HAKAN BAYRAKÇI’NIN, “KANDIRIKÇI, SİYASİ PALYAÇO, ŞAKLABAN” MUHARREM İNCE’Lİ ANKETİNDEKİ AYRINTI

  • 0
150 150 bakikarakol

“Kandırıkçı, siyasi palyaço, şaklaban” Muharrem İnce’nin (M.İ.’nin) dün (11 Ağustos 2020 Salı) Ankara’ya gitmek için Yalova’nın Elmalık Köyü’nden yola çıkması da haber oldu!
Yarın (13 Ağustos 2020 Perşembe) sabah Ankara’da yapacağı basın toplantısında söyleyecekleri önemseniyor, merak ediliyor.
Açıklamasının genel çerçevesi, içeriği; partim CHP’min başındaki “adı lazım değil” ve onun A takımından kimileriyle ilgili olacak.
CHP ile “adı lazım değil”i ve A takımından birilerini karıştırır mı?
Karıştıracak.
Özde “CHP’li” olmadığı, olamayacağı için, konuşma heyecanı numarasıyla partim CHP’mi de doğrayacak.
Zaten, yarınki basın toplantısında, hep “Ben, ben”, “Bana yapılan”, “Uğradığım haksızlıklar”, “Yalnız bırakıldım” vb diyecek.
Bir “siyasi sorumlu”, yurtsever, partili, elerki (demokrasi) ve laiklik tutkunu gibi davranmayacak, sözler etmeyecek.

Sonar Araştırma şirketinin sahibi Hakan Bayrakçı’nın, önceki gece (10 Ağustos 2020 Pazartesi) CNN Türk TV’de, Ahmet Hakan’ın “Tarafsız Bölge” programında açıkladığı anket sonuçlarıyla da havalara girecek, ego patlaması yaşayacak olmasını vurgulamak isterim.

Anket sonucunu en anlaşılır biçimde Hürriyet Gazetesi’nden Ahmet Hakan dün köşesinde “Hakan Bayrakçı’nın son anketinin sonuçları” başlığıyla paylaşmış:
“Hakan Bayrakçı’nın yaptırdığı anket, fırından yeni çıktı.
Sıcacık yani… İşte anketten bazı temel sonuçlar… Yorumsuz aktarıyorum:
*
Sizce korona konusunda hükümet başarılı olmuş mudur? Başarılı: Yüzde 60.2 Başarısız: Yüzde 26.8 Ne Başarılı Ne Başarısız: Yüzde 10.1 Fikrim yok / Cevap yok: Yüzde 2.9
*
Sizce hükümet, Türkiye’nin dış politikasında (Suriye, Libya ve diğer konular) başarılı mıdır, başarısız mıdır? Başarılı: Yüzde 52.8 Başarısız: Yüzde 33.5 Kısmen başarılı: Yüzde 8.6 Fikrim yok/Cevap yok: Yüzde 5.1
*
Ülkemizdeki muhalefet partilerinin performansı, sizce başarılı mıdır? Başarısız: Yüzde 62 Başarılı: Yüzde 19 Kısmen başarılı: Yüzde 13 Fikrim yok/Cevap yok: Yüzde 6
*
Bu pazar günü seçim olsa (milletvekilliği seçimi) hangi partiye oy verirsiniz? (Kararsızlar dağıtılmış) AK Parti: Yüzde 39.8 CHP: Yüzde 27.2 MHP: Yüzde 11.3 İYİ Parti: Yüzde 10.4 HDP: Yüzde 8.3 Diğer: Yüzde 3
*
Bu pazar günü bir Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa, isim olarak düşündüğünüzde Cumhurbaşkanı olarak kime oy verirsiniz? (İsim verilmeden açık uçlu sorulmuştur.) Tayyip Erdoğan: Yüzde 41.5 Ekrem İmamoğlu: Yüzde 9.1 Meral Akşener: Yüzde 7.2 Muharrem İnce: Yüzde 6.8 Selahattin Demirtaş: Yüzde 6.4 Mansur Yavaş: Yüzde 6.3 Diğer: Yüzde 4.8 Kararsız: Yüzde 5.1 Fikrim yok/Cevap yok: Yüzde 12.8
*
Muharrem İnce parti kurarsa oy verir misiniz? Hayır: Yüzde 72.3 Evet: Yüzde 15.8 Kararsız: Yüzde 7.8 Fikrim yok/Cevap yok: Yüzde 4.1” https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/hakan-bayrakcinin-son-anketinin-sonuclari-41584079

Anket sonucunu yayınlamayan kalmamış. Örnek amaçlı bir link vereyim: https://odatv4.com/bugun-parti-kursa-yuzde-kac-alacak-11082036.html

Anket çalışmasında vatandaşa “Ülkemizdeki muhalefet partilerinin performansı, sizce başarılı mıdır?” sorusu soruluyor ama “Cumhur İttifakı” ortakları AKP’nin, MHP’nin ve onların “Cumhur İttifakı İktidarı”yla ilgili soru sorulmuyor, “Sizce korona konusunda hükümet başarılı olmuş mudur?” ve “Sizce hükümet, Türkiye’nin dış politikasında (Suriye, Libya ve diğer konular) başarılı mıdır, başarısız mıdır?” soruları soruluyor!
Neden?!
Hakan Bayrakçı açıklık getirir.

Muhalefetle ilgili soruya olumsuz yüzde 62 yanıt verilmesi, bana göre, muhalefet adına bir başarıdır.

“Kandırıkçı, siyasi palyaço, şarlatan” Muharrem İnce dışı sonuçları kenara koyuyorum, son ikisine odaklanıyorum.
Sondan bir öncekinde “Bu pazar günü bir Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa, isim olarak düşündüğünüzde Cumhurbaşkanı olarak kime oy verirsiniz? (İsim verilmeden açık uçlu sorulmuştur.) Tayyip Erdoğan: Yüzde 41.5 Ekrem İmamoğlu: Yüzde 9.1 Meral Akşener: Yüzde 7.2 Muharrem İnce: Yüzde 6.8 Selahattin Demirtaş: Yüzde 6.4 Mansur Yavaş: Yüzde 6.3 Diğer: Yüzde 4.8 Kararsız: Yüzde 5.1 Fikrim yok/Cevap yok: Yüzde 12.8” deniyor.

AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanının yüzdesi 41.5, M.İ.’nin yüzdesi 6.8.
Aradaki ayırt (fark) tam 34.7!
Dövizin, altının, işsizliğin, enflasyonun vb vb tavan yapmasına karşın, AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı 41.5 yüzde ile açık ara önde!
24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı seçiminde AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı yüzde 52.6, “kandırıkçı, siyasi palyaço, şaklaban” Muharrem İnce yüzde 30.6 https://www.hurriyet.com.tr/secim/24-haziran-2018-secimleri/ alıyor.
Aradaki ayırt yüzde 22.
İktidarda yıpranmış AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı yüzde 52.6’dan yüzde 41.5’e; köşesine çekilmiş, yıpranmamış “kandırıkçı, siyasi palyaço, şaklaban” M.İ. ise yüzde 30.6’dan yüzde 6.8’e geriliyor.
Yani…
İktidarda yıpranmış olan yüzde 11.1 yitirirken, köşesinde yıpranmamış olan yüzde 23.8 yitiriyor.

Denebilir ki:
“Biri resmi seçim sonucu, diğeri araştırma şirketinin anketi…”
Evet, kabul ediyorum…
Gene de, çarpıcı ipuçları veriyor.

Bu konuda daha fazla ayrıntıya girmeyeceğim, “Muharrem İnce parti kurarsa oy verir misiniz?” sorusuna ve “Hayır: Yüzde 72.3 Evet: Yüzde 15.8 Kararsız: Yüzde 7.8 Fikrim yok/Cevap yok: Yüzde 4.1” yanıtına geçeceğim.

M.İ., www.haberturk.com internet gazetesinden Fatih Altaylı’ya “Hayır parti kurmuyorum, siyasi hareket başlatıyorum” diye konuşmasına karşın,
“Muharrem İnce parti kurarsa oy verir misiniz?” sorusunu “amaçlı” buldum.
Geçeyim…
Soru yanıtı çarpıcı:
“Vermem” diyenlerin oranı yüzde 72.3, “Veririm” diyenlerin oranı yüzde 15.8.
Diğerlerini irdelemiyorum.

Anketi yapan şirketi sahibi Hakan Bayrakçı, CNN Türk’teki canlı yayında, yüzde 15.8’i öyle bir abarttı, öyle bir yüksek bulduğunu anlattı ki!..
Şaştım kaldım.

M.İ. siyasi parti kurar, seçime girerse, “yüzde 15.8”, Hakan Bayrakçı’nın inanırlığına ve güvenirliğine ciddi, kalıcı darbe vuracak, belki de meslek kariyerini bitirecek.

Oysa…
Yılların anketçisi Bayrakçı, benim az yukarıda yaptığım “karşılaştırmalı hesaplama” üzerinde çalışsaydı, çok sağlıklı sonuca ulaşırdı.

Geç kalmış sayılmaz.
Öneririm…

Bu arada…
“Kandırıkçı, siyasi palyaço, şaklaban” Muharrem İnce “Şimdilik parti kurma fikrim yok. Ben Anadolu’yu dolaşacağım” demiş.
Dolaşsın, boyunun ölçüsünü alsın.
Ayrıntılı yarın yazacağım.

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.