HUKUKİ SKANDALLARLA ÖN KESENLER VE “MİLLET İTTİFAKI’NIN MUTABAKAT METNİ”NDE OLMASI GEREKENLERDEN BİRİ YOK!..

  • 0
150 150 bakikarakol

6’lı Masa’nın “Erdoğan’ın adaylığı mümkün değildir” https://www.sozcu.com.tr/2023/gundem/altili-masadan-cumhurbaskani-adayi-aciklamasi-7570051/ açıklamasına AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı “Hukuk skandallarıyla önümüzü kesmeye çalışıyorlar” https://halktv.com.tr/siyaset/ucuncu-kez-aday-olmasina-itiraza-erdogandan-hukuk-skandali-cikisi-716314h  diyerek yanıt verdi.

 

Oysa…

Hukukçu değilim ama izlenimlerime, gözlemlerine, okuduklarıma, algılamalarıma dayanarak söyleyebilirim ki, 6’lı Masa’nın yani Millet İttifakı’nın açıklamasındaki bu vurgu doğru.

 

Bir diğer doğru:

21 Ocak 2017 günlü 6771 nolu ve 11 Şubat 2017’de Resmi Gazete’nin 29976 sayısında yayınlanarak yasalaşan yasa https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/02/20170211-1.htm, 16 Nisan 2017’deki halkoyu sonuldu; Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK’nın) “Yüzde 48.27 Hayır, yüzde 51.59 Evet biçimindeki resmi açıklamasıyla “hukuki geçerlilik” kazandı; böylece geçici maddelerle birlikte 18 maddelik “Anayasa değişikliği” gerçekleşmişti oldu.

İşte asıl bu Anayasa değişikliği maddelerini yazanlar “hukuki skandallar”a imza attılar, AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanının önünü kestiler.

Bana katılmayanlara önerim:

Verdiğim Resmi Gazete linkini tıklamaları, Anayasa değişikliğini içeren  metnini birkaç kere dikkatlice okumaları…

Şimdi Kamutay’ın (TBMM’nin) Başkanı –AKP Tekirdağ Milletvekili- Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Mustafa Şentop ile AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanının Hukuk Başdanışmanı Av. Mehmet Uçum da okusun!

Öyle birkaç dere değil, 20-30 kere…

Hukuk skandallarıyla AKP Genel Başkanları Cumhurbaşkanının önünü nasıl kestiklerini görsünler.

Kabul ve itiraf ederler mi?

Gider, AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanına söylerler mi?

Bilemem.

Ama benim, AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanına önerim, ortak açıklaması “Erdoğan’ın adaylığı mümkün değil” olan 6’lı Masa’nın bu görüşüne katılan bir Anayasa Hukukçusunu çağırması, ondan brifing alması olacak.

O durumda, AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanının tepkisi ne olur konusunda bir öngörüm yok; ancak, “Mutlaka tepki verecek, kızacak; Şentop’u Milletvekili Listesi’ne yazmaz, Uçum’u da yanında tutmaz” diye düşünüyorum.

Yanılabilirim de.

 

Ve…

Gelelim 6’lı Masa’ya…

26 Ocak 2023 Perşembe gecesi “Erdoğan’ın adaylığı mümkün değil” açıklamasını yaptı.

30 Ocak 2023 Pazartesi günü de görkemli toplantıyla kamuoyuna bir “Mutabakat* Metni” https://www.gercekgundem.com/siyaset/millet-ittifakinin-mutabakat-metni-aciklandi-409419 sundu.

Beğenildi de, eksik de bulundu.

Rahmetli Erdal İnönü döneminde Sosyal Demokrat Halkçı Parti’de “Parti Meclis Üyesi” olan eğitimci kökenli, yazar Güler Buğday dün (31 Ocak 2023 Salı) facebook sayfasında yayınladığı “ZORDUR ÇÜRÜMÜŞ HAMURDAN EKMEK YAPMAK!!!

ZORU BAŞARMAK İÇİN YOLA ÇIKANLARI TAKDİR EDELİM, ANCAK DEMOKRASİ İÇİN EKSİKLERİ YOK SAYAMAYIZ…”

https://www.facebook.com/guler.bugday.9/posts/pfbid02WX4zunWP3YKTpp8YZ52boZxTD9sDsgEEs4rk7f76AKXSX62gXLFf7BZz6kYP72eal başlıklı yazısında, benim yazacaklarımın aynısını, hatta fazlasını yazdı.

O nedenle ben bir şey yazmayacağım; sizden linki tıklayıp okumanızı isteyeceğim.

 

Yalnız…

Millet İttifakı’nın Mutabakat Metni”nde, çokça önemsediğim, “Milletvekili adayının belirlenmesi”ne tek tümce yer verilmemiş!

Ona kısacık değineceğim.

 

Partim CHP’min ne yazık ki başındaki ”adı lazım değil” bu konuya ilgili, yaklaşık 15 Saat önce (30 Ocak 2023 Pazar) saat 21.00’de katıldığı, Halk TV’de canlı yayınlanan Bengü Şap Babaeker ve İsmail Küçükkaya sunumundaki “Liderler Masası” programında https://chp.org.tr/haberler/chp-genel-baskani-kemal-kilicdaroglu-halk-tvde-lider-masasi-programina-katildi-29-ocak-2023 bir miktar dolaylı değindi.

Zerrece inandırıcı, gerçekçi bulmadım.

Çünkü…

Milletvekili adaylarını gene Genel Başkanlar belirleyecekler!

Seçmene de, seçim günü sandığa gidip oy vermek kalacak!

 

Oysa…

Oy vermek, seçmek değil ki!

 

Daha önce yazdım…

Şimdi de; “yakarım”, “beytül-mala** dokunan yanacaktır” vs sözcükleri ağzından dökülen dünkü grup konuşmasını https://www.youtube.com/watch?v=Klt6lE_dbZw “Ben Kemal, geliyorum” tümcesiyle bitiren “adı lazım değil” ve masa arkadaşları, diğer siyasi parti Genel Başkanları okusunlar diye bir kere daha yazayım:

Milletvekillerini, Genel Başkanlar belirlemesin, halkın/milletin kendisi belirlesin.

Milletvekili olmak isteyenler, partilerine “aday adaylığı kayıtları”nı yaptırsınlar; partili delegeler değil, partili üyeler, parti içi seçimle Milletvekili adaylarını belirlesinler; Milletvekili adaylarının sıralamaları aldıkları oy sayısına göre gerçekleşsin; Milletvekili Genel Seçimi’nde de “Tercih Sistemi” uygulansın; Milletvekili adayları, tercih oylarına göre oy pusulasında yer alsınlar, Milletvekili seçilsinler, Kamutay’da gerçekten “asıl”ın/halkın vekili olsunlar, çalışsınlar.

 

Milletvekili Seçimi ile ilgili böyle bir düzenleme getirirler mi?

Getirmezler!

Elerki (demokrasi) sevdalısı (!) kesilmelerine kanılmasın, hiç biri -hele de iktidar parti Genel Başkanları- ellerindeki “Milletvekili listesi yapma gücü”nden olmak istemez!

Ama gün gelecek halk, Milletvekilini kendisi seçecek, Kamutay’a gönderecek.

O zaman Milletvekilinin de, Kamutay’ın da bir anlamı, halktan yana çalışması, hizmeti olacak.

 

“Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” soyut bir söylemdir; somut söylem “Demokratik, Laik Parlamenter Sistem”dir!

Bunun da öznesi, “Halkın, Milletvekilini kendisinin seçmesi”dir!

Er geç, ama bir gün mutlaka olacak!..

 

  *  Anlaşma, uyuşma, uygunluk  

**  Devlet Hazinesi

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.