FEVZİ İŞBAŞARAN, ERZURUM AKP MİLLETVEKİLİ SELAMİ ALTINOK’A O SORUYU NEYİ AMAÇLAYARAK, NEDEN SORDU?!.

  • 0
150 150 bakikarakol

“Organize suç örgütü lideri” sözcükleriyle anılan Sedat Peker dün 8’incisini yayınladığı videolarının ilklerinde Mehmet Ağar, Mehmet Ağar’ın Elazığ AKP Milletvekili oğlu Tolga Ağar ve “Cumhur İttifakı İktidarı”nın İçişleri Bakanlığı koltuğuna “Bakan” olarak atanan Süleyman Soylu’nun adlarını andı.
Anarken de suçlamalarda bulundu; birilerine, bir yerlere iletiler (mesajlar) gönderdi.
Türkiye’nin siyasi ortamı, gündemi biranda alabora oldu, Peker’in açıklamalarına ve açıklayacaklarına odaklandı.

Tam bu süreçte, Manisa CHP Milletvekili ve CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Halk TV’de Cumartesi geceleri canlı yayınlanan Fatih Ertürk’ün ‘Türkiye Nereye?” programına çıktı, Soylu’ya yakın, Peker’e de yakın oldukları sonradan anlaşılan gazeteci Hadi ve Süleyman Özışık kardeşlerin, Soylu-Peker arasında arabuluculuk yaptığını ortaya attı.
Ortalık daha bir karıştı.

Soylu, 19 Mayıs 2021 Çarşamba gecesi TRT Haber TV’de, TRT Haber Kanal Koordinatörü Yahya Bostan, Koordinatör Yardımcısı Aysun Torun Orhan ve TürkMedya Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel’in sorularını yanıtladı. https://www.trthaber.com/haber/gundem/bakan-soyludan-sedat-peker-aciklamasi-operasyon-emrini-veren-bizzat-benim-581879.html
Soylu, Peker’in çok kızdığı ve ilk videosunda anlattığı İstanbul’daki evine düzenlenen “operasyon” emrini kendisinin verdiğini söyledi.
“Arabuluculuk” ile ilgili “Benim haberimin olması idam edilmem anlamına gelir. Böyle bir şey olabilir mi? Keklemişler, ben ne yapayım. Kim keklediyse hesabını oradan sorsun. Ayda kime 10 bin dolar para gönderiyorsa siyasetçiye ona sorsun. Yanlışlıkla yazdıkları bir yere düşmüş” sözlerini de o canlı yayında etti.

Bu defa, Soylu’nun “Ayda kime 10 bin dolar para gönderiyorsa siyasetçiye ona sorsun” tümcesi olay oldu.

Sedat Peker’den ayda on bin dolar alan siyasetçi kimdi?!

24 Mayıs 2021 Pazartesi gecesi, Merdan Yanardağ ile İsmail Saymaz var, sorulmayacak soruları sorarlar diye Türkiye’nin kilitlendiği, Haber Turk TV’de canlı yayınlanan Kübra Par sunumundaki “Açık ve Net Özel” programında İsmail Saymaz, Soylu’ya, Sedat Peker’e “koruma” verilmesini sordu.
Soylu, Peker’e korumanın, adını anmadan, kendisinden önceki İçişleri Bakanı –Erzurumlu, Bursa AKP Milletvekili Efkan Ala- döneminde verildiğini işaret etti, verenlerin ise “İstanbul Emniyet Müdür Selami Altınok ve Terörden Sorumlu Müdür Mustafa Çalışkan” https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/soylunun-sucladigi-emniyet-genel-mudur-yardimcisi-mustafa-caliskan-cumhuriyete-konustu-1839770 olarak açıkladı.

Aynı canlı yayında Saymaz, Türkiye’nin gündemindeki ve vatandaşların kendi aralarında konuştukları konuyu “Sedat Peker’den ayda on bin dolar alan siyasetçi kimdi?” sorusuyla birlikte, “Halen Milletvekili mi? AK Parti’den mi?” sorularını yöneltti ama Soylu gülerek, “Siyasetçi” sözcüğünden başka sözcük etmedi.

Soylu, “Hayır, halen milletvekili değil” ve “AK Parti’den Milletvekili değil” demedi, dememeye özel özen gösterdi.
Bu durumda…
Peker’den, 2015 yılında Hürriyet Gazetesi baskınına yönelik istemde bulunduğu ilişkin sorulara yanıt vermekten kaçındığı için dikkatleri üzerinde toplayan İstanbul AKP eski Milletvekili Metin Külünk’ün “on bin dolar alan Milletvekili” olabileceği olasılığına ilişkin öngörüler zayıfladı, zayıflıyor.

Peki…
Soylu’nun, Türkiye’nin kilitlendiği canlı yayında “Savcıya açıklayacağım” dedikten çok az sonra “Savcı sorarsa söyleyeceğim” demeye gereksimini duyduğu, Peker’den ayda on bin dolar alan Milletvekili kimdi?!
Bu sorudan önce, beyin jimnastiği yapmak için, şu iki soruya yanıt aramak/bulmak da gerekmez mi, doğru olmaz mı?:
“Sedat Peker, kime, neden ayda on bin dolar versin?!
Sedat Peker, kendine yardımı dokunmayan, dokunmayacak birine ayda on bin dolar verir mi?!”

İki sorunun yanıtının “Vermez. Niye versin ki?” sözcüklerinin olabileceği usa (akla) yatkın.

Peker, daha başka, daha derin ilişkilerden ötürü de, adı anılmayan, açıklanmayan ama halen Milletvekili olan şahsa ayda on bin dolar da vermiş olabilir.

Kuşku yok ki, araştırmalar, soruşturmalar sonucu o Milletvekilinin kim olduğu zor ve zaman alacak ama ortaya çıkacak.

Kafama takılan…
7 Aralık 2014’de İstanbul’da kaldığı otelde sabaha karşı polis tarafından gözlem altına alınan, götürüldüğü karakolda Sedat Peker’in adamı olduğu savlanan (iddia edilen) Avukat tarafından dövülen, adliyeye girişinde de bir grubun saldırısına uğrayan, çıkarıldığı mahkeme tarafından “Cumhurbaşkanına hakaret”ten tutuklanıp cezaevine konulan https://www.sozcu.com.tr/2014/gundem/isbasarandan-sok-iddia-682096/ Anavatan Partisi’nin ve AKP’nin Elazığ eski Milletvekili Fevzi İşbaran’ın *, “Sedat Peker‘e İstanbul Emniyet müdürü olarak koruma polisleri tahsis eden sensin.
Anadolu Ajansına ‘Benim adımı neden yazıyorsunuz’ diyeceğine, sana ‘Sedat Peker’e polis koruma memuru ver’ talimatını veren kim?”
https://www.gercekgundem.com/guncel/277577/sedat-pekere-verilen-koruma-polisi-kavgaya-tutusturdu-isbasarandan-altinoka-cok-sert-suclama?utm_source=share-twitter sözleriyle Erzurum AKP Milletvekili -28 Ağustos 2015-24 Kasım 2015 arasında Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki “Seçim Hükümeti”nin İçişleri Bakanı- Selami Altınok’u yermesiydi.

Anımsanacaktır:
Artık “yandaş” sözcüğü ile anılır olan, devletin “Anadolu Ajansı” geçenlerde, “Sedat Peker’e verilen koruma kararı belgelerinde FETÖ izi tespit edildi” başlıklı bir haber yayınladı.
Haberde, bir belge de yer aldı.
O belgede adı geçenlerden biri, Aksaray Valisi iken, İçişleri Bakanı –Erzurumlu Hemşerisi- Efkan Ala tarafından “Vali kadrosuyla” İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne getirilen Selami Altınok’tu.
Altınok, sonradan metinden “adlar” çıkarılan haberle ilgili açıklama yaptı, “Son günlerde kamuoyunu meşgul eden şahsın koruma kararına ilişkin haberlerde ve ‘FETÖ izi bulundu’ başlığıyla servis edilen belgede, resmi sıfat ve görev taşıyan kişiler haksız bir şekilde ifşa ve itham edilmiştir.
Şahsım, birlikte çalıştığım ve koruma kararı verilen belgede adı geçen imza sahiplerinin gerek 17-25 Aralık gerekse 15 Temmuz sürecinde yürüttükleri mücadele ve gösterdikleri duruşa tüm milletimiz ve kamuoyu yakından şahittir.
Bunun aksine bir ima, iddia ve iftira her iki dünyada da hak ihlali olup iddia sahiplerini ağır vebal ve sorumluluk altına sokmuştur” https://t24.com.tr/haber/ak-parti-erzurum-milletvekili-selami-altinok-tan-anadolu-ajansi-na-koruma-karari-tepkisi,955320 dedi.

Tam bu noktada, İşbaşaran’ın, Altınoka, “Sedat Peker‘e İstanbul Emniyet müdürü olarak koruma polisleri tahsis eden sensin.
Anadolu Ajansına ‘Benim adımı neden yazıyorsunuz’ diyeceğine” deyip “Sana ‘Sedat Peker’e polis koruma memuru ver’ talimatını veren kim?” sorusunu yöneltmesi önem kazanıyor!

Gerçekten…
İşbaşaran “Sana ‘Sedat Peker’e polis koruma memuru ver’ talimatını veren kim?” sorusunu neyi amaçlayarak, neden sorma gereksinimi duymuştur?!

“Fevzi İşabaşaran ile Selami Altınok’un ayrı ayrı, tatmin edici açıklama yapmaları toplumun ve de kendi yararlarına olacaktır” diye düşünüyorum…

* Fevzi İşbaşaran, merhum Turgut Özal’ın Başbakan Başdanışmanlığı, Başbakan Özel Kalem Müdürlüğü ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı görevlerinde de bulundu.

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.