SOYLU GENE SAPLA SAMANI KARIŞTIRDI!..

  • 0
150 150 bakikarakol

Bugün, Sözcü Gazetesi’nde ve www.sozcu.com.tr ‘de dün yayınlanan, Kamutay (Meclis) eski Başkanlarınızdan Hüsamettin Cindoruk’la yapılan Ruhat Mengi imzalı söyleşiyi (röportajı) yazacaktım.

Sel felaketi nedeniyle Artvin Arhavi’de bulunan, İçişleri Bakanlığı’na “Bakan” sıfatıyla atanan “yüksek bürokrat” Süleyman Soylu’nun, halka “hitab”ında, Türkiye’ye kaçak olarak giren Afganlıların, Türkiye’nin zorlu yıllarında yardımlarından söz ederken, sapla samanı karıştıran tümceleri, Cindoruk yazısını yarına bırakmama neden oldu.

 

Sel felaketinden de siyasi çalışma ve siyasi kazanım çıkaran Soylu, Arhavi AKP İlçe Başkanlığı önündeki mini mitinginde “Şimdi diyorlar ki: Türkiye’ye Afganlar geliyor” https://www.pazar53.com/bakan-soylu-arhavide-halka-hitap-etti-37820h.htm diyor, şöyle sürdürüyor:

“Sadece bize gelmiyor. Bizden Batı’ya da gidiyor. Ama o eleştirilenlere bir şey daha söylemek istiyorum: Bu memleket fakru zaruret içindeyken, bir tek silahın, bir tek kurşunun, İstiklal mücadelesinde, Kurtuluş mücadelesindeyken Pakistan ve Afganistanlı kardeşlerimiz kollarındaki bilezikleri sattılar ve Türkiye’ye gönderdiler. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve oradan artan parayla da bugün tekrar söylüyorum, bilmeyenler bilsinler: İş Bankası kuruldu.”

 

İş Bankası’nın kuruluş tarihi ilgili bilgilendirmeyi Tarihçilere ve İş Bankası yönetimine bırakalım…

 

Kemal Atatürk liderliğindeki, emperyalizme ve emperyalistlere, onların yerel işbirlikçilerine karşı verilen Çanakkale Savaşları’mızda ve Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızda, para, altın, mücevherat vb yardımlarında bulunan Müslüman ülkelerin başında Afgan halkı gelir.

Ama Soylu sıralama yaparken, “Pakistan”ı ilke koymuş.

Bu da, “Suriyeliler, Afganlılardan sonra sırada Pakistanlılarda mı var?!” sorusunu usa (akla) getiriyor.

 

Türkiye’mizin ve halkımızın zorlu yıllarında Afgan halkının yardımları asla ve hiçbir zaman yadsınamaz.

Her keresinde saygıyla anılmıştır, bundan böyle de anılacaktır.

 

Ancak…

Soylu, o yıllardaki aydın, demokrat Afgan halkıyla, Taliban denilen ilkel, vahşi terör örgütüne topraklarında yer vermiş, teslim olmuş gerici, dinci Afgan halkını karıştırıyor!

Hele de…

Yapılan maddi yardım, verilen manevi destekle, yeşertip büyüttüğü vahşi terör örgütü Taliban’dan kaçarak, başka ülkelere, başta da 3 bin kilometre uzaktaki Türkiye’ye kaçak yollarla, neredeyse cıp cıbıldak giren genç ve orta yaş ağırlık insanları sapla samanı karıştırır gibi karıştırıyor!

 

Dünya lideri Kemal Atatürk’ümüzü anlamış, yardımda yarışına girmiş, genelde Müslüman halkların, özelde Afgan halkının başımın üstünde yeri var!

Ama…

Ülkesini ve halkını, Taliban’a bırakıp kendi can derdine düşmüş ne Afgan halkına, ne de başka ülke haklarına ülkemde en mini hak dahi tanınmasını istemiyorum!

Şom ağızlar varsın “Irkçı” desinler.

Umurumda değil!

Asıl ırkçı kendileri!

 

Soylu, Artvin Arhavi AKP İlçe Başkanlığı önündeki mini mitinginde “Bizim bir misyonumuz var” diyor, anlatıyor:

“Biz Müslümanız. Bizim dinimiz, bize bir şey öğretti: İyilikleri anlatacaksınız, kötülüklerden sakındıracaksınız. Bu bir emirdir. Dünyanın her tarafında bunu anlatmakla mükellefiz. Bizi sadece sömürge medeniyetinin bir parçası haline getirmeye çalışanlara da teslim olmamalıyız.”

 

Evet, Müslümanız.

Bu konuda sorunu, sıkıntısı olan yok.

Ha, olan yok mudur?

Vardır.

Ben şahsen, ondan, onlardan değilim.

 

Müslüman olunsun, olunmasın, iyilikleri anlatmak, kötülüklerden sakındırmak, kendine “Ben düşünen insanım” diyen her insanın bilmesi, yapması, emir kabul etmesi gerekir.

 

Söylemin başka, eylemin başka olmamasına ise özen gösterilmeli.

 

Ve…

Soylu’nun “Bizi sadece sömürge medeniyetinin bir parçası haline getirmeye çalışanlara da teslim olmamalıyız” tümcesine şu düzeltmeler ve eklemelerle katılıyorum:

“Bizi, sömürge medeniyetinin bir parçası haline getirmeye çalışanlara teslim olmadık, olmayacağız.”

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.