ERDOĞAN, ANAYASA’YA KARŞIN 3’ÜNCÜ KERE “CUMHURBAŞKANI ADAYI” OLUYORSA, MUHALEFETİN SAYESİNDE!..

  • 0
150 150 bakikarakol

“Bu ülkede, 8-10 milyon seçmene sahip, 20 milyona civarında bir toplum var; bunların yüzde 60’ı merkez sağ partilerde, yüzde 30’u, 31-32’si MHP ve benzeri partilerde; CHP, sol, sosyalist, komünist partilerde ise toplam yüzde 5’i, bilemediniz yüzde 7-8’i yer aldı; ilk kere, yüzde 90’ı, 14 Mayıs 2023’te yapılacak seçimlerde Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na, yüzde 80-85’i CHP ile İyi Parti’nin Milletvekili listelerine oy verecek.

Bu toplum…”

Tümcelerle giriş yaptığım yazımı, bugün yayına koyacaktım; AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cumhur İttifakı’nın, Cumhurbaşkanı adayı olarak, dün (20 Mart 2023 Pazartesi) Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK’ya) başvurusu yapılınca, haftaya bırakıyorum…

 

*

 

Sözcü Gazetesi’nin internet sitesi www.sozcu.com.tr’nin dün saat 15.08’de “Erdoğan yeniden aday oldu, gözler YSK’da…”  https://www.sozcu.com.tr/2023/gundem/son-dakika-erdogan-cumhurbaskanligi-adayligi-icin-ucuncu-kez-basvurdu-7628124/ başlığıyla yayınladığı haberde “Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Yüksek Seçim Kurulu’na 14 Mayıs’ta gerçekleşecek seçimlerde aday olmak için başvuruda bulundu.

AKP Grup Başkanı İsmet Yılmaz, AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim İşlerinden Sorumlu Başkanı Ali İhsan Yavuz ile MHP Grup Başkan Vekili Erkan Akçay ve MHP Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız adaylık belgesini YSK’ya teslim etti.

2014 ve 2018 seçimlerinde iki defa aday olan ve seçilen Erdoğan, gerekli evrakları YSK’ya sundu.

Cumhur İttifakı dışındaki partiler, Erdoğan’ın Anayasa’ya göre üçüncü kez aday olamayacağını belirtiyorlar. Muhalefet Erdoğan’ın adaylık başvurusundan sonra YSK’ya itiraz edecek.” deniyor.

Haber şöyle sürüyor:

“CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, DEVA Partisi, Gelecek Partisi ve Demokrat Parti genel başkanları, Altılı Masa’nın 26 Ocak 2023’te yapılan 11’inci toplantısından sonra yaptığı ortak açıklamada ‘Anayasa ve kanunda hiçbir tereddüte yer vermeyecek kadar açık bir şekilde düzenlenmiş olan hükümler uyarınca, TBMM yenileme kararı almadığı müddetçe, Sayın Erdoğan’ın 14 Mayıs’ta yapılacak olan seçimlerde bir kez daha aday olması mümkün değildir. Cumhurbaşkanının, Anayasa’ya aykırı olarak üçüncü kez adaylığını ilan etmesi demokrasi tarihimize eklediği bir diğer kara sayfadır. Anayasa’yı yok sayan bu başıboşluğu kabul etmediğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.’ demişti.”

 

16 Nisan 2017’de halkoylamasıyla “kabul edildiği” açıklanan Anayasa’nın değişen maddelerinden 101’inci maddeye göre, 13’incü Cumhurbaşkanı AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3’üncü kere “Cumhurbaşkanı adayı” olamaz; ancak bir koşulla -Anayasa’nın 116’ıncı Maddeye göre Kamutay (TBMM) erken seçim kararı alırsa-, olur.

Kamutay, “erken seçim kararı” almadı; ama “Cumhurbaşkanı adaylığı” için YSK’ye başvuru yapıldı.

 

Haberin bir yerinde ne yazıyor?:

“Muhalefet Erdoğan’ın adaylık başvurusundan sonra YSK’ya itiraz edecek.”

 

Geçti!

 

Ama YSK’nın ret edeceğini bile bile itiraz edecek!

 

Neden “Geçti” dedim?

 

Özetleyeyim:

 

11’inci toplantılarının bildirisinde yer alan doğru, gerçekçi vurgularında çok geç kalan muhalefet, şimdi bu vurgusunun arkasında durup itiraz yapsa, 2020’lerden beri süre gelen söylemleriyle ters düşecek; AKP, MHP bunu fırsata çevirecek, geceli gündüzlü kullanacak, muhalefeti köşeye sıkıştıracak!

Böylece…

Muhalefet, kaş yapmak isterken, göz çıkarmış olacak ya da Nasrettin Hoca örneği, bindiği dalı kesecek!

Bu nedenle muhalefet sesini çıkarmayacak, “itiraz yapmış olmak”la yetinecek; belki de hiç “itiraz” etmeyecek!

 

Muhalefetten kimi Genel Başkanlar, yaklaşık üç yıl önceden, AKP Genel Başkanı 13’üncü Cumhurbaşkanına sayısız kere “Erken seçim kararı al, sandığı getir, demokratik usuller içinde sandıkta hesaplaşalım” diye seslendi, çağrıda bulundu.

“Erken seçim kararı al, sandığı getir, çık karşıma” diyenler de oldu.

Dahası var da; neyse, seçim sonrasına kalsın!

 

Bu çağrıları yapan Genel Başkanlar, Erdoğan’ın, AKP ve MHP’nin kendilerinin yazdıkları, değişimlerini sağladıkları Anayasa maddelerine göre, 3’üncü kere Cumhurbaşkanı adayı olamayacağını bilmiyorlar mıydı?!

Biliyorlardı!

Ama…

Halka anlatamadılar, kamuoyu ve toplumsal baskı oluşturamadılar!

Neden?!

Seçimden sonra yazarım.

 

Muhalefet, 14 Mayıs 2023’te seçilecek Cumhurbaşkanını “13’üncü Cumhurbaşkanı” diye tanımlayarak, Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı, 13’üncü Cumhurbaşkanı AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Anayasa’nın ilgili maddesine göre “aykırı” olan “adaylığı”na dünden kabuller!

İyi de…

“Hak, hukuk, adalet nerede kaldı?” diye sormazlar mı, demezler mi?!

Tek dert, Erdoğan’ı, sandıkta yenmek miydi?!

Buyurun yenin!

Zaten açık arayla yeneceksiniz!

 

Oyumu vereceğim muhalefet darılıp gücenmesin, yazacağım:

AKP’lisi, MHP’lisi ve Cumhur İttifakı’nın diğer bileşenleri, Anayasa’ya göre, Erdoğan’ın, 3’üncü kere Cumhurbaşkanı adayı olamayacağının ayırtındalar!

Fakat…

Çağrılarınızla gelen tüyolarla cesaretlendiler, bir şey yapmayacağınızı anladılar, kolları sıvadılar, çalışmaya koyuldular!

Yani…

AKP Genel Başkanı 13’üncü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa’ya karşın, 3’üncü kere “Cumhurbaşkanı adayı” oluyorsa, gösteriliyorsa, sizin sayenizde!..

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.