Kurumu’nun (THK’nın) hangarlardaki yangın söndürme uçaklarını uçuramaması ise Türk halkının yüreğini yakmıştır!

 

Dahası…

Türkiye’nin 2’inci büyük partisinin başındaki, kiralamak istemlerini iletmek için THK yöneticilerini telefonla arıyor, hiç birine ulaşamıyor!

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Osman Gürün de aynı istemle arıyor, ulaşamıyor!

Düşünebiliyor musunuz?!

 

Sonra da…

Benim şahsen sevdiğim, saygı duyduğum, 88 yaşındaki 68 yıllık siyasetçi Hüsamettin Cindoruk çıkıyor, muhalefeti kastederek, “Ben olsam parlamentodan çekilirim” diyor! 

 

THK yöneticilerinden birine bile ulaşamayan…

Ve…

Partisinin oy oranı derdine düşen muhalefetin iki ağır partisi, Kamutay’dan çekilse ne yararı olacak!

 

Yeter ki…

Toplumsal muhalefetin önünde engel olmasınlar!

 

“Büyük bir hareket yapmak lazım” tümcesini eden Cindoruk, varlılarıyla yoklukları arasında bir ayırt (fark) gözlenmeyen, iktidar akıntısındaki muhalefetin “büyük bir hareket yapacağına” https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/turkiyenin-terorden-onemli-sorunu-gocmenlerdir-6560533/ gerçekten inanıyor mu?!

İnanıyorsa…

Derin Cindoruk hayal kırıklığı yaşarım!

 

Cindoruk’un “20 sene önce iktidar olmuş bir siyasal parti, siyasi İslam’a dönme kararı vermiş, cumhuriyetin temel ilkelerinden vazgeçmiş bir siyasi hareket var. Bu parti başaramadı, şimdi başaramadığı için sıkıntı yaşıyor. Bir gün anayasa teklif ediyor, bir gün Avrupa Birliği’ni ifade ediyor… Milletvekillerini ikna etmek kolay değil” sözlerine katılıyorum.

“Ama” deyip “Parlamenter sisteme dönmek için süre verdikten sonra, Meclis’ten çekilmektir çözüm. Bu, iktidarı zorlayacaktır” diye sürdürdüğü sözlerine ise katılamıyorum.

Çünkü…

Vurguladığı “Parlamenter sisteme dönmek” sözü hep veriliyor.

İktidarın zorlandığı, zorlanacağı yok!

Tam tersi, iktidar bundan yararlanıyor, kazanım elde ediyor!

 

“88 yaşındayım, böyle bir dönem görmedim” diyen Cindoruk, “Seçimin şartlarını demokratik hale getirmedikten sonra seçime girseniz ne olacak? Arkasında sivil-asker tüm devlet güçleri olan, kaynakları sonsuz bir kişiyle seçime girmek çok zordur” ve “Başkanlık sistemine son verilip parlamenter sisteme dönmeden erken seçim isteyenler hata yapıyor” tümceleriyle doğru vurgularda bulunurken…

Beklerdim ki…

Seçimin koşullarını demokratik hale getirmenin olası olup olamayacağı üzerinde biraz ayrıntılı bilgilendirme yapsaydı.

Değerlendireceğini umuyorum…

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.