DÜŞÜNÜN, SORGULAYIN, DÜŞÜNCENİZİ SOMUTLAŞTIRIN, KARARINIZI VERİN, SANDIĞA AKIN EDİN!..

  • 0
150 150 bakikarakol

Geçen hafta (3 Mayıs 2023 Çarşamba) yazamadım.

Şundan:

Rahmetli babam Karslı Hacı Ahmet Karakol’un dayısı oğlu Alaattin Karakaş yaşama gözlerini kapadı. https://twitter.com/BakiKarakol/status/1653159264305795074

Benim için “amca” değerinde olan Alaattin Karakaş’ın yaşamını yitirmesinden derinden etkilendim; denememe karşın yazamadım; bu kez başarabilecek miyim, bilmiyorum.

Hoşgörün.

 

*

 

5 Mayıs 2023 Cuma gecesi, 26’ıncı Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Sözcü TV’deydi. https://www.sozcu.com.tr/2023/gundem/ilker-basbug-sozcu-tvde-7674498/

Canlı yayın sırasında (saat 21.00) değil, Cuma’nın Cumartesi’ye devrildiği ilk saatlerde tekrarını izledim.

Başbuğ, son kitabı “Gazi Mustafa Kemal Anlatıyor İdealim: Çağdaş Türkiye”de, “İnsan Atatürk”ü anlatmaya çalıştığını ve “İnsan Atatürk”ün “düşünce”ye verdiği önemi dile getiriyordu.

 

Evet, dünya lideri Kemal Atatürk “düşünce”ye önem veriyordu çünkü kendisi bir “düşünce adamamı”ydı; ama bundan önce “düşünme”ye daha çok önem veriyordu.

“Düşünme”nin “düşünce”den öncelikli, “düşünce”nin başlangıç süreci olduğunu biliyordu.

O nedenle Kemal Atatürk’ün yaptığı en büyük devrimi “Düşünme Devrimi” idi; ama karşıtlarının, düşmanlarının en rahatsız oldukları, korktukları, gün yüzüne çıkarılmasını, Türk halkının bilmesini istemedikleri “devrim”i bu devrimdi.

O, halkının ve de halkların “düşünen insanlar” olmalarının derdindeydi.

 

Düşünen insan, sorgulayan, yargılayan, düşünce ve düşünceler, sorunlara çözümler üreten, bulan insansındır; doğruyla gerçeği, yalanla doğruyu vb ayırt eder, kanmaz, kandırılmaz.

 

Bana göre düşünmeyen insan, üretmeyen insana benzer; düşünmeyen toplumlar da, üretmeyen toplumlara…

Düşünmeyen insan başkasına, üretmeyen toplum başka toplumlara bağlıdır; bu bağlılığın sonu “bağımlılık”tır; bunun da sonu “özgürlüğü, egemenliği, bağımsızlığı yitirmek, köle olmak”tır.

 

4 günün bitiminde (14 Mayıs 2023 Pazar), Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri için sandığa gideceğiz, oy kullanacağız.

Buradan önerim:

Lütfen düşünün, değerlendirin, sorgulayın, yargılayın, düşüncenizi somutlaştırın, kararınızı verin, sandığa gidin, oyunuzu kullanın.

Böyle yaparsanız, en doğru eğleme imza atmış olursunuz.

 

Ben; bir Atatürk, CHP, Türkiye, Türk halkı, insan ve insanlık, barış, kardeşlik, özgürlük vb sevdalısı olarak, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na ve partim CHP’me oy vereceğim.

AKP ve Cumhur İttifakı içinde yer alan siyasi ortaklar artık gitmeli; çünkü yordular, ayrıştırdılar, ekonomiyi dibe vurdurdular, hayalleri, umutları, manevi dünyamızı hasarladılar, güveni, itibarı, saygınlığı yok ettiler vb!

Daha fazlaya gerek yok!

 

7 Mayıs 2023 Pazar günü Erzurum’da, İstanbul Büyükşehir ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı Ekrem İmamoğlu’nun, Erzurum halkı ile buluşmasında, otobüsün üstünde, 150-200 kopuğun taşlı saldırısına uğrasına, saldırı sonrası Erzurum Büyükşehir Belediye (EBB) Başkanı Mehmet Sekmen’nin “söz” diye söylediklerinden bazılarına https://www.krttv.com.tr/akpli-erzurum-belediye-baskani-provokasyonu-aklamaya-calisti değinerek, yazımı bitireceğim.

 

Burnunun dibindeki “Kars’ı köy belleyen kafadaki Vali”nin yönettiği Erzurum’da yaşanan “taşlı saldırı” bana, 1980 Kenan Evren darbesi öncesi günlerde, Erzurum’dan geçen Kars otobüslerinin ve de 36 plakalı araçların taşlı, sopalı saldırılara uğramalarını anımsattı!

1980 Evren darbesi öncesinde ellerinde taşlar ve demir sopalarla saldıranlarla, 7 Mayıs 2023’te İmamoğlu’nun otobüsüne saldıranlar aynı düşüncenin çocuklarıydı!

Ayrıntıya girmeyeyim…

Geleyim EBB’nin AKP’li Başkanı Mehmet Sökmen’nin şu söylediklerine:

“Buraya esnaf ziyareti yapacağız diye geldiler. Miting alanı olmayan yerde miting yapmaya kalkıyor. Bu, İstanbul’da yapılan mitinge gölge düşürmek için yapılan bir hadise. Taşı atan da kendileri, polisi zora sokan da kendileri. İmamoğlu işini gücünü bırakmış Erzurum’a geliyor.  Burada izinsiz miting yapılamaz. İzinsiz miting yapıldığı için İmamoğlu hakkında suç duyurusunda bulunacağım.” 

Benzer söyleme başkaları da katılmaz mı?! https://www.cumhuriyet.com.tr/siyaset/yandas-yeni-safakin-manseti-erdogan-ve-bakanlarla-ters-dustu-2079161?utm_medium=Kategori%20Sayfasi&utm_source=Cumhuriyet&utm_campaign=Kategori%20Sayfasi  

Neyse ki, taşlı saldırıdan 2 gün sonra yani dün (9 Mayıs 2023 Salı) Milli Savunma Bakanlığı’nın basında yer alan açıklaması  https://www.cumhuriyet.com.tr/siyaset/son-dakika-yandas-yeni-safak-mansetine-tasimisti-msbden-piyade-uzman-cavus-akif-keles-aciklamasi-2079240 , çirkin eylemi CHP’lilere yıkmaya kalkanları okkalı biçimde yalanladı,

Dün de Sakarya’da, Kılıçdaroğlu’nun seçim otobüsüne bir densiz, taşlı saldırıda bulundu.

Dilerim, bugün, yarın, yarından sonra ve Cumartesi, seçim günü başka saldırı/saldırılar olmaz.

 

Korkutma ve seçmenin sandığa gitmesini engelleme amaçlı bu ve benzeri eylemlerden hiç kimse ikileme düşmesin, çekinmesin, korkmasın, herkes sandığa akın akın gitsin.

“AKP’nin İstanbul ve Erzurum mitinglerine gölge düşürmek için gayret sarf edilen hadisedir” tümcesini eden, edebilen EBB Başkanı AKP’li Sekmen, taşlı saldırı günü AKP’nin İstanbul mitingini gündemden düşürenin ve AKP’nin yapılacak Erzurum mitingini de şimdiden gölgeleyenin kendisinin/kendilerinin olduğunu nasıl yadsıyabiliyor?!

Sekmen’in “İmamoğlu işini gücünü bırakmış Erzurum’a geliyor” demesine ya ne demeli?!

Ve…

EBB’nin AKP’li Başkanı Mehmet Sekmen, partisinin Genel Başkanı, Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı iken o zamanki partisi adında illerde mitingler yapmasını, 6 Aralık 1997’de Siirt’te, şair Mehmet Cevat Örnek’e ait -Ziya Gökalp’ın olduğu da savlanan (iddia edilen), içinde “Minareler Süngü, Kubbeler Miğfer / Camiler Kışlamız Müminler Asker” dizelerinin geçtiği “İlahi Ordu”  

https://www.malumatfurus.org/ziya-gokalp-asker-duasi-ilahi-ordu-siiri/ şiirini okuduğunu neden unutur, anımsamaz?!

Anımsatmış olayım…

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.